search england language

Den vo Velkej Fatre, výstup na Vrch Šiprún

Neúspešný výstup na vrch Šiprún.

Vrch Šiprúň (1 461 a 1 441 m n. m.) je dvojvrcholový masív, nachádzajúci sa na uzle liptovskej vetvy hrebeňa Veľkej Fatry a hrebeňa Tlstej hory a Chabzdovej.

Den vo Velkej Fatre, výstup na Vrch Šiprún

Neúspešný výstup na vrch Šiprún.

Vrch Šiprúň (1 461 a 1 441 m n. m.) je dvojvrcholový masív, nachádzajúci sa na uzle liptovskej vetvy hrebeňa Veľkej Fatry a hrebeňa Tlstej hory a Chabzdovej.

Naša skupina na tento vrch narazila úplnou náhodou keď sme v mapách pozerali kam by sme sa vydali a náhodou sme na neho narazili. Šiprún nepatrí medzi známe turistické ciele a ked sme o ňom zistovali viac  moc informácií sme nezistili.

 

Naša cesta začala v Ružombérku,konkrétne v mestkej časti Rýbárpole. Naša trasa viedla po červenej značke až nad mestkú časť ,odkial bol užasný výhlad na okolie.

Pokračovali sme stále lesom po červenej značke, výhlady boli len sporadicky ale aspoň sme si užívali to čaro zimného lesa.

Po červenej značke sme sa dostali až na Tlstú Horu (1208m.n.m.).Na tomto mieste nečakajte výhlady kedže je to lúka. Tu sme nabrali sili a pokračovali smerom k našemu cieľu. Po Tlstú Horu boli podmienky ešte relatívne v poriadku,no tu nás čakala tá horšia časť. Hlboký a mokrý sneh ktorý bol všade okolo nás takže začalo brodenie.Sneh bol na niektorých miestach skoro až po pás a kedže sem nechodí veľa turistov (v zime skoro vôbec) cestu sme si museli vytvoriť.

Za každé miesto kde nebol sneh sme boli neskutočne štastní, no takýchto miest žiaľ nebolo veľa.

Obišli sme vrch Vtáčnik a približovali sa k sedlu Chabzdová.

Prišli sme až k na Sedlo Chabzdová kde sme dospeli k záveru že takto na vrch neprídeme. Sneh neubúdal a brodiť sa takýmto terénom až na vrchol by bolo nad naše sily. Kedže bolo teplo sneh sa roztápal čo nám situáciu ešte viacej komplikovalo. Zo sedla sme po žltej značke zostupovali dole  až na Horáren Bystré, odkiaľ to bol už len kúsok do obce Švošov kde sme počkali na vlak domov.

Na každej našej túre sa snažíme príjsť až na vrchol kedže to je pre nás odmena ,no ta tejto túre zvítazil zdravý rozum. No ako sa vraví neúspech je je nová skúsenosť do budúcna ktorá posúva ludí vpred.

 

Ak vás Klobáskari zaujali a chceli by ste o nich zistiť viac navštívte ich facebook.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí.
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram, kde budú pribúdať ďalšie príspevky a zaujímavé články.

17.03.2018 11:14