search england language

Severská výzva na skialpovú expedíciu do Nórska - ROZHOVOR

Severská výzva, je súťaž pre každého športového nadšenca, milovníka hôr a divokej prírody. 

Severská výzva na skialpovú expedíciu do Nórska - ROZHOVOR

Severská výzva, je súťaž pre každého športového nadšenca, milovníka hôr a divokej prírody. 

Máš rád výzvy? Chceš zažiť dobrodružstvo v zimných polárnych krajinách? Chceš si zlepšiť fyzickú kondíciu, spoznať česko-slovenské hory a skialpovať v krásnom prostredí ďalekého severného Nórska? Tak čítaj ďalej...

Ako ste sa už dočítali v úvode, severská výzva je súťaž, pre každého milovníka hôr (ženu aj muža) z Českej alebo Slovenskej republiky. 4 zo zúčastnených vyhrajú kompletný týždenný skialpinistický trip do severného Nórska. Počas pobytu v tejto nádhernej krajine medzi ktoré Nórsko nepochybne patrí, získaš dopravu do krajiny, ubytovanie, horského sprievodcu, teplé oblečenie a pokiaľ nevlastníš lyže, tak ich dostaneš od slovenskej firmy FOREST SKISNo nie je to úžasné? 

Cieľom je po dobu trvania celej súťaže, nazbierať čo najviac vrcholov a hlasov ktoré sa ti zobrazia po registrovaní na monturaadventures.com, kde si vytvoríš aj svoj profil. Zdolať musíš minimálne 10 vrcholov. Zaujímavosťou je, že víťazom musí byť aspoň jedna žena a jeden muž. Takže šancu dostať sa do TOP4 majú všetci. 
Pri zdolavaní vrcholov sa musíš vyfotiť na každom z nich s logom súťaže, ktoré stiahneš na spomínanej stránke. Nezabudni pridať názov vrcholu a dátum kedy si tam bol. Na fotke musí byť vidieť teba, logo a vrchol. 

Dôležité je tiež to, aby si zaujal/a na svojom profile fanúšikov a každého kto ti dá hlas. Pohraj sa s tvorbou svojho profilu, napíš niečo zaujímavé o sebe, pročo práve ty, pridaj fotografie či videá z návštevy hôr a tvoja šanca na výhru sa zväčšuje. 

1 kopec = 1 bod a Jeden vrchol = 1 fotka

Na webe monturaadventures.com, nájdete okrem registrácie aj zoznam súťažiacich, ktorí sa zapojili do tejto mrazivej súťaže. Preto som sa rozhodol osloviť jedného z nich na krátky rozhovor. Peter Ceniga, má rád prírodu, hory, a všetky aktivity v nich. Momentálne sa nachádza na druhom mieste v počte hlasov a zdolaných vrcholov tejto súťaže. Tento milovník hôr má 28 rokov, povolaním je zubný lekár a momentálne žije v Púchove. Na svojom profile, má množstvo fotiek z vrcholov ktoré zdolal a nájdete tam aj jedno video. 

Aktívne sa venuješ behu, OCR behom, skialpu, bežkovaniu a celkovo športovým aktivitám na horách. Čo ťa k tomu priviedlo a ako dlho sa tomu venuješ?

Od malička som vyskúšal všetky možné športy cez karate, hokej, floorbal, tenis... až som pred 5 rokmi vyskúšal jeden pretek spartan race.
Odvtedy som začal systematicky behávať, k tomu sa pridal bycikel, v zime bežky, a posledné tri roky skialp.

Zapojil si sa do súťaže "Severská výzva" o cestu do Norska. Prečo by si mal vyhrať práve ty?

Do tejto súťaže som sa zapojil asi až po troch týždňoch od jej spustenia, čiže som nevedel, ako stihnem dobehnúť ostatných účastníkov vo vrcholoch a hlasoch...
Keď som si pozrel video upútavky na monturaadventures.com, povedal som si že by to bola pecka a idem do toho!.
Keďže pracujem, a tma býva už o štvrtej, chodím cez víkendy, alebo po práci s čelovkou ???? Momoentálne som vo vrcholoch na prvom / druhom mieste takže manko som zmazal, no ostávajú ešte dva týždne tak nesmiem poľaviť.

Máš nejaký svoj TOP vrchol ktorý si zdolal a si na seba naozaj hrdý?

Asi to bude Mont Blanc na ktorý sme vyšli minulý rok v lete s kamarátom Mišom Rajniakom a bol to úžastný zážitok.... Tento rok máme v pláne Elbrus tak uvidíme ako to vyjde.

Boli počas tvojich výstupov momenty, keď si bol na dne svojich síl a chcel si to vzdať? Stalo sa ti už niečo také?

Takých momentov bolo veľa. Hlavne kôli počasiu na horách. Či už sa jedná o hlboký sneh, búrku, a podobne... pre príklad v severskej výzve sa mi podarilo na Malý Kriváň vyjsť až na štvrtý pokus...
Prvý krát sa nedalo prejsť pre hlboký sneh zo Suchého po hrebeni, druhý krát bola hmla silný vietor, išla tma a my sme zabudi čelovky (smiech) a tretí pokus bolo znova veľa snehu, bol som sám a na hrebeni nafúkaný prevej tak som radšej nepokúšal :)
Na dne svojich síl som bol na horskom maratóne na kanárskych ostrovoch, kde som nebol úplne fit a nebyť kolegu z tímu Elite team OCRA SLOVAKIA Riška Chrappu, ktorý išiel s mnou a hecoval ma, určite by som to zabalil.

Aký je tvoj najväčší cestovateľský sen?

Nejaký konkrétny nemám ale chcel by som ísť do Južnej Ameriky.

Spomenieš si na nejaký príjemný alebo aj nepríjemný zážitok počas pobytu v horách?

Najradšej na horách mám kľud, ticho, preto rád chodím na večer a vraciam sa ráno. Nie je nič krajšie ako sa zobudiť niekde na kopci a pozerať východ slnka (smiech)

Ďakujem za tento krátky rozhovor a na záver ti chcem iba popriať veľa úspechov a šťastia v súťaži.

Na záver ešte niekoľko záberov z Mont Blancu, ktorý Peter navštívil.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook, instagram a samozrejme YouTube kanál, kde budú pribúdať ďalšie príspevky a zaujímavé články.

 

 

Zdroj: youtube.com, monturaadventures.com, archív Peter Ceniga

 

21.01.2018 15:07