search england language

Ukážka vodného hospodárstva v krásnom prostredí Kinderdijk, plného veterných mlynov

Život v kamennom veternom mlyne, pestovanie vlastnej zeleniny, chov dobytka, alebo výroba ručných výrobkov. Toto všetko prebiehalo v malej dedinke v južnom Holandsku. 

Ukážka vodného hospodárstva v krásnom prostredí Kinderdijk, plného veterných mlynov

Život v kamennom veternom mlyne, pestovanie vlastnej zeleniny, chov dobytka, alebo výroba ručných výrobkov. Toto všetko prebiehalo v malej dedinke v južnom Holandsku. 

Nedávno sme navštívili dedinku Kinderdijk v južnom Holandsku, kde sa nachádzajú krásne a dnes už historické mlyny. Od roku 1997 sú veterné mlyny v Kinderdijku na zozname svetového dedičstva UNESCO. Nahliadli sme do dvoch mlynov, ktoré dnes slúžia ako múzeum pre verejnosť a dozvedeli sme sa ako ľudia žili a hospodárili v tejto oblasti.

O názve dediny kolujú medzi ľuďmi rôzne príbehy. Ten najznámejší vznikol počas obrovskej povodne sv. Alžbety v roku 1421. Hovorí sa, že počas búrky ľudia vyšli na hrádzu aby sa poobzerali čo sa dá ešte zachrániť a čo všetko bolo zničené. V tom momente uvideli kolísku, ktorá sa plavila po vode. Mysleli si, že v nej nemôže byť nič živé. Keď sa priblížila dostatočne blízko, uvideli mačku ktorá skákala zo strany na stranu aby udržala kolísku v rovnováhe a nedostala sa do nej voda. Našli tam dieťa ktoré spalo. Z toho vznikol názov Kinderdijk.

Vedeli ste, že Kinderdijk bolo prvým holandským mestom s elektrickou energiou?

V roku 1886 bola vyrobená elektrika, prvou elektrárňou v Holandsku, ktorú navrhol a postavil Willem Benjamin Smit.

Či už je to pravdiví príbeh alebo nie, určite odporúčam navštíviť aj túto časť Holandska. Naposledy to boli tulipánové záhrady Keukenhof a z nich sa presúvame do ďalšej typickej a veľmi obľúbenej historickej oblasti Kinderdijk. Pri príjazde, si musíte zaplatiť parkovný lístok, ktorý môžete neskôr využiť na kávu zdarma. Nachádza sa tam kaviarnička s občerstvením a množstvo krásnych suvenírov, ktoré vás budú lákať. Celá trasa je robená ako náučný chodník, takže máte očíslované jednotlivé body, kde sa máte zastaviť. Využiť môžete aj plavbu loďou, no podľa môjho názoru je oveľa lepšie urobiť si peknú prechádzku po celom areáli. Táto rezervácia sa dá navštíviť aj počas zimy, ale ak nechcete vymrznúť vyhraďte si na to nejaké teplé a slnečné obdobie napr. jar alebo leto.

Najskôr sme navštívili filmové múzeum (vstup máte v cene), kde sa nachádzali zaujímavé technologické prístroje ktoré uvidíte aj vo videu. Dozviete sa, čo presne a v ktorom roku sa udialo a tiež uvidíte ako fungujú všetky mlyny počas rôznych vplyvov počasia. Vo filmových búdkach, si môžete pozrieť a vypočuť o hospodárstve alebo živočíšnych druhoch, ktoré sa v oblasti nachádzajú. Keď absolvujete prehliadku filmového múzea, presúvate sa vyznačenou cestičkou k mlynom.

Nachádza sa tu 19 veterných mlynov, ktoré sú rozdelené do radu ôsmich mlynov na Nederwaard (guľaté kamenné mlyny) a ôsmich na Overwaarde. Ľudia to tu nemali jednoduché na život, mnohokrát bojovali so záplavami a nepriazňami počasia, ktoré sú v Holandsku úplne normálnou súčasťou. Vo videu tiež uvidíte staré fotografie rodín, ktoré žili v mlynoch, taktiež ako prali, varili, čo si obliekali a oveľa viac. Najviac ma zaujalo rozdelenie priestorov na izby a postele, ktoré v nich mali. V tak malom a nízkom priestore ako bol mlyn, dokázali mať všetko perfektne usporiadané, aby sa tam zmestilo všetko potrebné na život. 

Ak vás zaujal tento článok, nájdite si 10 minút času a pozrite si toto nekvalitné video, v ktorom je zachytené všetko čo sme videli. Žiaľ počasie nám v ten deň moc nevyšlo, alebo zážitok to bol naozaj super. 
Po vzhliadnutí videa by sme boli radi, ak by ste nám zanechali svoj názor v komentári a či by ste si vedeli predstaviť bývanie v takom mlyne. 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

Zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

14.04.2018 13:26