search england language

Nastal čas na vnútornú premenu a rozvoj, prostredníctvom metódy ČCHI-KUNG.

Najstaršie cvičebné metódy pre harmóniu tvojho tela, pocitov či mysle. 

Nastal čas na vnútornú premenu a rozvoj, prostredníctvom metódy ČCHI-KUNG.

Najstaršie cvičebné metódy pre harmóniu tvojho tela, pocitov či mysle. 

Počas uplynulého víkendu som sa zúčastnil intenzívneho cvičenia čchi-kungu (ZYQ) v Žiline, kde ma to opäť dobilo množstvom pozitívnej energie. Cvičenie sa nieslo v znamení "Svetlo, život, sloboda", pretože práve to v živote potrebujeme. Začiatkom roka som sa zúčastnil víkendového kurzu, kde som spoznal a objavil silu tohoto starého umenia, ktoré prinieslo do môjho života opäť niečo nové a nepoznané. Od toho času prešlo už niekoľko mesiacov no a musím sa prižnať, že aj keď som necvičil poctivo a pravidelne, stále vo mne ostalo kus čchi-kungu. Kurzom ale aj intenzívnym cvičením počas víkendu ma previedol inštruktor Miroslav Chudej ktorého múdrosť a skúsenosti sú po ďalšom roku tvrdého tréningu väčšie. Veľmi ma potešil email ktorý som od neho dostal, kde opisuje svoje nové skúsenosti ktoré nadobudol a tiež premenu či stretnutie s majstrom Xu Mingtang

"Zmena, rast, pohyb, sa dá nazvať jang, aby sa mohlo jang navýšiť, aby sme sa mohli posúvať v živote, a udržiavať "viac nažive", potrebujeme zlepšovať jin - schopnosť uvoľnenia, utíšenia až zastavenia - stav pauzy, ktorý je vrcholným stavom cvičenia ZYQ ( od kedy sa môžeme baviť o vyššej realizácií umenia čchi kung ). Človek cvičením ZYQ priamo rieši to najdôležitejšie v živote, priamo vlastný život ( všetko pochádza z mysli ), jeho smerovanie a životnú silu, kráčať - premieňať sa, dozrievať, objavovať svoj potenciál, alebo podľa vlastnej skúsenosti by som to jednoducho opísal: neustále nachádzať vyššiu kvalitu vlastného bytia, vylepšením prispôsobovania sa (jin) - pochopeniu vlastnej reality, a vylepšovaním konania (jang) v nej, a vytváraním si lepšieho osudu, stavu bytia..."

Pýtate sa, čo to vlastne je ten čchi-kung? 

Celú túto tému som rozobral v minulom článku, ktorý si môžete prečítať TU a načerpať tak tieto základné informácie. Dočítate sa tam o význame, historii, cvičení ale aj o práci inštruktora Miroslava. Ale tak v skratke, systém Čung jüan čchi kung / Zhong Yuan Qigong (ZYQ) patrí medzi najstaršie a najkomplexnejšie školy čchi kungu / qigong v Číne, pochádza z oblasti Šaolinu a jej vek sa odhaduje na viac ako 7 000 rokov. Integruje prvky pôvodných šamanských metód s neskôr rozvinutým taoizmom a budhizmom. Pozostáva z piatich stupňov.
Napriek tomu, že existuje mnoho kníh a videí na túto tému, najlepšie je spoznať a zažiť čchi-kung osobne na vlastnej koži. Vyhľadajte si inštruktora vo svojom okolí, ako napríklad ja som našiel Miroslava Chudeja v Žiline a poďte do toho - skúste to. 

Miroslav sa tento rok zúčastnil na sústredení v Shaoline a v Lotyšsku, kde spolu s ďalšími žiakmi a inštruktormi získavali vedomosti od samotného majstra Xu Mingtang, a ktoré chce ďalej šíriť medzi novými žiakmi či záujemcami o toto umenie. 

"V Shaoline som sa akoby "dostal domov". Tá najsilnejšia meditácia nastala po otázke: Kto som?
Opäť zažiť svoj plný potenciál môžem skúsiť opísať niekoľkými vetami: absolútna sloboda, šťastie - blaženosť, kde nie žiadny rozpor, ďaleko za dualitou, myslením, emóciami...akoby som bol všetkým, všetko mi došlo, a zároveň tam nebolo nič iné ako večný mier a nekonečný pokoj. Uvedomenie si všetkého bez slov - pojmov, ktoré ďaleko zaostávajú v obmedzených konceptoch myslenia. Úplné prijatie, žiadny rozpor, nekonečný potenciál schopností, pretože ilúzia oddelenosti sa rozplynula, ako keď silný zdroj svetla - slnko, vyženie všetko temné a nastolí pravdu, skutočnosť, deň. To, aké to je."
 
