search england language

Mladý pár zo Slovenska, prichádza s projektom o bývaní aký tu ešte nebol - ROZHOVOR

Home with you - všade doma, dobre najlepšie. Šialený fotoprojekt s dobrým zámerom.

Mladý pár zo Slovenska, prichádza s projektom o bývaní aký tu ešte nebol - ROZHOVOR

Home with you - všade doma, dobre najlepšie. Šialený fotoprojekt s dobrým zámerom.

Počas letných prázdnin, začiatkom augusta sa v meste Považská Bystrica pri fontáne, konala zaujímavá prednáška mladého páru. Keďze sme sa zrovna v tomto meste nechádzali, zastavili sme sa za nimi, aby sme sa dozvedeli viac o ich novom projekte. Barborka a Tibor prednášali o svojom šialenom fotoprojekte po Európe s názvom: Home with you - všade doma, dobre najlepšie. Takže hlavnou témou bola dobrudružna cesta vo dvojici. Rozhodli sa stráviť mesiac vo svojej dodávke s minimálnymi nákladmi na život a precestovať známe aj menej známe mestá v Európe. V mestách ako napríklad Budapešť, Ľubľana, Benátky, Nice, Saint Tropez, Paríž, Brusel, Berlín, Praha a pod. vznikali zaujímavé fotografie z bežných domácich činností, ktoré najväzujú na celkový projekt. 

Hlavná myšlienka projektu bola, aj je, že nezáleží na tom kde bývame, ale s kým.

Po samotnej prednáške sme prehodili zopár slov a oslovili tento pár na rozhovor o ich projekte a plánoch do budúcna.

  • Pred zhruba mesiacom, sme boli pozrieť na vašej prezentácií fotografií, ktorá sa konala v Považskej Bystrici a veľmi dobre sa počúvali vaše zážitky z ciest. Ako ste prišli na tento nápad a čo od neho očakávate?

Pri prechádzke úplnou náhodou. Chceli sme si spraviť fotku na lúke, akú nikto nemá. Zrazu nám napadlo, že by sme tam mohli doniesť obývačku...ani nevieme ako a už sme nakladali fotelky a konferenčný stolík do dodávky, vyviezli to v Martine na lúku za medický internát a prvá fotka bola na svete. (Tiborovi susedia si mysleli, že sa sťahuje z domu  ) Fotka mala taký úspech, že sme sa rozhodli spraviť ďalšiu. Tentoraz to bol jedálenský stôl aj so stoličkami v snehu v Papradne pri Považskej, potom posteľ pred Primaciálnym palácom v Bratislave, atď.  Neskôr sme si povedali, že takéto fotky musíme spraviť aj na najznámejších miestach Európy a celému fotoprojektu sme dali význam. Hlavná myšlienka projektu bola, aj je, že nezáleží na tom kde bývame, ale s kým. Vznikli a stále vznikajú zábavné fotografie domova, a bežných činností v domácnosti na rôznych známych aj menej známych miestach Európy a Slovenska.

 

Cieľom nášho fotoprojektu bolo urobiť predajnú putovnú výstavu po Slovensku ( chceli by sme aj v mestách Európy kde sme fotili, ale to ešte nevieme či sa nám podarí). Výťažok z predaja pôjde na pomoc mladým párom s hľadaním prvého bývania. (Založili sme občianske združenie DOMOV S TEBOU na pomoc s prvým bývaním, ako pokračovanie fotoprojektu)


Benátky

Nice
  • Máte za sebou prezentácie na rôznych podujatiach, na ktorých sa určite zúčastnilo mnoho ľudí. Aké ohlasy a reakcie dostávate od ľudí vo vašom okolí na váš projekt?

Hneď na prvej prezentácií a výstave v Bratislave, kde sme boli súčasťou festivalu Cestou necestou, bolo super vidieť ľudí, ako sa pri pohľade na naše fotky usmievajú. Vraj toto ešte nevideli. (smiech) Inak sú reakcie dvojaké. Buď nás pokladajú za bláznov, nechápu prečo sme niečo také vôbec robíme, alebo sú veľmi pozitívne. Cez víkend sa naše fotky umiestnili na druhom mieste fotografickej súťaže FotoROZKVET 2017.

