search england language

Milovníci hôr a cestovania, sa môžu tešiť na 10. ročník Horomil festu

Ak si chcete aj tento rok vypočuť úžasné príbehy cestovateľov, tak máme pre vás skvelú správu. Už tento štvrtok sa začína Horomil fest v Považskej Bystrici. 

Milovníci hôr a cestovania, sa môžu tešiť na 10. ročník Horomil festu

Ak si chcete aj tento rok vypočuť úžasné príbehy cestovateľov, tak máme pre vás skvelú správu. Už tento štvrtok sa začína Horomil fest v Považskej Bystrici. 

Ak patríte medzi fanúšikov cestovania či už aktívne alebo pasívne, určite si nenechajte ujsť super festival s 10 ročnou tradíciou v Považskej Bystrici. Náš web sa zaoberá cestovaním či už z domova, alebo zo sveta a preto veľmi radi podporujeme aj tento druh akcií. Cestovanie je jednoducho úžasná vec, pretože okrem toho, že vystúpite zo svojej komfortnej zony, tak sa úplne oslobodíte a zabudnete sa zaoberať problémami ktoré vás denno-denne trápia. Okrem toho nazbierate množstvo zážitkov a taktiež aj cenné informácie či poznatky. Nezáleží na tom či cestujete niekde po svete, alebo navštevujete domáce Tatry. Cestovanie každou formou je úžasné a oslobodzujúce. 
Prejdime ale k samotnému festivalu. 

Začiatky festivalu sa datujú do roku 2009, kedy občianske združenie Horomil, usporiadalo v Považskej Bystrici úvodný, jednodňový, ročník. Za tú dobu, sa z festivalu stala jedna z najväčších kultúrnych akcií v Považskej Bystrici a festival sa zaradil aj medzi top akcie svojho druhu na Slovensku. Programová skladba uspokojí hlavne všetkých milovníkom hôr, cestovania a dobrodružstva. Od profesionálov, cez študentov filmu až po nadšených amatérov. Tento pestrý mix, dáva festivalu jedinečnú atmosféru, pričom gro tvorí a vždy bude tvoriť, výlučne Slovenská produkcia. Hoci niektorí z nás trávia väčšinu roka mimo Považskej Bystrice, nezabúdame na to, kde sme sa narodili a kde sme vyrastali. Podobne ako naši lokálni hostia, skúsenosti a zážitky nadobudnuté vo svete, prinášame späť, do rodného mesta. 

Festíval navštívilo aj množstvo osobností. Ktože to bol konkrétne? No napríklad - Pavol Barabáš, Peter Hámor, Peter Valušiak, František Kele, Bohdan Kaleta, Filip Polc, Dodo Kopold, Dorota Nvotová, Pavel Ballo, Whisky a mnohí, mnohí ďalší...
Horomil Fest nie je iba o sedení v kinosále. Horolezecká stena, prehliadky jaskyní, cyklovýlety, slackline a mnohé ďalšie aktivity – starostlivo pripravené v spolupráci s miestnymi organizáciami, Vám zaručene ešte viac spríjemnia, už tak nabitý víkend.

Hostia 10 ročníka festivalu Horomil 

Dva žlté Trabanty, poľský Maluch a jedna Jawa – to sú snáď momentálne najslávnejšie dopravné prostriedky v celom Československu. Táto žltá karavána má totiž za sebou nielen cestu naprieč Afrikou, Južnou Amerikou, Austráliou a Južnou Áziou, ale tento rok prekonala aj cestu z Indie cez Himaláje a Sibír, až domov. Jedným z členov tejto veselej posádky je Marek Slobodník, ktorý príde divákom na Horomil Feste porozprávať najnovšie zážitky týchto slávnych cestovateľov.

Henrieta Farkašová je momentálne najvšestrannejšou zrakovo znevýhodnenou lyžiarkou na svete. Celkovo má na konte spolu deväť zlatých medailí z Paralympijských hier, pričom najviac zlatých medailí získala na nedávnych hrách v Pchjongčchangu. So svojou navádzačkou Natáliou Šubrtovou vystúpili na najvyšší stupienok až štyrikrát. Čo sa však skrýva za úspechom?

Lenka Vacvalová je moderátorka Fashion TV, influercerka, a tak trochu fanatická fantastická bežkyňa. Začínala s ospravedlnenkou na telesnej výchove z behu a dnes behá ultra maratóny. Ani tie jej však nestačia. Preto sa rozhodla za 11 dní odbehnúť 488 km, ktoré od seba oddeľuje Bratislavu a Košice.

Tešiť sa môžete aj na premiéru dokumentu. Portrét kontroverznej osobnosti slovenského horolezectva Pavla Pochylého (1945 – 2000), prezývaného Pavúk. Riadil sa krédom, že nemožné je len jednou z možností. Jeho životný príbeh dodnes vyráža dych. Žil v zlatej ére horolezectva. Za skutočnosť, že priestor pre výkony a riešenie problémov sa v Tatrách zúžil, môže vo veľkej miere práve Pochylý. Vyriešil všetky najvýznamnejšie výzvy strmých tatranských stien, čím sa nezmazateľne zapísal do dejín slovenského horolezectva. Každú náročnú stenu zdolal tým najťažším horolezeckým výstupom. Jediným problémom však ostal on sám. Kolujú o ňom síce mýty a legendy, ale pre nekompromisné názory mal napriek sláve a uznaniu aj množstvo neprajníkov. Dokument zachytáva rub a líce povahy horolezca, ktorý bol v roku 2001 spolkom JAMES vyhlásený in memoriam za Horolezca storočia.

Samozrejme, že je toho oveľa viac, ale to si už budete musieť prísť pozrieť osobne do kina mier v Považskej Bystrici. Lístky v predpredaji zoženiete po kliknutí tu, alebo potom na mieste. Všetky podrobnosti o podujatí nájdete na oficiálnej stránke festivalu horomilfest.sk 

Súčasťou podujatia bude tiež aj tombola, v ktorej budete môcť vyhrať naše nové tričko #nekecajacestuj spolu s nálepkami.

Článnok o našich tričkách spolu s fotkami nájdete po kliknutí TU

Čo viac dodať? Nič iné si na víkend neplánujte, pretože tento super festival vám jednoznačne nesmie uniknúť. Cestovaniu zdar!

Oficiálny plagát k 10.ročníku

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: horomilfest.sk, pixabay.com, youtube.com ATTACK FILM

25.09.2018 22:15