search england language

Spoznávanie ľadového kráľovstva v Janošíkových dierach

Zimná krása Janošíkových dier,jedného z najkrajších miest  v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec.

Spoznávanie ľadového kráľovstva v Janošíkových dierach

Zimná krása Janošíkových dier,jedného z najkrajších miest  v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec.

Naše ďalšie dobrodružstvo tentokrát začalo v obci Štefanová. Štefanová sa nachádza na turisticky výhodnom mieste keďže odtiaľ vedie cesta nielen na Jánošíkove diery ale aj na Malý a Veľký Rozsutec. 

Našou prvou zastávkou bolo sedlo VrchPodžiar kam sa dám zo Štefanovej prejsť po žltej značke. Tu môžu návštevníci nájsť aj známu Kolibu Podžiar. 

Odtiaľ sme sa vydali už priamo na Jánošíkove diery. Plánovali sme síce že dáme len Horné diery ale nakoniec sme neodolali a prešli sme ich celé. V zime diery ponúkajú neskutočné nádherné útvary ktoré tu vytvára zima a voda. 

Keď sme prešli Jánošíkove diery dostali sme sa na sedlo Medzirozsutce (1200 m n.m.) odkiaľ je to približne 20minút na Malý Rozsutec. (1343 m.n.m).Keďže počasie nám moc neprialo vrch bol zahalený hmlou a videli sme teda len časť vrchu. Začali sme teda stúpať hore, na niektorých miestach sme sa museli držať reťazí keďže terén bol zľadovatený . Odporúčame hlavne v zimnom období na tomto mieste používať mačky, dá sa to síce prejsť aj bez nich ale v rámci bezpečnosti je lepšie ich mať. 

 

Po zdolaný vrchola Malého Rozsutca sme zahájili zostup na sedlo Medzi Rozsutce odkiaľ sme plánovali prejsť po Modrej značke až na Sedlo Medziholie. Asi v polovice cesty sa jednému členovi našej skupiny nešťastne šmyklo a padol 200m z cesty dole kopcom. Našťastie sa mu nestalo nič vážne, len modriny a škrabance (mal veľké šťastie) ale príroda si aj tak zobrala svoju daň, v tom páde prišiel o kameru, mobil a okuliare. Keď sa k nemu dostal zvyšok skupiny  ,pomohli mu dostať sa spať na cestu. Zo sedla Medziholie sme potom zostúpili do Štefanovej kde sa naša cesta skončila.

Nešťastie sa stane ľahko ako potvrdil tento výstup a preto treba byť na zimných túrach veľmi opatrný. Tentokrát sa nášmu členovi síce nič vážne nestalo no nie vždy je to v zime tak. 

 

Ak vás Klobáskari zaujali a chceli by ste o nich zistiť viac navštívte ich facebook.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram, kde budú pribúdať ďalšie príspevky a zaujímavé články

24.03.2018 17:48