  • Na váš cestovateľský projekt po Europe, sa podarila vyzbierať pekná suma a zdá sa, že aj cesta splnila účel. Počas cesty ste nafotili bláznivé fotky, ktoré tematicky perfektne pasujú k vášmu projektu. Ako vznikla táto myšlienka?

Myšlienka projektu vznikla úplne prirodzene ako nadväznosť na naše fotky z domova. Chceli sme fotkám dať aj nejaký význam. A keďže VŠADE DOMA, DOBRE NAJLEPŠIE, alebo aj domov je tam kde som s tebou poukazujú na to, že naozaj nezáleží kde človek býva, ale s kým, za cieľ sme si vzali pomoc s prvým bývaním. Keď sa mladý pár chce osamostatniť od rodičov, ale ešte nevie, kde presne sa chce usadiť, je tesne po škole a nemá nárok na hypotéku, ...

Skúsili sme teda vyzbierať časť peniažkov na cestu s tým, že ak nevyzbierame nič, tak pôjdeme aspoň menšiu trasu za svoje. Nakoniec sme vyzbierali sumu ktorá nám pokryla naftu, poplatky za diaľnice a časť jedla počas mesiaca cestovania. Stáva sa nám, že nami ľudia opovrhujú a pýtajú sa, odkiaľ sme mali na cestovanie keď nemáme na vlastné bývanie.  Nuž, minule sme prerátali koľko eur sme presne minuli a vyšlo to 600eur na osobu za celý mesiac. Za celý čas sme spali v kempe iba raz, inak v aute, ktoré sme parkovali zadarmo a jedli cestoviny (smiech).


Brusel

Paríž
  • Z fotiek vznikla aj pekná kniha, v ktorej opisujete zážitky a poznatky z jednotlivých krajín. Kde všade môžu ľudia túto knihu nájsť?

Áno, podarilo sa nám vydať knihu vďaka firme Polygrafické centrum, ktorá nám ju sponzorsky vytlačila. :) Knihy máme zo sebou vždy na prezentácií, a ak niekto finančne podporí naše OZ tak ju darujeme. Zvažujeme predaj knihy v Martinuse, inak sa dá objednať na našej stránke domovstebou.sk

  • Okrem knihy, je možné váš projekt podporiť aj kúpou skvelého trička s ikonkami a znakmi, ktoré je ideálne pre každého cestovateľa. Chystáte sa vyrábať aj ďalšie motívy a kombinácie tričiek?

Ikonkové cestovateľské tričko je tiež ako darček za finančnú podporu OZ. Preto sa aj jeho cena hýbe 12-15 eur. Ako kto chce:) Tričko vzniklo na začiatku cesty, keď sme vybrali presne ikonky, ktoré potrebujeme na cestovanie a zoradili ich tematicky do riadkov. Najviac sa nám osvedčila ikonka pitná voda (smiech). Tričká nám vo väčšom množstve podarilo vytlačiť pomocou firmy MERCHYOU.

Mali sme jednu limitovanú edíciu trička. Pre staršiu tetu, ktorej sme na želanie upravili ikonky v spodnom riadku, takže sa na tričku dalo ukázať, že je zo Slovenska, hovorí len Rusky, má okolo 60tky a je krvná skupina A+ . :)

objednávaj >>> TU

  • Váš zámer je zo starého nábytku vyrobiť, alebo obnoviť niečo, čo bude ešte použiteľné pre mladé páry, ktoré si zariaďujú svoje prvé bývanie. Myslíte si, že ľudia na Slovensku sú naklonení takémuto ekologickému nápadu?

Zatiaľ veľmi málo. Veci, ktoré sú bežné v zahraničí si u nás zatiaľ stále hľadajú cestu. Je to ale veľká škoda, pretože sa naozaj vyhadzuje veľmi veľa stále použiteľných vecí. V Paríži je vyhadzovanie nábytku ku kontajneru vyslovene zakázané. Ľudia ich musia doniesť charite, kde sa za min. poplatok predávajú ďalej. Takisto si myslíme, že ľudia zbytočne vyhadzujú peniaze za nový nábytok a dokonca sa nám zdá, že ten starší nábytok je aj kvalitnejšie vyrobený.

