search england language

Účinky slávneho druhu čaju Pu-Erh, vám zlepšia zdravie

Pu-erh je pestovaný hlavne v čínskej preslávenej čajovej provincii Yunnan. 

Účinky slávneho druhu čaju Pu-Erh, vám zlepšia zdravie

Pu-erh je pestovaný hlavne v čínskej preslávenej čajovej provincii Yunnan. 

Pu-erh sa vyrába skoro výhradne z veľkých listov čajovníka. Celkovo to je čaj ktorý vytvára neustále dohady a ošiaľ medzi čajomilcami či už je to kôli spracovaniu, zdravotným účinkom, správnemu skladovaniu a zreniu, alebo pravosti, pretože je to zároveň jeden z najviac falšovaných druhov čaju nakoľko cena niektorých ročníkov od konkrétnych spracovateľov sa môže šplhať až do astronomických výšok. Každopádne tento čaj si zaslúži vašu pozornosť a stojí za ochutnanie. K pomalým, malým dúškom tohoto čaju si môžete v tomto článku o ňom prečítať niečo viac.

V komerčných článkoch distributérov Puerhu môžete nájsť úžasné informácie o tom že puerh je zázračný a lieči snáď všetko od rakoviny po bolavý chrbát, magicky z neho schudnete a nemusíte pohnúť ani prstom a podobne. Tu sa zastavíme a prejdeme k faktom. 

V čaji puerh boli objavené prírodné antibiotiká, takže pri pití vo väčšom množstve môže mať lepšie účinky na priebeh chorôb ako bežný čaj. Práve vďaka tomu dostal aj prezývku čínsky penicilín. 

Znižuje hladinu cholesterolu. Pokusmi sa zistilo, že kým veľa čajov znižuje hladinu cholesterolu vo všeobecnosti - teda, okrem hladiny toho "zlého cholesterolu" - LDL, znížia aj hladinu "dobrého cholesterolu" - HDL, v laboratoriu sa zistilo Pu Erh znižuje hladinu LDL a hladina dobrého HDL cholesterolu sa zvýšila.

Puerh je ideálnym pomocníkom trávenia po ťažkých mastných jedlách. Všeobecne podporuje trávenie a tvorbu štiav

Nazýva sa aj liekom na opicu. Vie postaviť na nohy po tom ako ste to prehnali s alkoholom a výrazne skrátiť čas kedy sa dostávate z alkoholovej opice. 

Zatiaľ žiadna štúdia priamo nepreukázala že by priamo pôsobil na rakovinu ale treba spomenúť že viacero štúdií zameraných na tento jeho účinok stále prebieha a karta sa môže, ale aj nemusí obrátiť. No zatiaľ budeme tvrdiť že priami účinok na liečbu rakoviny nemá, lebo nieje preukázaný. Zároveň ale jeho detoxikačné účinky sú overené pretože stimuluje pečeň a obličky a tým pádom aj vyplavovanie odpadových látok z tela. 

ZÁKLADNÉ DRUHY ČAJU PU-ERH

 
 

Heng Pu-erh (zelený, surový pu-erh) 

Hneď v úvode vás upozorním že zelený puerh si nemýľte so zeleným čajom je to úplne niečo iné aj keď je zeleného charakteru.  Je to čaj na starnutie kedy v ňom prebieha počas rokov prirodzená fermentácia, preto sa nazýva aj surový pu-erh. Má veľmi sviežu vôňu a výraznú až horkastú chuť s príjemne sladkou dochuťou. Počas toho ako rokmi prechádza prirodzenou fermentáciou sa mení aj jeho chuť. Časom sa výrazne horkasté tóny zaobľujú, prechádzajú až do akoby slivkových chutí a aj napokon tie sa znova úplne premenia postupným starnutím a práve na výslednej chuti starších sheng pu-erhov sa dá z chuti poznať skladovanie ktoré sa na fermentácii najvýraznejšie podpíše. 
 
 
 

Shu Pu-erh (tmavý, zrelý pu-erh) 

 Pu-erh spracovaný umelou zrýchlenou fermentáciou ktorá prebieha niečo medzi 40 dňami až 3 mesiacmi. Má veľmi zemitú vôňu a je to jemnejší čaj so silnou textúrou. V dôsledku fermentačného procesu majú listy skutočne červenohnedú farbu. Tento druh čaju sa taktiež používa na skladovanie a starnutie ale k jeho zmenám prichádza oveľa rýchlejšie ako sheng pu-erhu. V prvom momente sa zbaví výraznej chuti spôsobenej umelou fermentáciou a v prípade vyváženého skladovania prejde do jemnejšej chuťovo prehľadnej ľahko zemitej, kde sú cítiť mach, staré drevo, starý les. Ak skladovanie prebieha vo vlhkejšom prostredí spektrum chutí sa zmenšuje a prevláda výrazná zemitosť, až chuť ako by starej pivnice ktorá je práve u niektorých čajomilcov tiež veľmi obľúbená.  

Viac zaujímavostí z čajového sveta, sa dočítate na www.tujeivo.sk

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: pixabay.com, tujeivo.sk

 

 

19.01.2020 21:14