Položili ste si už niekedy otázku "Kto som?" a hľadali ste odpoveď? Možno práve cvičením čchi-kungu by ste sa priblížili k odpovedi na túto otázku. Miroslav opisuje obdobie dvoch týždňov v Rige, ako jedno z najkrajších v živote a dodnes tento jeho silný vnútorný stav pokračuje. 
 
"Majster ma na oboch sústredeniach opäť prekvapil praktikou Veľkého stromu, nám predviedol, až kam toto cvičenie smeruje, a čo všetko sa dá naučiť od tejto veľmi vyspelej formy života, s ktorou žijeme v symbióze niekoľko milión rokov. Toto priame učenie, a predanie znalostí umenia ZYQ zažívam obojsmerne s rôznymi Majstrami a inými formami života roky, ako aj s Vami. Človek sám sebe je slabou inšpiráciou, sebestredný postoj na základe vlastnej ilúzie oddelenosti je základnou príčinou utrpenia. Ak máme napr. deti, pokračovanie seba samého, prirodzená starostlivosť o ne, nám môže pomôcť sa z vlastnej sebestrednosti vymaniť, deti, ktoré milujeme, nám môžu byť dôležitejšie ako sme my sami pre seba, nazývame to láska, silný cit, ktorý pomáha vymaniť sa z obmedzenia intelektu. Nie sme stroje, sme ľudia, sme oveľa viac tým, čo cítime, ako tým, čo myslíme. Myslenie môžeme prirovnať k programu, cítenie je už hlbšie, určuje aj správnosť myslenia. Myslenie aj cítenie je nestále, je na povrchu, je snahou...hĺbka je tým prirodzeným, čo sa správnym smerovaním naučíme dosahovať...to je ten skrytý potenciál."
 
"V ZYQ sa učíme "ponoriť do hĺbky", "spoznať a vedieť byť v stave čchi kung-u", a prirodzene, postupne rozširovať stav vlastného vemodia. Praktika ZYQ vedie priamo, efektívne do jadra vecí. Ľudský život je jedinečná príležitosť na tento druh práce, oslobodzovania sa, pochopenia, realizácie samotného bytia - stavu existencie až do spočiatku nepochopiteľných úrovní bytia. Ako to zažívam, tak túto kvalitu oslobodzovania sa, prirodzene prajem všetkému navôkol a zenová otázka "ako Ti môžem pomôcť ?" sa stáva inšpiráciou konania, niečim prirodzene ľudským."
 

Takže ak vás umenie čchi-kung zaujalo natoľko, žeby ste ho chceli skúsiť, tak neváhajte. Už tento víkend 24. - 26. novembra bude v Žiline kurz I.stupňapo ktorom sa budete môcť zúčastniť aj ďalších zaujímavých podujatí. Prejsť kurzom 1.stupňa je základ na tejto ceste. Oboznámite sa s cvičením a počas celého víkendu nadobudnete množstvo informácií, ktoré budú stáť zato. Po absolvovaní kurzu sa budete môcť zúčastniť aj cvičenia s názvom 100dňovka Veľkého stromudo ktorého sa môžete zapojiť ešte do konca novembra. Ďalej prebiehajú aj iné intenzívne cvicenia počas týždňa, osobne alebo online. 
 
Aktuálne si Miro pripravil aj zaujímavú akciu pre svojich priateľov, žiakov, alebo zvedavcov či záujemcov o čchi-kung. Keďže patrí k tzv. "čajíčkarom" a čaj resp. jeho pitie je mu veľkou záľubou, tak budúci týždeň v utorok 28.11.2023 vás čaká "Posedenie pri čaji".

 

V prípade, že sa chcete dozvedieť viac o inštruktorskej práci Miroslava a jeho kurzoch, tak navštívte jeho stránku www.miroslavchudej.sk alebo jeho facebook stránku či instagram, kde nájdete aktuálnejšie informácie. 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: Veronika Čižmárová (@veronika.cizmarova), zyq.sk, facebook Miroslav Chudej - inštruktor čchi kung-u, terapeut čínskej image medicine

22.11.2023 22:47