search england language

HoryZonty skončili, zaujali filmy našich autorov

Cenu Grand prix za najlepší festivalový neprofesionálny film získalo dielo „Volanie diaľok“ od režiséra Adama Lisého.

HoryZonty skončili, zaujali filmy našich autorov

Cenu Grand prix za najlepší festivalový neprofesionálny film získalo dielo „Volanie diaľok“ od režiséra Adama Lisého.

Udeľovaním ocenení v sobotu večer vyvrcholil 13. ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty. Na víťaznej snímke porota ocenila nielen technickú kvalitu, ale aj výnimočný športový výkon hlavného hrdinu Jána Mudroňa, ktorý dosiahol historicky druhý najlepší čas na 750 kilometrov dlhej trase Hrdinov SNP. Film, ktorý bol na HoryZontoch uvedený v slovenskej premiére bodoval spomedzi pätnástich diel aj v diváckom hlasovaní.

Nezabudnite si prečítať ROZHOVOR: "TVORIŤ FILMY JE PRE MŇA OZAJSTNÁ VÝZVA!" - HOVORÍ FILMÁR ADAM LISÝ


Na HoryZontoch sa oceňovali aj fotografie. Do súťaže s témou „Unikát“ bolo prihlásených 161 snímok. Grand Prix si z festivalu odniesol Patrik Paulíny za fotografiu „Dva svety v talianskych Dolomitoch“.


Hlavný festivalový program odštartoval vo štvrtok 8. novembra filmom „Vábenie výšok“ za účasti režiséra Rasťa Hatiara a horolezca Petra Hámora. Nebolo to po prvýkrát, čo trenčianske publikum hostilo nášho najúspešnejšieho horolezca. Nový film a divácky atraktívni hostia - špičkový himalájista a talentovaný filmár, vypredali kinosálu Hviezdy a divákov, ako sami poznamenali, nechtiac vystavili podmienkam simulujúcim nedostatok kyslíka vo vysokých nadmorských výškach. V piatok lákali film a prezentácie dobrodruhov Michala Sabovčíka a Juraja Koreňa, v sobotu večer publikum svojim autentickým prejavom zaujala mladá česká cestovateľka Monika Benešová.


Adrenalín nebolo cítiť len z kina Hviezda, ale aj z klubu Lúč. Ten počas niektorých filmových blokov doslova praskal vo švíkoch. Pútavé bolo i rozprávanie Tomáša Šmátralu o projekte Green Life, zameranom na  ochranu dažďových pralesov, či besedy s tvorcami a protagonistami neprofesionálnych filmov. Okrem toho mali návštevníci možnosť zúčastniť sa bohatých sprievodných podujatí. O pohár festivalu HoryZonty bežalo v hlavnej kategórii 117 bežcov, vynášku nosičskej krošne na Farských schodoch absolvovalo 42 mužov a 20 žien. Časť sobotného programu sa presunula do Zátoky pokoja, kde si okrem psích záprahov, zhybovačky a pumptracku mohli záujemcovia vyskúšať aj cvičenie s váhou vlastného tela a pozrieť ukážku workoutu v podaní hendikepovaného Denisa Kučeru.


HoryZonty majú opäť možnosť bilancovať. Festival sa konal po trinástykrát, divácka účasť na ňom sa podľa prvých odhadov približuje k minulým ročníkom. Organizátorov však i tento rok potrápila menšia kapacita budovy kina Hviezda. „Sme vďační, že ľudia, napriek tomu, že nám je vo Hviezde o čosi tesnejšie, zostali festivalu verní. Snažíme sa spraviť maximum pre ich komfort a veríme, že diváci našu snahu vnímajú. Bez nich by to nemalo zmysel,“ hovorí riaditeľka podujatia Mária Dutková.


To, či sa podarí festival opäť vrátiť do Posádkového klubu (ODA) je otázne. Zo strany organizátorov záujem určite je. Záleží len na tom, ako pokročia rekonštrukcie na jeho pretrvávajúcom havarijnom stave.
Tohoročné HoryZonty sa konali aj vďaka podpore Mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Audiovizuálneho fondu.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj: horyzonty.sk

13.11.2018 11:59