search england language

Ukrajina roadtrip

Tak sme sa vybrali na roadtrip cez Ukrajinu, Moldavsko až do neuznaného štátu Podnestersko.

Ukrajina roadtrip

Tak sme sa vybrali na roadtrip cez Ukrajinu, Moldavsko až do neuznaného štátu Podnestersko.

 

Tak sme sa vybrali na roadtrip cez Ukrajinu, Moldavsko až do neuznaného štátu Podnestersko. V skratke Podnestersko je medzinárodne neuznaný, ale inak fakticky samostatný štát pri Moldavsku, ktorého hlavným mestom je Tiraspol. Podnestersko má vlastnú menu podnesterský rubeľ, ktorou sa dá platiť iba u nich. Ale aby som neprebiehal...

 

Rozhodli sme sa, že vyrazíme z Ukrajinského mesta Užhorod (neďaleko hraníc so Slovenskom) kde sme si požičali auto na tento výlet. Vybrať si na túto cestu práve auto nebol práve ten najlepší nápad, keďže ukrajinské cesty sú v hroznom stave a ukrajinská doprava podobne. Vodiči na Ukrajine by sa dali charakterizovať asi nasledovne : smerovka je často neznámy pojem, ak je cesta trojprúdová znamená to, že si vytvoria ďalšie dva a vznikne nekontrolovaný chaos. Dosť vtipné bolo sledovať ukrajinské autá, ak chýba nárazník nič sa nedeje, ak dvere alebo okno nič sa nedeje, veď to stačí zalepiť lepiacou páskou.

 

Ukrajinské peniaze

Chrám v Užhorode

 


V Užhorode sme sa dlho nezdržali,keďže nás čakalo pár tisíc kilometrov. Cesta z Užhorodu do mesta Odessa nám trvala asi 24hodín, takže sme po ceste zastavili v hosteli sa vyspať. Odporúčam ak chcete niekde na Ukrajine prespať ubezpečte sa, že tam majú čisto a fungujúce záchody (to je tam dosť problém). Po zdĺhavej ceste sme nakoniec dorazili do mesta Odessa, kde sme zostali dva a pol dňa. Odessa je známa turistická destinácia, keďže je to krásne mesto vhodné na dovolenku. Prvá pamätihodnosť, čo by som tam odporučil sú Potemkinové schody, na ktoré sa dostanete cez krásne centrum tohto mesta. Ďalší je Monument to Unknown Sailor (obelisk) ku ktorému sa dostanete cestou na pláž. Najznámejšia pláž v Odesse je Arcadia, kde nájdete aj luxusnejšie obchody a veľké party hlavne počas noci. Čo sa týka dorozumenia tak mladší ľudia rozumeli po anglicky (hlavne v reštauráciách) ale inak len ukrajinčina, ruština alebo ukázať rukami, čo vlastne chcete. V Odesse odporúčam navštíviť aj katakomby (o nich veľa turistov nevie) kde sa dozviete veľa o histórii mesta. My sme mali šťastie, že naša cesta cez katakomby viedla cez bývalý atómový kryt z čias studenej vojny a ako nám sprievodca povedal ľudia by tam v prípade atómového útoku prežili max. dva týždne.

nástenné maľby v katakombách v Odesse

Monument to Unknown Sailor (obelisk)

Potemkinove schody

Ak máte radi pláže a omrzeli vás známe dovolenkové destinácie, tak Odessa je pre vás dobrá voľba. Cesta MHD na Ukrajine je zážitok, autobus zastaví hocikde, kde mu poviete. Túlavé psi a mačky nie sú na Ukrajine nič výnimočné a vidíte ich skoro všade (ako sme zistili tento problém tam neriešia). Keďže auto sme mali požičané len na Ukrajinu, tak do Kišineva (hlavné mesto Moldavska) sme sa museli presunúť vlakom. Vlak po ceste stál aj v Tiraspole (hlavné mesto neuznaného štátu Podnestersko). Keďže sme ale cestovali v noci rozhodli sme sa prespať v Kišineve a následne ďalší deň cestovať do Tiraspolu. Hneď ako sme vystúpili z vlaku nás zastavil podnesterský vojak a vypýtal si naše pasy. Prekvapilo nás, že rozumel anglicky a správal sa veľmi ochotne. Odviedol nás k úradníkovi, ktorý nám vydal povolenie na vstup (občas sa stane že ho niekomu nedajú).

