search england language

HoryZonty potvrdili záujem o outdoorové filmy

V sobotu 9. novembra v neskorých večerných hodinách skončil trenčiansky festival dobrodružných filmov HoryZonty. V hlavnom programe v kine Hviezda a v klube Lúč mohli diváci vidieť štyridsaťdeväť filmov, ďalšie tri boli premietnuté v nedeľu 3. novembra v rámci sekcie Retro v Metro. Atraktívne sprievodné podujatia a súťaže prilákali do centra mesta napriek daždivému počasiu množstvo ľudí.

HoryZonty potvrdili záujem o outdoorové filmy

V sobotu 9. novembra v neskorých večerných hodinách skončil trenčiansky festival dobrodružných filmov HoryZonty. V hlavnom programe v kine Hviezda a v klube Lúč mohli diváci vidieť štyridsaťdeväť filmov, ďalšie tri boli premietnuté v nedeľu 3. novembra v rámci sekcie Retro v Metro. Atraktívne sprievodné podujatia a súťaže prilákali do centra mesta napriek daždivému počasiu množstvo ľudí.



Viktor Beránek

Hostia ocenili výborné publikum

Trojdňový maratón filmov odštartoval štvrtkovým večerným blokom, ktorého headlinerom bol známy vysokohorský nosič Viktor Beránek. Hoci práve chatár spod Rysov bol azda najväčším lákadlom festivalu, nikto nečakal, že už jeho príchod do kinosály bude sprevádzaný spontánnym potleskom divákov. Legendárny chatár nesklamal ani počas besedy, kde porozprával o nosičskom živote, chatárčení aj svojich bohatých cestovateľských zážitkoch. V niektorých chvíľach sála burácala smiechom, inokedy diváci stíchli a s napätím počúvali rozprávanie o zážitkoch dobrodruha, ktorý sa venuje aj skialpinizmu, paraglidingu a najnovšie i kiteskiingu. Najdlhšiu cestu z celkovo siedmich hostí merala do Trenčína česká horolezkyňa Klára Kolouchová z Prahy, ktorá publiku predstavila svoj výstup na vrchol K2. Z krajiny našich západných susedov pricestoval aj biker Jan Kopka, ten sa tešil veľkému záujmu návštevníkov aj počas svojej autogramiády. Aljašku predstavil Tomáš Šmátrala, ktorý do posledného miesta zaplnil klub Lúč, kde sa o deň neskôr predstavil aj Trenčan Gabriel Čmárik a porozprával o svojom lezení na panenských stenách Grónska.
Pekný zážitok si odniesli i účastníci besedy s úspešným maratónskym veteránom Jánom Hazuchom. Svetový rekordér, ktorý dokázal zvíťaziť na všetkých šiestich najprestížnejších maratónoch sveta, prekvapil svojou skromnosťou a nekomplikovaným prístupom k behu. Spolu s manželkou sa zúčastnil aj sprievodných podujatí a dokonca si vyskúšal aj vynášku nosičskej krošne na Farských schodoch. Srdečný vzťah k festivalu má aj ďalší z hostí, Martin Urbaník, jeden z protagonistov víťazného filmu tohtoročného festivalu.

Prezentácia Klary Kolouchovej

Nosičov sen


Štyri ceny si rozdelili traja režiséri

Z celkového počtu 52 premietnutých filmov z jedenástich krajín sveta, bolo v Trenčíne v slovenskej premiére uvedených desať zahraničných. Trinásť snímok v hlavnom programe tvorili súťažné diela neprofesionálnych autorov, najúspešnejším z nich sa stal film Viliama Bendíka Značkár – STEFANIK TRAIL 140. Trojčlenná filmová porota ocenila silný osobný príbeh hlavného protagonistu, ktorý prináša zaujímavý pohľad na vzťah otca a syna a zároveň odhaľuje pohľad na zákulisie a priebeh ultrabežeckých pretekov Stefanik Trail. Ocenený bol aj film Jakuba Pigu s názvom Rila a Pirin, cenu Slovensko vo filme si z festivalu odniesla snímka Zo života horského meteorológa autora Milana Ohurniaka. Diváci sa vo svojom hlasovaní aj tento rok zhodli z názorom poroty a víťazom Ceny divákov sa stal Bendíkov film Značkár – STEFANIK TRAIL 140.
Filmovú prehliadku doplnili aj premietania pre školy a seniorov. Z vybraných filmov u študentov zarezonoval lezecký snímok Reel Rock 13 Rýchlostné lezenie či environmentálne ladený dvojdielny dokument Strážcovia prírody o slovensko-českých ekológoch bojujúcich s ilegálnym obchodom korytnačích pancierov. Seniori okrem filmu Značkár ocenili napríklad aj výber austrálskej snímky Z najnižšieho bodu po najvyšší.

