search england language

Zímná krása vrchu Salatín

Výstup na vrch Salatín  (1 630 m.n.m.) jedného  z vrchov  v Nízkych Tatrách ktorý leží na konci Ludrovskej doliny.

Zímná krása vrchu Salatín

Výstup na vrch Salatín  (1 630 m.n.m.) jedného  z vrchov  v Nízkych Tatrách ktorý leží na konci Ludrovskej doliny.

Tentokrát sme sa rozhodli vydať do Nízkych Tatier ktoré vždy príjemne prekvapia dalším a dalším úžasným miestom. Tentokrát to bol vrch Salatín z ktorého je krásny kruhový výhľad na Nízke Tatry, Veľkú Fatru a Chočské vrchy. Počasie nám prialo a tak sme vyrazili z dedinky Ludrová odkial sme po červenej značke vyrazili. Našou prvou zastávkou bol pamatník SNP ktorý leží kusok odtial. 

Pamatník SNP (kúsok od Ludrovej )

 

Odtial sme pokračovali cez Ludrovskú dolinu v ktorej sme mali možnosť vidieť úžasné skalnaté útvary a menšie jaskyne (Prievanová, Ludrovská, Gotická, Poľovnícka). Cez dolinu prechádza potok Ludrovčanka pri ktorom naša cesta pokračovala. Zimné obdobie bolo krásne vidno na vodopádoch z ktorých sa vplyvom mrazu stali ladopády. 

 

cesta ludrovskou dolinou 

Pokračovali sme smerom k vrcholu a začalo už prvé prudké stúpanie, cesta hore nebola práve najlahšia kedže sme pod snehom sa skrývali kríky na ktorých sa dalo lahko šmyknuť. Výhlady na okolie boli nádherné, mali sme štastie kedže začínala hmla ale aj tak sme videli okolitú krásu. 

Na vrchu bola teplota vysoko pod nulou takže sme si len vychutnali ten pocit byt hore, načerpali sili a vyrazili na zostup. Kedže málokedy sa ideme rovnakou cestou naspäť aj tentoraz sme išli inou trasou. Čakalo nás 14km po hrebeni a neprešlapaná cesta, čiže sme si cestu museli raziť snehom ktorý bol miestami dosť vysoký. 

naša skupina na vrchole Salatína

Po hrebeni prechádzame po zelenej značke okolo Medvedieho brlohu, Fričovej skale, Úplazov, Malého Salatína, prechádzame cez Makovicu, Bohúňovo až sa konečne k bývalej utulni. K útulni sme prišli už za tmy a odtial sme pokračovali cez sedlo pod Kohútom na začiatok našej trasy dedinky Ludrová. 

útulna

 

Aj tentokrát sme si z našeho dobrodružstva pripravili aj menšie video. 

 

Ak vás Klobáskari zaujali a chceli by ste o nich zistiť viac navštívte ich blog Klobaskari-on-tour

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram, kde budú pribúdať ďalšie príspevky a zaujímavé články.

 

čast fotiek : Vladimír Ruček

09.02.2018 18:14