search england language

Rozprávkový zimný deň, alebo ako sme pokľakli na Kľaku

Výrazný skalný masív, ktorý vyčnieva z ponad lesa.

Rozprávkový zimný deň, alebo ako sme pokľakli na Kľaku

Výrazný skalný masív, ktorý vyčnieva z ponad lesa.

Kľak (1352 m.n.m.)


Ak sa pýtate kam vyraziť na zimnú turistiku, tak vám jednoznačne odporúčam navštíviť Kľak. Tento vrchol s nadmorskou výškou 1352 m.n.m. je dominantou Malej Fatry a je veľmi obľúbenou destináciou turistov z celého Slovenska. Kľak je súčasťou národnej prírodnej rezervácie a rozprestiera sa nad Fačkovským sedlom odkiaľ môžete začať svoj výstup po žltej turistickej značke. Na tomto sedle sa nachádza aj lyžiarské stredisko, kde si okrem turistiky prídu na svoje aj milovníci zimných športov. Vrchol Kľaku tvorí skalný masív so špecifickým tvarom, odkiaľ sa vám naskytne krásny 360 stupňový výhľad na všetky strany. Pokiaľ budete mať krásne slnečné počasie tak tie výhľady budú stáť naozaj zato. Pre fotografov prírody je to skvelé miesto, kde sa môžu poriadne vyblázniť. 

Na vrchol vedie niekoľko turistických trás, ale asi najlepšia a najjednoduchšia je z už spomínaného Fačkovského sedla. Práve z tohoto miesta vám bude túra trvať približne 1:40 - 2:00 hod. ale zdatnejší turisti to zvládnu aj za oveľa kratší čas. Dole na Fačkovskom sedle sa nachádza parkovisko, kde si môžete nechať auto. Ale pozor! Toto parkovisko je žiaľ platené a nachádza sa tam rampa, takže bez zaplatenia sa von nedostanete. V našom prípade sme za parkovanie platili 5 eur. Keďže sme na túru vyrazili počas týždňa, tak ani ľudí nebolo tak veľa ako cez víkend.

Vystúpiť sem však môžete aj z obce Fačkov zo severozápadu po modrej turistickej značke alebo prípadne z obce Vrícko z východu po zelenej turistickej značke. Vyskúšať môžete hrebeňovku Lučanskej Fatry po červenej turistickej značke, alebo odporúčam tiež navštíviť malebnú dedinku Čičmany

Tento krásny vrchol Kľaku vidieť už z veľkej diaľky a je celoročne prístupný pre verejnosť. Takže ak túžite po krásnej turistike s ešte krajším výhľadom, tak Kľak jednoznačne odporúčam. Veď kto by nechcel zažiť krásnu zimnú rozprávku v našej úžasnej prírode. Vrzganie snehu pod nohami, čerstvý vzduch a krásne výhľady sú doslova balzam na dušu. Samozrejme, že si treba dávať pozor hlavne počas zimného obdobia, kedy môže byť na ceste ľad a šmýkať sa. Nezabudnite na povinnú zimnú výbavu ako napr. mačky, turistické paličky, teplé oblečenie, rukavice, dostatok jedla a teplý čaj s medom. 
Ak nie ste členom nejakého turistického klubu, tak určite myslite aj na turistické poistenie, ktoré je v prípade núdze na horách potrebné. Dôležité je tiež sledovať aktuálnu predpoveď počasia aby ste mohli predísť nepríjemnostiam a dokončiť svoju tútu v bezpečí. 


Turistika s dobrou partiou ľudí dodá vašmu dňu úplnu dokonalosť.

Ďakujem, že môžem zažívať takéto úžasné momenty na horách a to isté želám aj vám.
Dúfam, že som vás aspoň truchu inšpiroval a svoju zimnú turistiku si dokonale užijete nech už je to kdekoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: archív www.dafson.sk 

10.02.2023 22:07