search england language

Vysoké Tatry – lokalita, ktorú milujú nielen Slováci

Milovníci vysokohorského prostredia už netrpezlivo očakávajú, kedy sa oficiálne začne letná turistická sezóna a väčšina uzavretých turistických trás bude opäť prístupná. Letná turistická sezóna sa oficiálne začne v polovici júna.

Vysoké Tatry – lokalita, ktorú milujú nielen Slováci

Milovníci vysokohorského prostredia už netrpezlivo očakávajú, kedy sa oficiálne začne letná turistická sezóna a väčšina uzavretých turistických trás bude opäť prístupná. Letná turistická sezóna sa oficiálne začne v polovici júna.

Vysoké Tatry sú lokalita, ktorú nemilujú len Slováci, Česi a Poliaci, ale čoraz častejšie ich navštevujú Rusi, Nemci a dokonca aj Japonci. Vysoké Tatry sú vo svete považované za lacnejšiu variantu Álp, čo ale priemerne zarábajúci Slovák tvrdiť rozhodne nemôže.

Vysoké Tatry ako mesto je rozlohou druhé najväčšie mesto na celom Slovensku (380 km2). V posledných troch rokoch sa návštevnosť jednotlivých častí mesta Vysoké Tatry niekoľkonásobne zvýšila, čo je pre cestovný ruch na Slovensku priaznivá informácia. Ak sa do Tatier rozhodnete ísť už v polovici júna na oficiálne otvorenie turistických chodníkov, nezabudnite si do batožiny pribaliť nordic walking palice, protišmykovú obuv, pršiplášť, kvalitnú pokrývku hlavy a nepochybne aj kvalitný turistický ďalekohľad, ktorý vám umožní pozorovať vzdialené pasúce stáda kamzíkov.


Štrbské Pleso

Do tejto najznámejšej časti Vysokých Tatier sa dostaneme z obce Štrba pomocou ozubnicovej železnice, známejšej skôr ako zubačka.

Štrbské Pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1346 m.n.m, čo je približne v takej nadmorskej výške ako známy malofatranský vrchol Kľak. Štrbské pleso má rozlohu 19,76 ha a hĺbku až 20 m. Cez zimné mesiace býva úplne zamrznuté, preto ak prídete na Štrbské pleso cez zimu, môžete sa pokojne poprechádzať po tomto krásnom morénovom plese. Cez letné mesiace si naopak môžete dopriať plavbu na malých drevených loďkách.

Zo Štrbského Plesa vedie viacero turistických trás (Kriváň, Solisko, Vodopád Skok), ale nájsť tu môžete aj kvalitné bežkárske trate. Do roku 1901 patrilo Štrbské Pleso pomerne známej rodine Szenteványi. Najznámejší z tohto rodu bol práve Jozef Szenteványi, ktorý sa stal v roku 1873 spoluzakladateľom Uhorského karpatského spolku. V roku 1875 daroval tomuto spolku pozemok a kvalitné stavebné drevo na stavbu chaty, ktorá už v súčasnosti neexistuje.

Foto: wikipedia.org


Starý Smokovec

V tejto osade Vysokých Tatier sídli Mestský úrad, Horská služba TANAP a horskí vodcovia TANAPU. Je priamo spojený s Popradom, ktorý sa od neho nachádza len 13 kilometrov. Starý Smokovec je spojený s Hrebienkom pozemnou lanovkou, ktorou sa v roku 2008 previezla aj britská kráľovná Alžbeta II.

Zo Starého Smokovca, resp. z Hrebienka sa dostanete do Veľkej Studenej doliny, Malej Studenej doliny; na Slavkovský štít, ktorý je známy tým, že priťahuje najviac búrkových mrakov; k Rainerovej útulni, k Bílikovej chate, Zamkovského chate, Téryho chate, k Zbojníckej chate.

Keď budete v Starom Smokovci alebo na Hrebienku, tak v tom prípade vám odporúčame navštíviť Tricklandiu a Tatranský ľadový dóm, ku ktorému sa dostanete pozemnou lanovkou. Tatranský ľadový dóm sa nachádza na Hrebienku počas celej zimy až do apríla.

Foto: wikipedia.org

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: pixabay.com

22.05.2018 22:21