Povolenie na vstup do Podnesterska, a ich peniaze

Čo bolo zvláštne bol fakt, že skupine našich kamarátov, ktorá bola v Podnestersku deň pred nami, dali povolenie na jeden deň a nám až na tri. Toto povolenie je potrebné obnovovať každý deň pobytu v Podnestersku. Vstúpili sme teda do Tiraspolu a dostali sa až k najznámejšiemu monumentu tohto mesta - soche Lenina. Celkovo od tohto mesta nečakajte zázraky ale všadeprítomný komunizmus, pretvárka a chudoba. Navštívili sme aj miestne trhovisko, kde si za smiešne peniaze nakúpite veľké množstvo jedla (čo sa pre nás zdalo lacné, tak bolo pre nich drahé). Úroveň chudoby môžete vidieť , keď sa rozhodnete prejsť po parku a zistíte že tam ľudia predávajú mačky (ktoré sa tam túlajú všade) a oblečenie. Rozhodli sme sa zviezť miestnym trolejbusom do mesta Bendery. Cesta trolejbusom bola zaujímavá v tom, že prvý trolejbus sa pokazil a druhý museli po ceste tiež opravovať. V Bendery môžu návštevníci vidieť hneď pri vstupe do mesta vojenské hliadky, takže je hneď vidno, že niečo nie je v poriadku a na každom kroku môžete v Podnestersku vidieť tanky ako pamätník . V meste Bendery už anglicky nerozumeli, tak sme sa museli dorozumievať len ruštinou. Najväčšia atrakcia tohto mesta je asi miestny hrad. Všade môžete vidieť znak kosák a kladivo, takže pre komunistov by to bol raj na zemi.

Keď sme sa rozhodli ísť spať do Kišineva (Moldavsko) autobusom všimol si nás jeden pán, ktorý sa ponúkol že nás odvezie. Jeho auto nebolo zrovna v top stave (zadné okno bolo celé zalepené lepiacou páskou) ale účel to splnilo. Dosť nám to uľahčilo cestu cez hranice (často je vraj problém keď chce človek opustiť Podnestersko bez úplatku) a vďaka jeho finte s ruskou vlajkou v pase nás pustili hneď ďalej.

Náš odvoz z Podnesterska

Cestou nám porozprával, že mladí ľudia utekajú preč kvôli nedostatku práce a nízkym platom. Po príchode do Kišiňova a vybalení vecí v miestom hosteli Retro Moldava (bolo to vážne retro a vyspať sa bolo umenie) sme sa rozhodli ísť pozrieť mesto. Kišinev bol o dosť čistejší ako Odessa aj keď aj tu sme mohli vidieť túlavé psi a mačky. Z pamiatok sme boli pozrieť Víťazný oblúk (podobný ako v Paríži) a miestne centrum.

Ďalší deň sme už cestovali späť do Odessy a odtiaľ spať autom do Užhorodu. Po ceste sme si ešte spravili zastávku v Kyjeve, kde sme navštívili centrum mesta a mrzelo nás že sme nemali viac času pozrieť mesto. Ďalšiu zastávku sme mali ešte v meste Ľvov, kde sme ochutnali na raňajky povestný Ľvovský croissant. Aj tu nás mrzelo, že sme nemali veľa času, keďže Ľvov je krásne mesto. V meste Užhorod sme vrátili auto a nastúpili na autobus do Košíc. Na hraniciach si pripravte trpezlivosť, keďže to dosť dlho trvá (Keďže Ukrajina nie je v EU dajú vám víza aj tam aj naspať) a ešte vás aj prehľadajú.

centrum Kyjeva

Ak sa Vám tento článok páčil tak nezabudnite nás podporiť like-om na našej facebookovej či instagramovej stránke Dafson. Z magazínu Dafson Vás zdraví Liliana. Tešíme sa na vaše ďalšie zážitky z cestovania.

Tak nekecaj a cestuj!

foto a text: Palo Závodský

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

07.08.2019 20:54