search england language

Sú Slováci rasisti, alebo je to iba nepochopená reklama?

Dievča tmavej pleti vystupujúce v slovenskom kroji v reklame spustilo naozaj ostrú vlnu kritiky.

Sú Slováci rasisti, alebo je to iba nepochopená reklama?

Dievča tmavej pleti vystupujúce v slovenskom kroji v reklame spustilo naozaj ostrú vlnu kritiky.

Ako ste si určite všimli na internete sa objavilo video s mulatkou v slovenskom kroji, ktorá vystupuje v novej reklamnej kampani pre známu značku alkoholického nápoja. Cieľom tohto projektu je podporiť toleranciu a ľudskosť na celom svete. Žiaľ v našom štáte sa stretli s nepochopením a obrovskou vlnou kritiky. Nenávistné a rasistické komentáre a urážky spustilo množstvo slovákov pod videom a na oficiálnych stránkach. 

Myslíte si, že táto reklamná kampaň nám robí hanbu, alebo si ju robíme sami s naším vyjadrovaním?

Perfektne a vkusne spracovaná reklama plná efektov, odohrávajúca sa na diskotéke a dievča oblečené v kroji spievajúce známu slovenskú pesničku "Slovenské mamičky" v modernom štýle. Po otočení dievčaťa všetci zostanú v šoku, pretože to dievča je tmavej pleti. Toto dievča je rodená slovenka a jej meno je Natália Dongová. Je to talentovaná speváčka, ktorá vyzýva ľudí, aby sa vykašľali na predsudky
Táto kampaň mala poukázať na ľudskosť, toleranciu a vyvrátiť nenávistné či urážlivé komentáre, ktoré sa nachádzali pod videom. Samozrejme názor nemôžeme nikomu zobrať, ale čo je moc to je moc. Žijeme v roku 2018, kde je multikulturalizmus našou súčasťou. Dnes je to úplne bežné, že na ulici stretnete černocha alebo inú národnosť či rasu. Už to nie je ako v minulosti, keď to bolo zriedkavé alebo viac neobvyklé.

Možno by bolo pekné vidieť nejakého typického šuhaja alebo mladú dievčinu v kroji niekde na lúke ako tancuje na ľudovú hudbu. Samozrejme, je to pekné a tradičné. Ale táto firma, to poňala trochu inak a treba rešpektovať nápad, ktorí do toho vložilo množstvo ľudí. Reklama je v modernom štýle a poukazuje na hlavnú myšlienku, ktorá bola vystihnutá. Nikde nie je napísané, že slovenské deti musia byť iba biele. Alebo, že človek sa nemôže stýkať s ľuďmi inej farby pleti. Nikto a nič to nezakazuje. Je smutné, že ľuďia majú stále predsudky a odsudzujú. Názor si utvorte sami. 

Do povedomia by som ale rád dal rozhovor s Natáliou, ktorá opisuje svoj životný príbeh, ale aj reklamu v ktorej hrala hlavnú úlohu. 

Aj keď máme rôznu farbu pleti, tiež sme Slováci. Tak sa vykašli na predsudky a poď žiť.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: pixabay.com, youtube.com Absolut Vodka SlovenskoRuka Hore
 

25.09.2018 23:46