search england language

ČCHI-KUNG ako cesta k absolútnemu uvoľneniu a práci s energiou

Najstaršie cvičebné metódy pre harmóniu tvojho tela, pocitov či mysle. 

ČCHI-KUNG ako cesta k absolútnemu uvoľneniu a práci s energiou

Najstaršie cvičebné metódy pre harmóniu tvojho tela, pocitov či mysle. 


Jeden z hlavných princípov umenia ZYQ je o zjednocovaní seba, človeka so zemou a nebesiami.

Asi nemusím hovoríť príliš o tom, ako je dôležité udržiavať si naše zdravie v dobrej fyzickej a psychickej kondícii. Samozrejme nie vždy je to také jednoduché a nie každému sa to darí dodržiavať. Povedzme si to rovno, v dnešnej dobe ľudia nemajú príliš záujem o pohyb, alebo nejaké športové aktivity. Samozrejme nechcem hádzať všetkých ako sa hovorí do jedného vreca, ale dnešná generácia je obklopená zábavou a potešením v podobe smartfónov, tabletov, rôznych technólogii, sociálnymi sieťami a mnohým ďalším, čo v konečnom dôsledku vytvára lenivosť a nezáujem o športové aktivity. A práve tento nezáujem, prináša rôzne zdravotné problémy ako napríklad obezita, cukrovka, bolesti klbov a chrbtice, psychické problémy a takto by som mohol pokračovať ešte veľmi dlho. Viem, že dnešná doba je príliš hektická a mnohí ľuďia si povedia, že jednoducho nemajú čas kvôli práci, rodine alebo ďalším povinnostiam. Pokiaľ však chceme v oblastiach ktoré som spomínal fungovať naplno, musíme sa o svoje zdravie aspoň trochu starať. Starostlivosť o zdravie je dôležité nie len po fyzickej stránke ale aj tej duševnej. 

Počas víkendu som sa zúčastnil intenzívneho certifikovaného kurzu 1.stupňa čchi-kung čung jüan v Žiline. Kurzom nás sprevádzal inštruktor Miroslav Chudej ktorého vedomosti, múdrosť a praktické skúsenosti, neskutočne obohatili celú skupinku ktorá sa na kurze zúčastnila. Bolo to pre mňa niečo naozaj nové a veľmi ma lákalo objaviť čaro tohoto starého čínskeho umenia. Stretli sme sa naozaj skvelá partička zaujímavých ľudí, ktorí mali v sebe niečo naozaj výnimočné. Všetci sme prišli s očakávaniami čo nás počas celého víkendu čaká a čo všetko sa tam naučíme. Počas kurzu sme mali možnosť sa navzájom zoznámiť a spoznať s jednotlivcami našej skupiny. Veľmi ma bavilo počúvať ich príbehy zo života, cestovateľské zážitky a celkovo rôzne skúsenosti ktoré počas svojej cesty životom nadobudli. Po ukončení kurzu sme si spolu vychutnali obed a bolo to naozaj veľmi príjemné posedenie. Som veľmi rád, že som sa pre tento kurz rozhodol a mohol sa ho zúčastniť. Skvelá skúsenosť, ktorá dúfam postupne prerastie do niečoho väčšieho.

 

Povedzme si niečo viac o samotnom cvičení. Čo je to vlastne čchi-kung a aká je jeho história? 
Je to umenie využitia energie čchi: jej získavanie (z okolitého prostredia), transformácia a vyžarovanie. Je to umenie, ako si udržať svoje zdravie v normálnom stave, je to veda, filozofia, metóda myslenia, spôsob energeticko- informačnej výmeny s okolitým prostredím a vesmírom. Takže v skratke čchi=energia a kung=práca / práca s energiou. Umenie čchi-kungu má tisícročné základy. Existujú rôzne smery čchi-kungu, podľa svojho pôvodu a zamerania sa na začiatku 20. storočia začali rozdeľovať na konfucianizmus, taoizmus, buddhizmus, lekársky smer a bojové umenia. Samotný termín čchi-kung sa objavili iba v 3.-4.storočí pnl. Spočiatku sa takto nazýval jeden úzky, špeciálny smer. Až v 60.rokoch 20.storočia získalo všetko, čo nejakým spôsobom súviselo s technikou psychosomatického tréningu názov čchi-kung. Od roku 1949, po vzniku ČĽR, bol zahájený výskum vplyvu pôsobenia metód na človeka. Od 70-tych rokov sa  metódami čchi-kungu začali zaoberať na klinikách, v sanatóriách, inštitútoch, na Akademii vied Číny. V súčasnej dobe je výučba čchi-kungu súčasťou učebného programu na univerzitách.

