search england language

Festival, ktorý dáva zelenú dobrodružstvu

Už tento týždeň otvorí v Trenčíne svoje brány festival dobrodružstva a outdoorového filmu HoryZonty.

Festival, ktorý dáva zelenú dobrodružstvu

Už tento týždeň otvorí v Trenčíne svoje brány festival dobrodružstva a outdoorového filmu HoryZonty.

Jeho 14. ročník začne vo štvrtok 7. novembra večerným filmovo-prezentačným blokom, posledné filmy a prezentácie vzhliadnu diváci v sobotu večer. Podujatie zastreší budova kina Hviezda, v ktorej sa nachádza kinosála a divadelná scéna klubu Lúč.


Návštevníci festivalu si budú vyberať medzi dvoma scénami, na ktorých budú prebiehať paralelne dva rôzne programy. V kine Hviezda si budú môcť popri filmoch pozrieť aj päť prezentácií a besied s hosťami. V klube Lúč budú dominovať filmy, prezentácie sa tam budú konať dve - v sobotu popoludní predstaví Tomáš Šmátrala putovanie Aljaškou, večer Trenčan Gabriel Čmárik lezenie v Grónsku. „Niektorí návštevníci preferujú priestrannejšiu Hviezdu, no bohatý program na komornejšej scéne v Lúči si určite tiež nájde svojho diváka. Do playlistu sme tam zaradili vynikajúce snímky 8000+, Z najnižšieho bodu po najvyšší, Reel Rock 13 - Éra Adama Ondru, Lovec búrok, Veľký svet, dve časti Strážcov prírody či výborný neprofesionálny film Na žne k Turkovi,“ prezrádza organizátorka festivalu Mária Dutková. „Nedá sa vidieť všetko a vybrať si môže byť ťažké, no tak to už na festivaloch chodí,“ dodáva Dutková, ktorá upozorňuje aj na to, že niektoré z filmov budú odpremietané aj vo festivalových reprízach, uvádzaných v jarných mesiacoch v priestoroch Gastro+ na trenčianskej SADke. To, o ktorý film by mali diváci v reprízach záujem, môžu uviesť v anketových lístkoch, kde hlasujú aj o najlepší neprofesionálny súťažný film."Gabriel Čmarik HOSŤ" - Archív Gabriela Čmárika


"FILM Na žne k Turkovi - foto Michal Kužela" - Autor fotografie: Michal Kužela


Priestor na festivale opäť dostanú aj témy súvisiace s ochranou životného prostredia. Prostredníctvom filmov, prezentácií hostí a výstavy sa organizátori snažia upozorniť na negatívne javy, spôsobené človekom a možnosti ohľaduplnejšieho správania sa voči prírode. V sprievodných podujatiach, konajúcich sa priamo počas festivalu v kine Hviezda, sa predstavia lokálne združenia dobrovoľníkov, ktorí sa svojimi aktivitami snažia prispieť k ochrane životného prostredia a spraviť niečo pre ostatných ľudí žijúcich v meste. Environmentálny odkaz má aj film Michala Gálika Strážcovia prírody, prezentácia Tomáša Šmátralu a Michaely Kršákovej Divoká Aljaška či výstava fotografií zo Sumatry Sáry Královej. V sobotu popoludní môžu návštevníci taktiež spoznať aktivity trenčianskej Zelenej hliadky a Knižnice vecí Trenčín. Na workshopoch pod vedením Terezy Královej z Bastarst.sisterart a Karolíny Jarošovej, známej vďaka výrobe chrobáčikov zo starých komponentov elektroniky, sa účastníci naučia, ako kreatívne narábať s odpadovým materiálom a ako spojiť recykláciu s umením.


Neoddeliteľnou súčasťou festivalu sú aj sprievodné podujatia v centre mesta, priľahlom lesoparku Brezina a na priestranstve pri Váhu pod starým cestným mostom. Chýbať nebude súťaž vo vynáške približne päťdesiat kilogramovej nosičskej krošne po Farských schodoch, s alternatívou ľahšieho nákladu pre ženy a batohov pre deti. Jubilejný desiaty ročník oslavuje Beh o pohár festivalu HoryZonty so štartom na Sládkovičovej ulici pri Posádkovom klube. Novinky organizátori pripravujú v Zátoke pokoja. K slackline workshopu, zhybovačke a psím záprahom pribudne aj súťaž Slackline Speedline Contest o najrýchlejší prechod sliacklinu (tenkého popruhu natiahnutého medzi stromami) a cyklopreteky na pumptrekovej s názvom Detská Tour de HoryZonty. Festival sa koná aj vďaka podpore Mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Audiovizuálneho fondu a ďalších partnerov.

Informácie o vstupenkách nájdete  >>> TU <<<

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj youtube.com Peter Kotrha, HoryZonty - festival dobrodružných filmov

05.11.2019 21:25