protagonisti víťazného filmu Značkár Maťo a Pali Urbaníkovci


Téma fotosúťaže „Na ceste“ inšpirovala

Súťažilo sa aj o najlepšiu fotografiu. Tu zvíťazil a cenu Grand prix si z HoryZontov odniesol Peter Hollý a jeho fotografia s názvom Na ceste. Výber bol náročný, kedže do súťaže bolo prihlásených rekordných 357 snímok amatérskych i profesionálnych fotografov. Tému ročníka „Na ceste“ účastníci súťaže pojali zoširoka, a tak návštevníci na výstave vzhliadli rozmanité cesty ľudskej mysle, vnímania pohybu a najrôznorodejšie pohľady na prírodu.  


Festival, kde majú ľudia k sebe blízko

HoryZonty síce nie sú najväčším slovenským filmovým festivalom, ale so svojou štrnásťročnou históriou, kvalitou programu a skvelou divácku kulisou sú medzi filmármi aj hosťami z oblasti outdooru vnímané veľmi pozitívne. Dobrodružné filmy rôzneho zamerania spájajú rôznorodú skupinu milovníkov prírody a pohybu v nej. Naviac, HoryZonty nechcú byť len festivalom o výkonoch, ale aj o ľudskosti, pomáhaní a hodnotách, ku ktorým sa festival hlási aj počas svojich sprievodných podujatí. „V rámci možností sa snažíme spolupracovať s rôznymi organizáciami a združeniami, ktoré sa snažia chrániť prírodu a skvalitniť život v našom meste. Dobrovoľnícke aktivity Zelenej hliadky či Knižnice vecí sú veľmi inšpirujúce a bolo by dobré, keby o nich vedelo čo najviac ľudí,“ myslí si organizátorka festivalu Mária Dutková. „Ak sa s našou pomocou podarí osloviť aspoň zopár ľudí, ktorí budú tieto myšlienky šíriť a realizovať ďalej, má to zmysel. Veľmi si vážime, že sú medzi nami ľudia, ktorí častokrát na úkor svojho pohodlia a voľného času robia niečo pre druhých a pre prírodu,“ dodáva Dutková. To, že príroda sa dá chrániť aj prostredníctvom umeleckej tvorby dokázali na svojich workshopoch Karolína Jarošová a Tereza Králová, ktoré kreatívnym spôsobom spracúvajú odpadové materiály. Detských návštevníkov potešila hernička Montessori klubu s množstvom aktivít zameraných na rozvíjanie zmyslového vnímania.

Detské cyklopreteky Tour de HoryZonty

psie zaprahy


HoryZontami to žilo aj v uliciach mesta

Hoci sú HoryZonty filmovým festivalom, sprievodné podujatia sú jeho neoddeliteľnou súčasťou a dotvárajú jeho atmosféru. Dobrodružstvá, súťaženie, zábava a netradičné aktivity sa aj tento rok preniesli z filmového plátna do ulíc mesta. Ukážkou boli preteky o najrýchlejšiu vynášku nosičskej krošne s pivným sudom po Farských schodoch, zhybovačka, psie záprahy, nová atraktívna súťaž na pupmtrackovej dráhe a rôznych prekážkach s názvom Tour de HoryZonty v Zátoke pokoja, či slackline súťaž. Svoje prvé veľké desiate jubileum oslavovali bežecké preteky o Pohár festivalu HoryZonty, ktorých sa napriek sychravému počasiu a ďalším pretekom v blízkom okolí zúčastnilo v hlavnom behu 105 a v detských a mládežníckych kategóriách 121 štartujúcich. Festival sa uskutočnil vďaka pomoci mnohých dobrovoľníkov a vďaka podpore Mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Audiovizuálneho fondu a ďalších partnerov.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj youtube.com Peter Kotrha, zdroj fotografii: archív HoryZonty - festival dobrodružných filmov
 
 

20.11.2019 13:55