search england language

V Číne sa dá cestovať roky a neuvidieť všetko. Cestovateľské kino mieri do najľudnatejšej krajiny sveta

Krajina, v ktorej vynašli papier, kompas aj hodváb. Krajina, ktorá sa v pokroku nezastavila a aj dnes patrí medzi najvplyvnejších hráčov svetovej ekonomiky. Krajina, ktorá je omnoho viac ako len Made in China a Veľký čínsky múr.

V Číne sa dá cestovať roky a neuvidieť všetko. Cestovateľské kino mieri do najľudnatejšej krajiny sveta

Krajina, v ktorej vynašli papier, kompas aj hodváb. Krajina, ktorá sa v pokroku nezastavila a aj dnes patrí medzi najvplyvnejších hráčov svetovej ekonomiky. Krajina, ktorá je omnoho viac ako len Made in China a Veľký čínsky múr.

Cestovateľské kino nazrie v utorok 21. mája v KC Dunaj pod pokrývku najľudnetejšieho štátu na svete. Návštevníci tak spoznajú mentalitu miestnych, politiku, kuchyňu, náboženstvo, mestá i prírodu. Cestovateľ Adrián Drugda im priblíži Čínu od juhovýchodu až po severovýchod, začína sa v Hongkongu a končí v Pekingu.


V Cestovateľskom kine predstavíš Čínu. Ide o jednu z najväčších, najrozmanitejších krajín sveta. Na čo sa zameriaš v prednáške?
Adrián Drugda: Vždy sa sústredím na nefalšovanú prednášku o krajine, ktorú prezentujem. Keď som začínal, prikrášľoval som, vypichoval len to naj a top, aby som krajinu tak povediac predal. Teraz to vidím inak a je to krok vpred - vidieť a popisovať veci komplexnejšie. Zvlášť, ak krajina ako Čína ponúka naozaj všetko zo všetkého. V prednáške sa zameriam na mestá, pamiatky, históriu a mentalitu Číny a Číňanov. A samozrejme, aj na pikošky. Po rokoch sa mestá a pamiatky zovšednia, ale mentalita a filozofia ktorejkoľvek krajiny ma nikdy neprestanú udivovať, nakoľko každý človek je iný, originálny, žijúci na najrôznejších miestach po svete.


Ako cestovateľ máš rád Južnú Ameriku a exotické krajiny. Ako si sa dostal do Číny? Čím je táto krajina exotická, napríklad pre slovenských turistov?
Adrián Drugda: V podstate, profesionálne som sa najprv dostal do Číny a až potom do Ameriky. Čína bola vlastne jedna z prvých krajín, v ktorých som sprevádzal a spoznával. Jednoducho ma tam poslali z práce. Krajina je to neskutočne rôznorodá, ale tiež na míle
vzdialená Európe a európskemu mysleniu. systém rozprávania a písma je úplne iný, Číňania vo všeobecnosti nehovoria žiadnym iným jazykom. Filozofia a náboženstvá sú iné, ako u nás, rovnako ako aj strava a spolunažívanie, aj keď sa čoraz viac hovorí o globalizácii. Neviem, či na to bude čas neskôr, tak to poviem teraz, a to, že som mal skvelých učiteľov a nedá mi nespomenúť Mareka Ivana - odborníka na Čínu, ktorý mi pootvoril dvierka do užších detailov o krajine a ktorý opakovane dokazoval, že trvá roky získať naozaj objektívny pohľad na krajinu.


Čína je u nás známa najmä vďaka spojeniu Made in China. Čo je pre teba také typické pre túto krajinu? Na čo môžu byť hrdí?
Adrián Drugda: Pracovitosť a húževnatosť. Pracovití, bežní ľudia bez privilégií len ťažko uniknú modernej forme otroctva. Možno so mnou niekto súhlasiť nebude, ale Made in China je vo svete neskutočným spôsobom synonymom otroctva. Všetko, čo v USA stojí do 5 dolárov je dovezené cez pol sveta z Číny či juhovýchodnej Ázie. Pre Čínu je typický rast, posun vpred, moderna a nasadenie. Do všetkého sa púšťajú veľmi sústredene, pod železnou rukou tamojšieho režimu, preto veľa projektov končí pred deadlinom.


O Číne hovorí aj to, že tento najľudnatejší štát sveta by mal byť na zozname každého cestovateľa. Prečo by ho mali navštíviť? 
Adrián Drugda: Pretože v Číne sa dá cestovať roky a neuvidieť všetko. Každý cestovateľ by si mohol rezervovať dva či tri týždne na získanie aspoň základných vedomostí. Čína je tiež tretia najväčšia zem, čo sa týka rozlohy. Okrem tej neskutočnej komplexity ľudí, kultúry, histórie a moderny tam nájdeme púšte, pohoria, moria, ostrovy,... no všetko.


Čo máš ty osobne rád na tejto krajine?
Adrián Drugda: Kontrast oproti stereotypu, ktorý môže Stredoeurópan pociťovať. Poviem príklad: u nás berieme Číňanov vo všeobecnosti ako strohých predavačov lacného tovaru alebo prevádzkovateľov reštaurácií a rýchlych občerstvení. V Číne sa tí istí ľudia chcú s vami neraz odfotiť, sú veľmi zhovorčiví. Pre nich sme ako Európania raritou. Okrem toho ma fascinujú rýchlo rastúce mestá, ktoré sa ťahajú do výšky. Osobne si myslím, že s Čínou treba počítať, oproti nej svet zaspal na vavrínoch.


Adrián Drugda - je rodák z Bratislavy, ktorý ako profesionálny sprievodca brázdi Kubu, Latinskú Ameriku a ďalšie exotické krajiny. Na tento cestovateľský kolotoč nastúpil pred jedenástimi rokmi a odvtedy prešiel viac ako 50 krajín sveta. Má rád dobrodružstvo a tvrdí, že človeka najviac obohatí cestovanie, ale len pokiaľ môže kultúru inej krajiny pochopiť nielen hlavou, ale aj srdcom.


21. 5. (utorok)
Štart: 20:00 hod.
Lístky: bit.ly/Cina2105

Samozrejme sa môžete pridať aj na facebookovú udalosť priamo TU.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: pixabay.com
 
 

28.04.2019 17:01