search england language

Všetko, čo sa týka Klobáskárov - ROZHOVOR

Ako ste si už viacerí všimli, na Facebooku je už vyše roka turistická skupina Klobáskári on tour. O čo ide, nám v rozhovore vysvetlí jej zakladateľ Marek. 

 

Všetko, čo sa týka Klobáskárov - ROZHOVOR

Ako ste si už viacerí všimli, na Facebooku je už vyše roka turistická skupina Klobáskári on tour. O čo ide, nám v rozhovore vysvetlí jej zakladateľ Marek. 

 

 

Ahoj, najskôr nám povedz niečo o sebe

Ahoj, ako ste si všimli, volám sa Marek, v apríli budem mať 30 rokov, som mestský človek, ktorý miluje hory. A teda pochádzam z Trenčína. Mám 3 ročného syna - Sebastian, s ktorým už teraz behám po nižších kopcoch typu Veľký Plešivec alebo boli sme už aj v Tatrách na Zámkovského Chate, kde si ako pamiatku odniesol rozbitú hlavu :) Pracujem na železnici a teda moje akcie robievam viac-menej v týždni - pre iných v pracovné dni :)

 

Čo Ťa viedlo založiť stránku klobáskárov?

haha... Začnem celkom od začiatku, kde sme si hľadali parťákov cez FB skupiny. Avšak časom došla trpezlivosť. V týchto skupinách je ukrytá zloba. Tá zloba, ktorá iba vyčkáva od rána do večera na to kým niekto niečo pridá aby mohli kritizovať. Takzvaní internetový chuligáni. Raz sa nám stalo, keď sme šli z Vrátnej na Veľký Kriváň, pod sedlom Bublen sme sa prepádali do snehu miestami pod pás. Využili sme vedlajšie stopy po skialpinistoch po ktorých sa išlo lepšie... Kolega Nikolas tam spravil perfektnú fotku, ktorú sme neskôr zdielali i na nete. Rozprúdila vlnu kritiky, reku prečo ničíme stopy skialpinistom. Avšak boli to práve títo internetový chuligani ktorí len kritizovali... Boli aj ludia, ktorí nám dali za pravdu. Ale to je na dlhšie. Práve po týchto skúsenostiach, bolo ich viac ( uviedol som jednu ) sme sa rohodli pre vlastnú stránku. Tu nastal jej vznik.

 

Kedy Klobáskári vznikli?

Bolo to koncom roka 2016 práve z vyššie spomenutých dôvodov. 

 

Fungujete už teda vyše roka, akú účasť mávate na Vašich akciách? 

Tu je to rôzne. Stalo sa párkrát, že sme išli sami dvaja, dokonca už som šiel i sám. Ľudia idú skôr na tie známejšie kopce, ktoré sú plné chvály na internete. Avšak my radi skúmame i tie menej známe kopce :) Na poslednej akcii keď sme išli na VeľkoFatranský Kľak sa nás zišlo 31 ľudí, bol som príjemne prekvapený, nakoľko sme išli skoro 30 kilometrov v zimných podmienkach. 

Niektorí ľudia sa na naše akcie radi vracajú, spomeniem Mirka z Martina. Ten je už stály člen, nosí vždy plný batoh sladkostí a rozdáva dobrú náladu. Takisto sa na viacerích akciách zúčastňuje aj Martina ale aj Lucia a ďalší. 

 

Nieje to veľa, toľko veľa ľudí? 

Na toto poviem len jedno, dobrých ľudí sa všade veľa zmestí :) Za toho vyše roka sme sa stretli len s perfektnými ľuďmi. Áno musím spomenúť aj jedného experta, ktorý všetko videl - všade bol no a nakoniec sa nám niekde stratil :D 

 

Vrátim sa k tomu názvu, prečo Klobáskári? 

Tí, ktorí ma poznajú, vedia, že niesom práve najchudšej postavy. Pod zub na turistikách sme si dávali práve klobásky. Mali sme taký cieľ, vždy obec, z ktorej vychádzame navštívime potraviny v nej a kúpime nejakú klobásku. Od tohto som časom upustil, nakoľko ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. 

