search england language

Slovenský Red Hot? Žabí Rauš vydáva debutový album Nemáme nič, čo nemáme.

Bratislavsko-banskobystrická štvorica Žabí Rauš vydáva svoj prvý dlhohrajúci album s názvom Nemáme nič, čo nemáme.

Slovenský Red Hot? Žabí Rauš vydáva debutový album Nemáme nič, čo nemáme.

Bratislavsko-banskobystrická štvorica Žabí Rauš vydáva svoj prvý dlhohrajúci album s názvom Nemáme nič, čo nemáme.Od 17. septembra 2019 je dostupný na streamovanie a download na všetkých digitálnych platformách, ako napríklad Spotify, Apple Music, Deezer, Youtube a podobne. Na svojpomocne produkovanom a vydanom albume sa nachádza 12 rôznorodých skladieb.


Piesne prichádzali tak nejako spontánne. V skúšobni v kapele prúdila dobrá chémia, melódie sa tvarovali viac menej samé,“ opisuje proces tvorby spevák a gitarista Filip Pokorný. Zvukovo experimentálny album prináša žánrovú rozmanitosť. Album otvára funk-rocková pieseň Šťastie si nevyberá, ktorej rapované slohy a chytľavé refrény môžu evokovať zvuk Red Hot Chili Peppers. „ Už sme pár ráz počuli, že nás označili za slovenskú podobu tejto kapely a niet sa čomu brániť,“ vtipkuje gitarista Adam Šamaj. Nasledujúcu pop-rockovú pieseň Na tenučkom vlásku strieda rockovo-punková skladba Vinný škriatok. Paletu žánrovej ponuky rozširuje hip-hopom ovplyvnená skladba Kade vedie cesta, s ktorou sa spája nedávno zverejnený videoklip s kamerovým „okom“ od New Yorku cez Bratislavu až po slovenské kopce. Album sa v pestrom žánrovom duchu nesie celých 45 minút. „Pesničky spájajú tanečné groovy, beaty, chytľavé refrény, odľahčená atmosféra. Párty-rock, tak sme nazvali svoj vlastný štýl. Chceme, aby sa ľudia s našou muzikou nenudili, aby si mohli na koncertoch s nami zaspievať, zaskákať, uvoľniť sa,“ dodáva Filip.


Album Nemáme nič, čo nemáme vznikal v priebehu jedného roka v bratislavskom štúdiu TC Lemons. Produkciu, nahrávanie, mix aj mastering mal pod palcom Filip Pokorný. Autorsky – hudobne aj textovo - sa pod väčšinu pesničiek podpísali Šteffi Kovalčík a Filip. Chalani nahrávali hlavne v noci, pričom bubeník a spevák Šteffi si pohodu v štúdiu maximálne pochvaľuje a poznamenáva: „Ak sa pohodová vlna z nášho nahrávania aspoň čiastočne prenesie na ľudí, nič viac si nemôžeme želať.“ Basgitarista Matej Piliar sa v období nahrávania albumu zasa úprimne tešil z dobrej kúpy nového synťáku, čo s úsmevom komentuje: „Odkedy som kúpil synťák, strašne rád s ním nahrávam basy. Skladby majú potom akýsikrajší zadok“. Na albume sa objaví aj niekoľko zaujímavých hostí: Marián Jaslovský (Love4Money, AMO, O.B.D.) – saxofón, Richard Chovan (Horehigh, Celeste Buckingham) – klávesy, Filip Krišš (Irish Rose) - akordeón.


Žabí Rauš na hudobnú scénu vykročil pred rokom s animovaným videoklipom ku skladbe Do lesov. Jeho autor Slavo Turanec sa postaral aj o kreslený obal spomínaného albumu Nemáme nič, čo nemáme. Obrázok celkom trefne odhaľuje a znázorňuje moment, ako názov kapely Žabí Rauš vlastne vznikol. „V okolí jazier sa na jar v noci často hlasno ozývajú žaby. Keď sme zistili, prečo sú také hlučné, boli sme z toho šokovaní asi tak, ako nás Slavo vyobrazil na obale nášho albumu!“ spoločne žartujú členovia kapely.
Kapela Žabí Rauš sa momentálne teší pravidelnej hudobnej rotácii v Rádiu Slovensko, chystá nový materiál, plánuje koncerty. Album Nemáme nič, čo nemáme je dostupný na všetkých streamovacích platformách práve teraz.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: https://www.facebook.com/zabiraus/, YouTube.com Žabí Rauš 

 

18.09.2019 21:28