search england language

Festival HoryZonty po štvrtý raz vo Hviezde

O mesiac, vo štvrtok 7. novembra 2019, otvorí v Trenčíne svoje brány štrnásty ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty. Napriek očakávaniu organizátorov i návštevníkov, že sa podujatie presunie do priestorovo veľkorysejšieho Posádkového klubu, festival opäť prichýli kino Hviezda a klub Lúč.

Festival HoryZonty po štvrtý raz vo Hviezde

O mesiac, vo štvrtok 7. novembra 2019, otvorí v Trenčíne svoje brány štrnásty ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty. Napriek očakávaniu organizátorov i návštevníkov, že sa podujatie presunie do priestorovo veľkorysejšieho Posádkového klubu, festival opäť prichýli kino Hviezda a klub Lúč.

Havarijný stav bývalej ODY stále nedovoľuje usporiadať toto podujatie, a tak musia program jeho tvorcovia už po štvrtý raz prispôsobiť menšiemu priestoru. „Každý rok sa snažíme hľadať čo najlepšie riešenie, no kompromisy sa niekedy rodia naozaj ťažko. Keďže program beží súčasne na dvoch scénach, divákovi sme doposiaľ chceli dopriať čo najväčšiu slobodu pri výbere toho, čo chce vidieť. Nie vždy je možné odhadnúť záujem o konkrétny film či prezentáciu, a tak tento rok zvažujeme alternatívu predaja lístkov na konkrétne miesta,“ vysvetľuje riaditeľka festivalu Mária Dutková. Novinkou bude mobilná aplikácia, ktorá divákom umožní sledovať program, jeho prípadné zmeny, či položiť otázku hosťom.


Organizátori opäť oslovili viacero zaujímavých osobností outdoorového sveta. Účasť už podporil český biker Jan Kopka, ktorý absolvoval väčšinu extrémnych bikových pretekov na všetkých obývaných kontinentoch a v roku 2007 vyhral najťažšie preteky sveta – Iditarod Trail Invitational na Aljaške. Cestu dlhú 1800 kilometrov absolvoval na špeciálnom snežnom bicykli uprostred zimy, v extrémnych mrazoch, bez podpory a akejkoľvek pomoci, len s vecami, ktoré si sám viezol. Do cieľa sa z celého štartového poľa podarilo dôjsť len dvom pretekárom. Okrem Iditarod Trailu Kopka absolvoval napríklad aj etapové preteky na horských bicykloch naprieč Austráliou, štyri tisíc kilometrov dlhé Great Divide Race z Kanady do Mexika, či 1700 kilometrový Silk Road Mountian Race v Kirgizstane. Od roku 2011 organizuje vlastné preteky 1000 Miles Adventure určené pre bikerov, bežcov, chodcov, kolobežkárov a všetkých, ktorí sa pohybujú vlastnou silou. Každý nepárny rok začínajú v najvýchodnejšej slovenskej obci Nová Sedlica a končia na západe Česka v Skalnej pri Chebe, párny rok sa ide opačným smerom. „Práve tento hosť nám potvrdením svojej účasti spravil veľkú radosť. Návštevníkom festivalu sa ho snažíme predstaviť už niekoľko rokov, jeho aktivity mu však doteraz nedovolili prísť,“ hovorí Dutková.


Kto bude ďalším hosťom sa diváci dozvedia v najbližších dňoch. Počas troch festivalových dní si prostredníctvom prezentácií a filmov na svoje prídu turisti, horolezci, cestovatelia aj bežecká komunita. Ekologické témy zastreší sekcia trvalo udržateľné HoryZonty, chýbať nebudú ani výstavy, workshopy a bohaté sprievodné podujatia v centre mesta a v Zátoke pokoja. Súťažiť sa bude o stupne víťazov v rôznych športových disciplínach, ale aj vo filmovej a fotografickej súťaži. Prihlasovanie do fotosúťaže je možné do 20. októbra 2019. Podrobnejšie informácie sú k dispozícii na stránke festivalu www.horyzonty.sk

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj: horyzonty.sk, Fotografia je z archívu Jana Kopku, fotografka: Jana Mensatorova

18.10.2019 14:44