search england language

Projekt Ocean Cleanup oficiálne začal čistiť oceán

Projekt mladého holanďana Bojana Slata sa konečne spustil.

Projekt Ocean Cleanup oficiálne začal čistiť oceán

Projekt mladého holanďana Bojana Slata sa konečne spustil.

Ocean Cleanup sú tzv oceánske lapače plastov, ktoré majú postupne vyzbierať všetok plast a odpad z oceánu. Holanďan ich vymyslel v roku 2013 a po viacero skúšobných testovaniach sú konečne pripravené na svoju úlohu. Dlho pracoval na nápade ktorým by odstránil najväčšiu škvrnu odpadkov, ktorá sa nachádza v oceáne. Táto škvrna sa skladá z 1,8 bilióna kusov plastov. Je to naozaj šokujúce číslo ale pozitívum je, že sa konečne začalo niečo robiť. 

Plávak dodáva systému vztlak a zabraňuje tomu, aby cezeň prešli plasty. Lem zabraňuje odpadu, aby unikol pod hladinou. Tento zberač odpadu, dali do tvaru písmena U aby sa odpad nazhromaždil a pravidelne bude prichádzať plavidlo, ktoré tento odpad odvezie na súš kde ho roztriedia a zrecyklujú. Systém bude fungovať na princípe sily vetra a vody.

Po roku 2020 chcú systémy dopraviť aj k hromadám oceánskych odpadkov na ďalších piatich miestach v Indickom, Atlantickom a v južnom Tichom oceáne.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj titulnej fotografie: Ocean Cleanup

29.10.2018 12:56