Systém Čung jüan čchi kung / Zhong Yuan Qigong (ZYQ) patrí medzi najstaršie a najkomplexnejšie školy čchi kungu / qigong v Číne, pochádza z oblasti Šaolinu a jej vek sa odhaduje na viac ako 7 000 rokov. Integruje prvky pôvodných šamanských metód s neskôr rozvinutým taoizmom a budhizmom. Pozostáva z piatich stupňov.
Súčasťou školy ZYQ je aj inštruktor Miroslav Chudej na ktorého kurze som sa zúčastnil. Miroslav sa čchi-kungu denne venuje od roku 2011. Začal cvičiť kvôli zdravotným problémom, ktoré sa vďaka tomuto umeniu podarilo odstrániť. Inštruktorom školy ZYQ sa stal v roku 2013 kedy sa počas letných sústredení v Čínskom Shaoline stal osobným žiakom Majstra Xu Mingtang. Odišiel do Lotyšska, kde sa venoval čínskej image medicine(CIM). Neskôr sa venoval intenzívnemu štúdiu a seminárom v inštitúte Kundawell, v Pekingu a v roku 2016 dostál právo vyučovať 2. stupeň ZYQ. Po absolvovaní ďalších seminárov a sústredení u majstra a ďalších inštruktorov získal v roku 2021 povolenie vyučovať aj 3. stupeň ZYQ. 
Súčasťou čchi-kungu je aj čínska image medicine(CIM) ktorej sa Miroslav venuje. Je to veľmi komplexný spôsob diagnostiky a liečenia. Prirodzeným a bezpečným spôsobom za pomoci využitia špeciálnych schopností človeka. Do úvahy sa berie nie len fyzická úroveň, ale pracuje sa predovšetkým na energetickej a informačnej úrovni. Ak sa chcete dozvedieť viac o Mirovi a samotnej metóde, tak odporúčam vypočuť staršiu časť podcastovej relácie BUBUBU, ktorú moderujú herečky Barbora Švidraňová a Iveta Pagáčová, alebo aj v najnovšej časti podcastu "Tvoríme si život".

Výučba Čung jüan čchi kungu / Zhong Yuan Qigong (ZYQ) je hlavne praktická. Neučí sa z kníh, ale osobne počas kurzov kde vás sprevádzajú certifikovaní inštruktori, ktorých na vyučovanie oprávňuje iba majster školy - Majster Xu Mingtang. Učiteľ pomáha cvičencom k tomu, aby pocítili tok energie na vlastnej koži a aby mohli jednotlivé cvičenia neskôr praktikovať aj sami. Existujú aj rôzne knihy a učebné materiály, ktoré však slúžia iba ako doplnok k cvičeniu. Najlepšia je však osobná skúsenosť na samotnom kurze s inštruktorom. 


Majster Xu Mingtang

Tri časti školy Čung jüan čchi kung / Zhong Yuan Qigong

I. Sebarozvoj

II. Liečenie pomocou čchi kungu / qigong  Image Medicine

III. Prenos vedomostí

Kurzy čchi-kungu obsahujú jednotlivé stupňe štúdia tejto metódy a ak sa rozhodnete, že kurz vyskúšate, tak na začiatku vás čaká kurz 1. stupňa, ktorého som sa zúčastnil aj ja osobne. 

  • 1. stupeň: Spodný tan-tchien – stav uvoľnenia
  1. stupeň je zameraný najmä na získavanie energie, ktorú používame pre zlepšenie vlastného zdravia. Naberáme energiu, rozvíjame ju, posilňujeme svoje fyzické telo, liečime sa. Veľa zdravotných problémov je spôsobených nedostatkom energie, alebo jej nesprávnym rozložením v našom tele. Niekde máme priveľa, inde primálo a to nám spôsobuje ťažkosti. Prvý stupeň nám pomáha tieto problémy odstrániť, učí nás uvoľniť sa a zharmonizovať organizmus.

Viac o ďalších stupňoch si povieme možno niekedy nabudúce, ale ak by ste sa chceli dozvedieť viac informácii, tak odporúčam navštíviť stránku www.zyq.sk

Doteraz ste počuli o tradičnej čínskej medicíne a liečení pomocou akupunktúry, byliniek, masáži, no a teraz už viete že aj cvičenie čchi-kung je súčasťou čínskej liečiteľskej tradície a v skutočnosti najstaršou metódou liečenia v Číne. Ak chcete pochopiť a lepšie rozvinúť poznatky tela, energie a ducha, tak teda odporúčam začať s cvičením metódy čchi-kung. Z pohľadu ozdravovania je čchi-kung účinným prostriedkom na široké spektrum chorôb a pretože využíva iné metódy ako klasická medicína, je využiteľný hlavne tam, kde si naša medicína nevie efektívne poradiť, napr. pri rôznych chronických ochoreniach, ochoreniach kĺbov, krvi, cukrovke, astme, ochrnutiach po mozgovej príhode a iných. Okrem toho odstraňuje únavu a výrazne zlepšuje imunitu. Pomáha odbúravať stres a pestovaním tichej sily nastoľuje psychickú rovnováhu.

Naučíte sa:
- zlepšovať zdravotný stav a imunitu
- zvyšovať množstvo aj kvalitu vlastnej energie
- zbavovať sa vnútorného napätia a byť odolnejší voči stresu
- nastoliť a udržiavať rovnováhu jin - jang ( základ zdravia )
- očisťovať organizmus
- zlepšovať intelekt

Cvičenie je určené predovšetkým k zlepšeniu zdravia a osvojeniu uvoľnenia organizmu. Nezáleží na veku či vierovyznaní. Cvičenie nie je fyzicky náročné a je určené aj pre začiatočníkov a všetky vekové kategórie. Dôležitá je chuť urobiť zmenu vo svojom živote a naučiť sa niečo nové. Práca s energiou je naozaj úžasná vec a učenie čchi-kung nám dáva oveľa viac akoby sme si mohli myslieť. Teraz už neostáva nič iné, iba využiť nadobudnuté vedomosti a cvičiť, cvičiť a cvičiť. Ak sa do toho pustíte, tak kľudne dajte vedieť ako vám to ide a držím palce. 

 

V prípade, že sa chcete dozvedieť viac o inštruktorskej práci Miroslava a jeho kurzoch, tak navštívte jeho stránku www.miroslavchudej.sk alebo jeho facebook stránku či instagram, kde nájdete aktuálnejšie informácie. 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: Veronika Čižmárová (@veronika.cizmarova), zyq.sk, facebook Miroslav Chudej - inštruktor čchi kung-u, terapeut čínskej image medicine

08.02.2023 23:02