search england language

Informácie, ktoré by ste mali vedieť o dojčenskej kolike

Ak máte doma malé dieťa ktoré neustále plače, tak toto môže byť jeden z problémov.

Informácie, ktoré by ste mali vedieť o dojčenskej kolike

Ak máte doma malé dieťa ktoré neustále plače, tak toto môže byť jeden z problémov.

Čakáte bábätko, respektíve máte doma niekoľkomesačného drobca, ktorý neustále plače a neviete prísť na to, prečo? S najväčšou pravdepodobnosťou vaše dieťatko trápi dojčenská kolika. Ak ste o nej ešte nepočuli, prečítajte si náš inšpiratívny príspevok, v ktorom sa dozviete základné informácie o dojčenskej kolike.


V prvom rade vás chceme upozorniť na to, že dojčenská kolika nie je nákazlivá, čiže neprenesie sa z jedného dieťatka na druhé. Je charakteristická intenzívnymi záchvatmi plaču dieťatka, ktorý trvá neprestajne tri a viac hodín cez deň, ale i v noci. Dojčenská kolika sa vyskytuje u detí vo veku 2-3 mesiacov, ale môže sa objaviť aj v predškolskom veku.


Príčiny vzniku dojčenskej koliky bývajú rôzne. Medzi najčastejšie príčiny vzniku dojčenskej koliky zaraďujeme napätie medzi matkou dieťatka a dieťatkom; úzkostlivosť matky; stravu matky; neznášanlivosť mliečneho cukru, ale i napadnutie parazitmi. Je prirodzené, že matka je z neustáleho plaču dieťatka vystresovaná, ale treba si uvedomiť, že aj správanie matky môže ovplyvniť priebeh ochorenia.


Príčinou vzniku dojčenskej koliky môže byť aj gastroezofageálny reflux. Potrava, ktorú dieťatko príjme, putuje zo žalúdka späť do pažeráka. Je sprevádzaný neustálym grckaním. Dojčenská kolika potrápi najmä deti, ktoré jedia hltavo, poprípade si nedostatočne odgrgnú.


Dieťatko, ktoré trápi dojčenská kolika, je červené v tváričke, neustále sa napína a nožičky priťahuje bližšie k brušku. Práve plač celú situáciu ešte viac zhoršuje. Dieťatko prehĺta vzduch, ktorý ho tlačí v brušku a čím mu spôsobuje ešte väčšie bolesti. Akonáhle spozorujete, že vaše dieťatko plače a priťahuje si nožičky v brušku, nepanikárte. Čo najskôr sa ale objednajte k detskému lekárovi, ktorý vám odporučí, ako s dieťatkom zaobchádzať a čo mu podávať, aby sa situácia upokojila.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook, instagram a samozrejme YouTube kanál, kde budú pribúdať ďalšie príspevky a zaujímavé články.

26.01.2018 20:46