search england language

Rozhodol sa dať výpoveď v dobre platenej práci a začal sa venovať svojmu snu - ROZHOVOR

"Rozhodol som sa, že písanie spojím práve s cestovaním. Založil som si blog a chystám sa postupne precestovať a spoznať naše krásne Slovensko."

Rozhodol sa dať výpoveď v dobre platenej práci a začal sa venovať svojmu snu - ROZHOVOR

"Rozhodol som sa, že písanie spojím práve s cestovaním. Založil som si blog a chystám sa postupne precestovať a spoznať naše krásne Slovensko."

Opäť som natrafil na zaujímavého človeka, ktorého už nebavila stereotypná práca a tak ukončil jednu etapu svojho života a začal novú. Rado z blogu "Nie je túra bez Štúra" bol dolhodobo okúzlený blogermi a ich prácou ktorá ich baví a dokážu sa s ňou uživiť. Po dlhom premýšľaní, sa rozhodol urobiť veľký krok vo svojom živote a preto opustil dobre platenú prácu vo Viedni, založil si svoj blog a začal písať. Svoju záľubu v písaní spojil s cestovaním a môžem iba potvrdiť, že je to naozaj skvelá kombinácia. Prečítajte si skutočný príbeh Slováka, ktorý sa vybral vlastnou cestou za svojím snom.

Zdravím ťa Rado. Prezraď našim čitateľom niečo zaujímavé o sebe a svojom blogu "Nie je túra bez Štúra". Ako vznikol tento rýmujúci sa názov a čo ním sleduješ?

Volám sa Rado a po 3 rokoch života v zahraničí som sa vrátil naspäť domov, na Slovensko, aby som začal so svojím cestovateľským blogom a začal si tak plniť postupne svoje sny. Názov vznikol celkom spontánne :-) Na ruke mám totiž vytetovaného Ľudovíta Štúra, ten je nejak s mojím životom spojený už dlho. Takže som vedel, že aj blog chcem mať prepojený práve s ním. Tento môj nápad sa mi páčil aj pre to, že podľa mňa je práve Štúr jedným z najväčších symbolov Slovenska. A keďže je môj blog o cestovaní a spoznávaní nášho Slovenska, tak mi to pri vymýšľaní názvu prišlo ako fajn kombinácia.


Bardejov

Už od mala si tušil, že sa chceš venovať písaniu a popri tom aj cestovať, alebo to prišlo samo od seba? 

U mňa to bol dlhý proces. Písanie ma síce bavilo už odmalička, no vždy tu bolo niečo “dôležitejšie”, čomu som sa venoval. Cestovateľom som však nebol nikdy nejakým extrémnym. V čase, keď som bol v spomínanom zahraničí, som rozmýšľal, čo so svojím životom a povedal som si, že je konečne na čase začať makať na svojich snoch a nie na snoch iných. Tak práve tam som sa rozhodol, že si založím blog. Ten som prepojil práve s cestovaním po Slovensku, lebo mi prišlo celkom smutné, že žijem v zahraničí, no Slovensko vôbec nepoznám. Preto sa to posledné mesiace snažím zmeniť.

Dočítal som sa o tebe, že máš ukončenú Vysokú školu. Čo presne si študoval? Nechcel si sa uberať v tomto obore ďalej?

Vyštudoval som kulturológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Tak asi ako každý čerstvý absolvent, tak aj ja som sníval o tom, že si nájdem prácu v obore. Jasné, že to tak nebolo, lebo oblasť kultúry na Slovensku je mega malá. Ale odkedy som si založil blog a cestujem, tak niektoré veci zo školy viem aj využiť, čo je super. Ale v poslednom čase si uvedomujem aj to, že dôležité je to ako sa každý človek snaží a ako na sebe maká a vysoká škola nie je až tak dôležitá...

Tvoj blog je prevažne o Slovensku a jeho krásach, za čo ťa veľmi chválim, no zaujímalo by ma, či sa chystáš aj mimo našej krajiny? 

Ďakujem za pochvalu :-) Je mi jasné, že to, že som sa rozhodol blogovať a cestovať po Slovensku je možno trošku čudné. Pretože posledné roky je dosť cool skôr cestovať do zahraničia, ale ja som si povedal, že na to pôjdem opačne :-). A čo sa týka toho zahraničia? Jasné, že aj ja mám svoje cestovateľské sny, ako Kaliforniu či Japonsko. Nevravím, že chcem “expandovať” aj so Štúrom do zahraničia, ale verím, že aspoň niektoré z mojich snov si časom splním. No najprv chcem, čo najviac spoznať a precestovať práve Slovensko.