 Rozbehli sme internetové facebookové skupiny na darovanie nábytku rozdelené podľa krajov (aby Košičana zbytočne nelákal gauč z Bratislavy (smiech)) ...ľudia tam môžu hodiť fotku s inzerátom čoho sa chcú zbaviť a záujemca si po to príde. ???? Pôvode sme nábytok chceli zháňať a opravovať my, takto nám to však prišlo logickejšie. Veď každý si môže opraviť podľa svojho vkusu. Facebookové Skupinky sme nazvali podľa pravdy pravdúcej:) 

Chcem sa zbaviť/nechcem vyhodiť-DARUJEM

Na rozbehnutie tohto projektu ale potrebujeme pomoc. Poď do toho s nami a pridaj sa do skupiny na facebooku. Ak popridávaš aj svojich známych a tí svojich známych, rýchlo sa to rozrastie a šanca na takúto humánnu recykláciu nábytku narastá. :)

Isto máš v pivnici, v garáži, na povale veci, ktoré odkladáš roky len kvôli tomu, že Ti je ľúto vyhodiť ich. Podaruj ich a pomôž tak niekomu. Isto sa nájde niekto komu by to poriadne bodlo. :)

 
Saint Tropez

  • Chcete sa vydať aj mimo Europu a nafotiť rovnako bláznivý fotoprojekt niekde vo svete?

Samozrejme že chceme. Najradšej by sme vyrazili už aj hneď (smiech), okolnosti nám to ale momentálne nedovoľujú. Cestovanie a bývanie v dodávke nám prirástlo k srdcu, tak do dôchodku hádam precestujeme a nafotíme celý svet. (smiech)

  • Aké sú vaše ďalšie plány do budúcna, čo sa týka cestovania a OZ Domov s tebou?

Čo sa týka cestovania, chceli by sme kade tade po svete. Najradšej aj celý rok vkuse, nie len mesiac, ako to bolo naposledy. Pretože vtedy sme sa museli strašne ponáhľať. Zatiaľ sú to len plány.

V rámci OZ Domov s tebou  makáme a finišujeme s návrhom na testovací prototyp nízkonákladového energeticky sebestačného mobilného domčeka. Veríme že budúci rok už bude stáť. Takisto k nemu zháňame pozemok na prenájom. Všetko samozrejme zatiaľ hradíme zo svojho. Keď všetko pôjde ako má, skúsime napísať projekt, postaviť ich viac a prenajímať za prevádzkové náklady.

Ďalej je to zvyšovanie povedomia o možnostiach bývania v nevyužívaných objektoch.
Opustené, chátrajúce areály a budovy môžu byť s minimálnymi nákladmi dočasne využité na lacné a pritom štýlové bývanie. V Londýne to tak funguje. Do budovy doinštalujú napríklad sprchy, donesú nábytok, omaľuje sa a zrazu je budova obývateľná, chránená proti zlodejom a vandalom. Má sa kto starať o trávnik a podobne. Navyše tým majiteľ budovy spraví dobrý skutok, poskytne bývanie za prevádzkové náklady a nemusí platiť ochranku na dobu, pokiaľ nevyrieši situáciu či budovu predá alebo zrekonštruuje. Viete koľko dočasného ekonomického bývania by takto vedelo vzniknúť

Čo sa týka obývania nevyužívaných priestorov tie sme zatiaľ nezohnali. Je to to u nás zatiaľ stále nezaužívaný koncept tak sme sami zvedaví ako a či sa uchytí . Zatiaľ na nás ľudia pozerajú, či to naozaj myslíme vážne. (smiech)

 

Ďakujem za rozhovor a prajem vám veľa úspechov a síl v pokračovaní vášho projektu s dobrým zámerom.


Praha

Ak Vás zaujal tento mladý pár a ich šialeny nápad v spojení s cestovaním a chceli by ste podporiť ich projekt, určite si kliknite na ich stránku domovstebou.sk, kde nájdete aj stále aktuálne informácie. Ďalšia možnosť ako ich sledovať je na ich facebook stránke, kde nájdete zaujímavé príspevky a články.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. V prípade, že chcete tiež porozprávať svoje príbehy z ciest, tak sa nám ozvite a neváhajte podeľiť sa s nami o svoje zážitky.
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram, kde budú pribúdať ďalšie príspevky, zaujímavé články a rozhovory.

 

 

Zdroj: facebook.com/domovstebou, zdroj fotografii: domovstebou.sk

03.09.2017 20:57