search england language

TOP zaujímavosti o Žiline

Cestujúci z Bratislavy na východné Slovensko veľmi dobre poznajú toto mesto. Práve v jeho blízkosti sa nachádza hrad a dedina Strečno a aktívnym vodičom sa tento úsek spája najmä s neustálymi uzávierkami a dlhými kolónami.

TOP zaujímavosti o Žiline

Cestujúci z Bratislavy na východné Slovensko veľmi dobre poznajú toto mesto. Práve v jeho blízkosti sa nachádza hrad a dedina Strečno a aktívnym vodičom sa tento úsek spája najmä s neustálymi uzávierkami a dlhými kolónami.

Ak ste ešte nikdy neboli v Žiline a chystáte sa ju navštíviť, prečítajte si náš zaujímavý príspevok o Žiline. Dozviete sa mnoho zaujímavosti, o ktorých ste možno ešte doteraz nevedeli. Ak si chcete nájsť ubytovanie v Žiline, vyberajte si ho v predstihu. Nachádza sa tú príliš veľa hotelov, ale záujem o ne je veľký.


Krásne štvorcové námestie s peknými arkádami

Toto krásne štvorcové námestie sa nachádza kúsok od stanice (z Hlinkovho námestia sa naň dostanete cez Farskú uličku). Volá sa Mariánske námestie, na ktorom sa nachádza krásny barokový kostol z polovice 17. storočia s dvoma krásnymi vežičkami a Kláštor kapucínov, ktorého história sa datuje do polovice 18. storočia. V jednom rohu Mariánskeho námestia sa nachádza aj Stará radnica. Tá už bola viackrát rekonštruovaná a súčasná podoba radnice pochádza z konca 19. storočia.

Mariánske námestie je niečím typické. Nachádzajú sa na ňom zaujímavé arkády. Záujemcom o históriu, resp. obyvateľom žijúcim v blízkom okolí Žiliny však nebude pojem „laubne“ neznámy. Laubne sú vlastne podlubia, ktorých súčasťou sú otvorené pôvodné arkádové chodby, ktorými sa môže pýšiť len máloktoré mesto na Slovensku. Ak budete v Žiline, určite si sem odskočte a pokochajte sa touto krásou. Vedeli ste o tom, že pod týmito „laubňami“ miestni kedysi predávali tovar?Chránili ich pred nepriaznivým počasím.

Mariánske námestie


Rosenfeldov palác

V blízkosti železničnej stanice sa nachádza Rosenfeldov palác. Kúsok od neho máte možnosť nájsť aj Židovskú synagógu (Novú synagógu), ktorá určité obdobie slúžila dokonca aj ako kino. Teraz sa tam konajú rôzne výstavy.

Vráťme sa ale k Rosenfeldovmu palácu. Od roku 2009 je národnou kultúrnou pamiatkou. Nachádza sa na Hurbanovej ulici. Zo železničnej stanice sa k nemu dostanete za necelých desať minút. Kúsok od neho je aj obchodný dom Mirage, ktorý vám pomôže sa zorientovať. Je totiž viditeľný v historickom centre.

Rosenfeldov palácRosenfeldov palác mnohým pripomína viedenský Belveder a čosi pravdy na tom bude. Veď sa presvedčte sami! Táto budova slúžila ako sídlo banky. Teraz sa v nej konajú rôzne kultúrne podujatia.

Žilina je krásne mesto. Príďte si pozrieť Rosenfeldov palác a krásne arkády na Mariánskom námestí. Odskočte si aj na Budatínsky hrad a ak máte radi múzeá, navštívte Považské múzeum, v ktorom sú každú chvíľu nové zaujímavé expozície.


Budatínsky hrad

Považské múzeum

Prestredníctvom tohoto videa, sa môžete po Žiline prebehnúť aj hneď teraz.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

Na záver ešte niekoľko historických fotografii od autora menom Jozef Chromiak

 

 

 

Zdroj: youtube.com, zilina-gallery.sk, Jozef Chromiak

19.02.2018 22:04