Bardejov

Kalvária-Nitra

Ako často cestuješ a čím sa živíš resp. čím finacuješ svoje cesty? 

Snažím sa cestovať, čo najčastejšie, ako je to možné. Ale priemerne to vychádza tak na 2 miesta týždenne. Lebo mať taký cestovateľský blog neznamená len cestovať. Veľa času mi zaberajú technické veci, vylepšovanie blogu a veci s ním spojené. Som totiž v týchto technických veciach mega laik, takže mi to zaberá o dosť viac času ako profíkom. A z čoho žijem? Mám našetrené nejaké peniaze a píšem aj pre nejaké portály.

Aký štýl cestovania uznávaš? Berieš so sebou spacák, stan a spíš pod holým nebom, alebo skôr volíš nejaké hotelové ubytovanie či chatu?

Ja možno nie som až taký turista - dobrodruh a spacák či stan veľmi nevyhľadávam. Predsa len u mňa vyhráva posteľ a výdatný spánok. Takže skôr to ubytko.

Čo obsahuje tvoja výbava v batohu? 

Myslím, že v batohu nemám nič take mega cool a jedinečné. Peniaze, telefón a nesmie chýbať moja najlepšia kamoška - selfie tyč. 

Spomenieš si na nejaký zážitok z ciest, ktorý ti utkvel v pamäti do dnes? 

Snažím sa kombinovať moje (š)túrovanie a chodievam popri tých mega turisticky známych miestach aj na tie menej známe, ktoré tam však majú tiež ten turistický potenciál. S tým je spojené to, že ja sa práve na takých miestach bavím na výrazoch ľudí a ich šokovaní, keď sa napríklad pýtam na nejakú pamiatku či múzeum alebo tak. Je riadne vidno, že tí ľudía sú naozaj prekvapení, že nejaký mladý chalan sa na to pýta, že je zvedavý, a že tam dokonca chce aj ísť. Z každeho výletu tiež posielam niektorému z čitateľov pohľadnicu z daného m(i)esta. Avšak často sa mi stáva, že pohľadnice nemajú, alebo mi ponúkajú vianočné aj v lete (smiech).

Máš nejakú svoju vysnívanú TOP destináciu (krajinu, mesto, miesto), jednoducho priestor kde by si sa chcel usadiť?

V tejto chvíli ma veľmi baví to, že aj keď cestujem “len” po Slovensku, tak nie som viazaný na nejaké konkrétne miesto. Ten pocit je mega oslobudzujúci a rád si na neho zvykám. Ale samozrejme nevravím, že sa to neskôr možno nezmení…

Od založenia svojho blogu si nabral slušnú sledovanosť a obľúbenosť u ľudí. Aké máš plány do budúcnosti? 

Ja sa teším z každého nového čitateľa. Lebo, úprimne, to nie je až také ľahké, presvedčiť niekoho, aby si všimol môj blog, lebo blogerský svet je v súčasnosti naozaj veľký. A aké mám plány? Snažím sa makať na sebe a blogu, aby sa postupne stal mojím fulltime jobom, a aby som mal už len jedného šéfa, seba samého.


Nitra

Ďakujem za rozhovor a prajem mnoho úspechov. Na záver môžeš zanechať ešte zopár slov pre ľudí, ktorí ťa sledujú a podporujú.

Aj ja ďakujem :-) Chcel by som aj tu poďakovať za každý like, komentár či správu každému, kto tak doteraz už urobil. Naozaj si to mega cením, lebo to je asi to najviac, keď vidím, že ľudí to moje (š)túrovanie po Slovensku baví tak ako mňa. A verím, že sa to bude len zlepšovať. Pozdravujem vás.Unikla ti nejaká informácia o Radovi, alebo sa chceš dozvedieť viac podorbností? Tak si prečítaj aj tento článok v ktorom ti to všetko objasní.
V prípade, že chceš vedieť o Radovi a jeho cestách viac, tak sleduj jeho blog Nie je túra bez Štúra kde sa dočítaš niečo zaujímavé a inšpirujúce, alebo si klikni na jeho instagram, kde nájdeš zaujímavé fotky zo zákulisia.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. V prípade, že chcete tiež porozprávať svoje príbehy z ciest, tak sa nám ozvite a neváhajte podeľiť sa s nami o svoje zážitky.
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram, kde budú pribúdať ďalšie príspevky a zaujímavé články.

 

 
Zdroj: hoppeyr.com, zdroj fotografií: Rado z blogu "Nie je túra bez Štúra", zdroj titulnej fotografie:Luděk Wellart

11.09.2017 21:20