search england language

Dobrodružná cesta z Terchovej až do Trenčína.

Nezabudnutelné  125km dobrodružstvo z Terchovej cez Malú Fatru až do Trenčína.

Dobrodružná cesta z Terchovej až do Trenčína.

Nezabudnutelné  125km dobrodružstvo z Terchovej cez Malú Fatru až do Trenčína.

Tentokrát sa naša skupina Klobaskari on Tour vydala na trocha dlhšiu cestu. Tentokrát sme naplánovali päť dnové dobrodružstvo v slovenských horách dlhú 135km.

Naša cesta začala v Starom dvore (Terchová) odkiaľ sme začala výstup na Poludňový grúň (1460 m.n.m.). Z tohto vrchu je krásny výhľad na Veľký Rozsutec  a aj na Stoh.  Odtiaľ naša cesta pokračovala po červenej značke  cez Južným vrchol Stien (1 572 m n. m.) až na vrch Chleb (1 645,6 m n. m.) Keďže počasie nám moc neprialo začalo nám pršať a tiež fúkať nepríjemný vietor.  Pokračovali sme ďalej na Malý Kriváň (1 671 m). Tu sme začali zostupovať a čakala nás cesta na chatu pod Suchým. Keď sme prišli pri vrch Suchý čakal nás posledný úsek, a to prejsť okolo vrchu po žltej značke. Cesta po tejto značke je o čosi jednoduchšia a rýchlejšia ako prejsť cez vrch Suchý (1 468 m n. m.) a keďže počasie nám neprialo rozhodli sme sa tento vrch obísť. Je pravda že cesta po žltej značke vyzerá hrozivo keďže vedie priamo cez strmý svah ale v skutočnosti je to jednoduchšie ako sa zdá. Horšie to musí byť cez zimu keď je povrch pokrytý ladom a snehom. Na chate pod Suchým sme prespali a nabrali sily na druhý deň.

Druhý deň nás čakala cesta až na útulňu Grandhotel Partizán, čiže okolo 28km. Vyrazili sme teda z chaty a dostali sa až na Starý Hrad (Starhrad) V minulosti v starých kronikách je známy aj ako hrad Varín. Z hradu bolo cítiť minulosť a je tu tiež krásny výhľad na rieku Váh. Toto miesto je celkom ľahko dostupné z obce Strečno. Nie je to jediný hrad ktorý obec ponúka keďže má ešte jeden a to Strečiansky Hrad. My sme ale pokračovali ďalej a hrad sme vynechali a pokračovali na vrch Špicák kde nedávno otvorili krásnu novú rozhľadňu. Počasie už bolo oveľa lepšie čiže sa nám išlo lahšie. Rozhľadňa je nádherne spravená a ponúka úžasný výhľad na celé Strečno. Naša cesta pokračovala ďalej  až na vrch Minčol (1364 m.n.m.) Tu sme mohli vidieť delo z druhej svetovej vojny ktoré tu je ako pamätník. Z Minčola sme pokračovali na Veľkú lúku (1 475,5 m n. m) . Síce zima už skončila no tu sa sneh ešte stále drží a preto sme sa občas ešte prepadávali. Pokračovali sme ďalej až na Hornú lúku odkiaľ je to chvíľka cesty na GrandHotel Partizán. Táto útulňa  je vo veľmi dobrom stave (pec,deky,taniere a šesť postelí) a patrí obrovský rešpekt ľudom čo sa o ňu starajú.

Tretí deň sme vyrazili na ďalšiu časť našej trasy. Naša prvá zastávka bol vrch  Hnilická Kyčera ((1 217,6 m n. m.) odkiaľ je úžasný výhľad na okolie. Pokračovali sme ďalej cez lesy a všade skoro okolo nás bol medvedí cesnak. Pokračovali sme ďalej po značke a dostali sa až na Ostrú skalu ktorú ponúka úžasný výhľad a je ľahko dostupná. Odtiaľ to je na Kľak už len kúsok a takže tu sa dá na skale aj odpočinúť.  Na Klak (1 351,6 m n. m.) sme dorazili asi hodinu pred západom slnka a tak sme na vrchole počkali a vychutnali si toto prírodné  divadlo. Po západe slnka sme sa presunuli na útulňu pod Kľakom kde sme strávili noc. Útulňa je v relatívne dobrom stave dá sa tam vyspať je tam pec takže ako núdzové prespanie to stačí.

Štvrtý deň  sme vyrazili na Fačkovské sedlo kde sme navštívili známu Kolibu, kde sme sa najedli (varia tu vážne skvele) a pokračovali ďalej. Po zjazdovke sme prešli hore a cez lesy a lúky prešli až do obce Čičmany. Tu sme mohli vidieť klasické drevené domy a vychutnať si aj klasickú slovenskú kuchyňu napr. Bryndzové halušky. Odtiaľ nás čakala ešte cesta na Strážov. Na Strážov (1213 m.n.m.) sme prišli rovnako ako na Klak pred západom slnka, takže aj tu sme si mohli vychutnať západ slnka. Zo Strážova sme zostúpili do obce Zliechov kde sme prespali na Základnej Škole.

Posledný deň  nám ostávalo ešte prejsť zo Zliechova do Trenčína. Pokračovali sme po lúkach a lesoch po červenej značke a dostali až na vrch Vápeč (956 m.n.m.) Tento vrch sa vyznačuje hlavne tým že je ľahko dostupný a ponúka úžasný 360 stupňový výhľad. Z Vápeča sme prešli do Hornej Poruby kde sme nabrali smer Omšenská Baba (669 m.n.m.) a odtiaľ priamo do Trenčína.

Všetkým zúčastnením (aj tým ktorý s nami išli iba jeden deň)   by sme chceli vysloviť veľké ďakujem za účasť.

 

Z tejto cesty sme si pripravili aj menšie video.

 

 

Ak vás Klobáskari zaujali a chceli by ste o nich zistiť viac navštívte ich facebook.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram, kde budú pribúdať ďalšie príspevky a zaujímavé články

 

Photo: Nikolas Jašúrek

22.04.2018 17:17