 

A teda, ponúkate svojich parťákov na výstupoch klobáskami? 

haha... Nie nie, klobáskári je skôr len ten názvo skupiny z toho dôvodu ako som spomenul vyššie. Pre parťákov máme vždy pripravené pamätné nálepky, kde je fotka daného vrchu, s dátumom výstupu, výškovými metrami a našim logom. Nech si ľudia zaspomínajú pri pohľade na nálepku. Možno by bolo lepšie riešit to magnetkami, avšak bolo by to finančne náročné, a nejakého sponzora a pod hľadať nechceme. Sme len partia ľudí, ktorá prostredníctvom svojej stránky ponúka svoje výstupy - resp. hľadá parťákov.

 

Váš názov je v množnom čísle, koľko Vás je?

Túto skupinu ako som spomenul sme založili koncom roka 2016 ja a Nikolas. Neskôr sa k nám pridal Mirec - Bomberman ( prezývku dostal práve z toho dôvodu, že na chatu pod Rysmi vyniesol plynovú bombu ) a v júni sa k nám po výstupe na Sivý vrch pridal Paľo so svojim známym tričkom NASTRÁˇY. Čiže sme štyria, kde vačšinu výstupov usporiadam ja, ale svoje výstupy robí aj Paľo a Mirec. Nikolas je fotograf.

 

Kde všade ste boli v roku 2017?

Fúúúúú. Toho bolo veľmi veľa. Malé Karpaty, Biele Karpaty, Vtáčnik, Považský Inovec, Vršatec, Chočské Vrchy, Veľká i Malá Fatra, Nízke či Vysoké Tatry, ale i Západné Tatry. Aj Slovenský Raj. Je toho veľmi veľa. Dokonca sme v lete boli aj prostredníctvom českého outdoor klubu v Rumunskej Transylvánii presnejšie v národnom parku Piatra Craiului. Presnejšie na 9 dní. Rád na to spomínam.

 

A vaše plány na rok 2018?

Asi najvačší cieľ je výstup na Mont Blanc. Popritom Rumunský Fagaraš, ak výjde čas a budú dostupné ceny leteniek tak Grúzinský Kaukaz a Ukrajinskú Černohoru. Potom samozrejme Slovenské kopce, veď veľa ľudí si to ani neuvedomujem, ale my tu máme tak nádhernú prírodu. Udalosti  uvidíte vždy minimálne mesiac pred našim výstupom. 

 

Ako je to s poistením? Riešite ho pre členov daného výstupu? 

Priznám sa, v tomto som sám tak trošku lajdák. Sám osobne som volíl poistenie podľa terénu, predpovede počasia a pohoria. No od Nového roka som sa prihlásil do miestneho KST ktoré toto poistenie pre prípad zásahu HZS zahŕňa. 

Pred každým výstupom ľudí upozorňujem ohladne predpovede počasia, takisto aby zvážili svoje schopnosti pred danym výstupom a využili poistenie HZS. 

Práve preto, že niesme oficiálne turistický klub, nezastrešujeme toto poistenie. Poviem to tak, že každý člen výpravy ide výstup na vlastné riziko.

 

Čo by si chcel na záver odkázať stálym prípadne novým účastníkom Vašich výstupov? 

Aby v prvom rade zvážili, či na daný výstup maju schopnosti a sily. Vítaný je každý jeden turistický nadšenec s dobrou náladou :) 

Teším sa v mene všetkých klobáskárov na spoločné výstupy v nasledujúcom období a prajem hlavne toho zdravíčka. 

 

Ďakujem za rozhovor, nech sa darí. Ahoj

 

Ahoj

 

BARANEC 11/2017

 

VEĽKÝ CHOČ 12/2017

 

 

POVAŽSKÝ INOVEC 1/2018

 

 

OHNIŠTE 10/2017

 

 

KRIVÁŇ 7/2017

 

 

SLAVKOVSKÝ ŠTÍT 8/2017

 

 

STRÁŽOV 1/2018

 

 

KĽAK VEĽKÁ FATRA 1/2018

 

ROZHOVOR S Marek Madunický

FB: Klobáskári on tour

Instagram: Klobáskári on tour

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook, instagram a samozrejme YouTube kanál, kde budú pribúdať ďalšie príspevky a zaujímavé články.

18.01.2018 16:46