search england language

Legendy a mýty sú vietnamskou špecialitou

Zem, ktorej obyvatelia sú potomkami nebeského draka a víly mora. Krajina, v ktorej nájdete dychberúce prírodné divadlo aj čulý ruch veľkých miest.

Legendy a mýty sú vietnamskou špecialitou

Zem, ktorej obyvatelia sú potomkami nebeského draka a víly mora. Krajina, v ktorej nájdete dychberúce prírodné divadlo aj čulý ruch veľkých miest.

Cestovateľské kino sa v utorok 4. júna vydá zo sály KC Dunaj do Vietnamu. Návštevníkov vtiahne do spleti uličiek starých miest, ktoré križujú tisícky motoriek a ukáže im aj riečne trasy, ktoré oblizujú úchvatne zátoky a ostrovčeky. Divákov čaká snová atmosféra, výbuch farieb a chutí. Večerom bude sprevádzať cestovateľka Katrin Abou Naboutová.


Vietnam je pre mnohých stelesnením exotiky, je to miesto plné prírodných a historických pamiatok, ktoré sú úplne iné, ako tie naše. Ako pôsobí Vietnam na niekoho, kto ho navštívi po prvýkrát? Pamätáte si svoju prvú návštevu tejto krajiny?
Katrin Abou Naboutová: Vietnam pôsobí exoticky a veľmi vyspelo. Cestovatelia sú pri prvej návšteve prekvapení, aký stavebný boom táto krajina zažíva a koľko investorov sa v nej rozhodlo pôsobiť. Ľudia sú tu veľmi pracovití a usilovní, robia všetko pre to, aby sa z Vietnamu stal ázijský tiger. Vietnam je krajina, ktorá dokáže prekvapiť. Je to rôznorodá zem, ktorá v každej svojej časti ponúka niečo iné. Sever má socialistický nádych a je veľmi tradičný. Centrálny Vietnam je čarovný so svojou históriou a výbornou kuchyňou. Juh je moderný s najvyššou životnou úrovňou v rámci celej krajiny. Dodnes si spomínam na moju prvú návštevu. Bolo to pred siedmimi rokmi. doletela som skoro ráno a očakávala som, že mesto ešte bude spať. Ale prekvapili ma parky plné ľudí, ktorí začínali svoj deň športom, a v takom živom tempe žije Vietnam počas celého dňa.


Čo je pre túto krajinu typické?
Katrin Abou Naboutová: Je dôležité vedieť, že táto krajina funguje úplne inak ako Európa. Doprava nemá takmer žiadne pravidlá a šoféri sa neriadia dopravnými značkami, ale situáciou na ulici. Hygienu v reštauráciách nikto nekontroluje, ale netreba sa zamýšľať aké hygienické normy tu fungujú. Je slušné rešpektovať miestne zvyky, napríklad pri návšteve chrámov je treba zvoliť oblečenie, ktoré zakrýva kolená a ramená. Nezabudnúť, že pre buddhistov sú nohy špinavé a preto nikdy nemôžu naše nohy smerovať k Buddhovi. Hlava je naopak posvätná, sídli v nej celá múdrosť človeka, preto je nevhodné hladiť deti po hlave.

Ak sa nemýlim, pre túto oblasť sú dôležité aj rôzne legendy a mýty. Ktorá sa vám zapáčila najviac?
Katrin Abou Naboutová: Legendy a mýty sú vietnamskou špecialitou. Aj rôzne fakty sa vysvetľujú legendami. Mne sa veľmi páči legenda, ktorá vysvetľuje vznik zátoky Ha Long. Nebeský drak a jeho deti, ktorých na pomoc pozval miestny cisár, lebo potreboval zastaviť inváziu cudzích vojsk, vypľuli obrovské množstvo perál. A z nich vznikli ostrovy ostré ako britvy, ktoré zabránili prívalu nepriateľov. Víťazní draci sa nadchli svojim skvostným výtvorom až tak, že sa rozhodli ho ponechať a miestu dali názov Ha Long (zostupujúci drak).


Aké povahy sú Vietnamci?
Katrin Abou Naboutová: Sú pracovití a usilovní, prosperita je pre nich dôležitá, avšak nie prosperita jedinca, ale celej spoločnosti. Vietnamci sú cieľavedomí a urobia všetko pre to, aby splnili svoj cieľ. Sú aj omnoho vážnejší ako napríklad ich susední Kambodžania a menej si pripúšťajú cudzincov. No keď sa s vami spriatelia, sú z nich najlepší priatelia.


Na čo by mal cestovatel pamätať, keď sa chystá do Vietnamu?
Katrin Abou Naboutová: Netreba zabudnúť, že Vietnam je obrovská krajina, má rozlohu cez 300-tisíc kilometrov štvorcových. Klíma je tu rôzna. Počas našej zimy je na severe Vietnamu chladné počasie okolo 10 stupňov Celzia, na juhu až 35 stupňov, nikdy sa nedá vylúčiť hustý, návalový dážď. Preto je potrebné si zobrať oblečenie, ktoré vyhovuje všetkým častiam Vietnamu. Inak nič špeciálne si do Vietnamu nezvyknem brať. Dobrá nálada a chuť spoznávať vždy všetko vyrieši.


Ako ste sa vlastne dostali do tejto krajiny?
Katrin Abou Naboutová: Do Vietnamu ma priviedla zvedavosť a moja úžasná práca. Už siedmy rok sprevádzam turistov po tejto úžasnej krajine. Vyhovuje mi ich životný štýl. Mám pocit, že majú viac času na svoju rodinu, ktorá je pre nich posvätná. Ctia si svojich rodičov a prarodičov. Predbiehajú sa, kto sa postará o starú mamu či otca, dokonca myslia na duše zosnulých zo svojej rodiny a uctievajú si ich na špeciálnom oltáriku v domácnosti. Niekoľko generácií žije v jednej domácnosti, všetci si navzájom pomáhajú. O vážnych situáciách rozhodujú spoločne. Deti aj pri výbere manžela alebo manželky musia prejsť rodinnou radou. Berú to tak, že rodičia sú skúsenejší a pre svoje deti chcú len to najlepšie. Toto silné rodinné puto ma fascinuje a veľmi im fandím, aby si ho naďalej udržali.


Katrin Abou Naboutová žila 18 rokov v moslimskom svete, miluje arabskú kultúru a jej pohodový prístup k životu. Najlepšie sa cíti v horách a v púšti, no rada spoznáva nových ľudí z rôznych kútov sveta a kultúr. Ako sprievodkyňa cestovnej kancelárie prekrížovala krajiny ako Kambodža alebo Laos.


4. 6. (utorok)
Štart: 20:00 hod.
Lístky: bit.ly/Vietnam0406

Samozrejme sa môžete pridať aj na facebookovú udalosť priamo TU.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: pixabay.com

19.05.2019 23:22