search england language

"Tvoriť filmy je pre mňa ozajstná výzva!" - hovorí filmár Adam Lisý

Záujem o video tvorbu sa za niekoľkoročnú aktivitu premenil na záľubu či životnú cestu a aj napriek tomu, že nechodil na filmovú akadémiu.

"Tvoriť filmy je pre mňa ozajstná výzva!" - hovorí filmár Adam Lisý

Záujem o video tvorbu sa za niekoľkoročnú aktivitu premenil na záľubu či životnú cestu a aj napriek tomu, že nechodil na filmovú akadémiu.

Určite viete, že náš záujem o cestovanie, turistiku, hory, lesy a všetko okolo toho nás dosť zaujíma. Preto sme sa po dosť dlhej dobe rozhodli ozvať vám s novým rozhovorom. Oslovili sme dokumentárneho filmára Adama Lisého, ktorého sme sa opýtali niekoľko zaujímavostí z tvorby, ale aj zo samotného života. Adam sa snaží byť vždy správny čas na správnom mieste, o čom svedčia aj jeho neopakovateľné videá plné emócii. 
Na svojom konte má naozaj zaujímavé dokumenty a ten najnovší s názvom "Volanie diaľok" si budete môcť v premiére vychutnať na festivale Horyzonty. Čo viac dodať? Prejdime k samotnému rozhovoru s Adamom a dúfame, že vás to aspoň trochu obohatí či inšpiruje. 

Ahoj Adam. Na úvod by si sa mohol v krátkosti predstaviť a prezradiť niečo zaujímavé o sebe.

Za krátko oslávim 30 rokov. Žijem spolu s mojou ženou Dášou v malej dedine Ľutov pri Bánovciach nad Bebravou .Vyštudoval som gymnázium, vysokú som vzdal už v prvom semestri. Žijem svoj životný príbeh o ťažkých začiatkoch a následných úspechoch, ktorý som si kedysi vysníval. Zatiaľ som stále v tej prvej časti príbehu a celkom ma to baví.

Keď som natrafil na tvoju tvorbu, okamžite ma zaujal tvoj cit a talent, ktorý vkladáš do svojích videí. Čo ťa viedlo k tomu začať sa venovať natáčaniu? Pamätáš si na svoje začiatky?

Ako malý chalan som jazdil na skejte a video bolo bežnou súčasťou tohto športu. Točili sme ešte na VHS, neskôr na digitálne kompakty. Zlom prišiel s príchodom gopro to už začali mať zábery trochu kvalitu a strihať videá ma bavilo čoraz viac. Stále som však nebol spokojný a pátral som po lepšej technike. Vtedy sa začali objavovať zrkadlovky schopné natáčať veľmi pekné zábery, tak som si kúpil svoj prvý foťák . Od vtedy by sa dali datovať nejaké začiatky mojej tvorby.

Ako vyzerala tvoja prvá výbava na natáčanie?

Môj prvý foťák bol Panasonic GH1 s setovým objektívom 14-42. Kúpil som ho na bazári tuším za 200 alebo 300 eur. K nemu som si dokúpil ešte manuálny objektív pentacon 50mm.

Pomáhal ti niekto v tvojích začiatkoch, alebo si všetko zvládol sám?

Veľa informácií som čerpal od kamoša Martina Kacvinského z Bánoviec, ktorý tiež natáčal na DSLR a po technickej stránke všetkému rozumel o veľa viac ako ja. Vedel mi tak dať na začiatok veľmi cenné rady. Dnes je úplná špička čo sa týka svadobného videa v ČR ale aj vo svete.

Ako dlho sa už venuješ video tvorbe?

Tie úplne prvé videá ešte na kompakt som začal robiť niekedy v roku 2007 čiže cca 10 rokov.

Medzi tvojou tvorbou som si všimol rôznorodé videá ako napr. rodinné, svadobné, reklamné a hlavne dokumentárne. Čo z toho ťa najviac zaujíma a baví?

To je úplne jasné. Dokumentárna tvorba je pre mňa číslo jeden to je presne to čo chcem v živote robiť. Realita je však taká že práve tvorba dokumentárnych videí a filmov mi zaberá najviac času a neprináša mi žiaden materiálny prospech. Snáď sa to niekedy v živote otočí a tá energia sa vráti. Verím že to tak v živote funguje.

Načo sa najviac zameriavaš pri svojej tvorbe?

Najdôležitejšie sú určite emócie, neopakovateľné momenty, ktoré sa nedajú nijak zopakovať. Snažím sa byť vždy v správny čas na správnom mieste a zachytiť ich. Aj povedzme keď viem že to bude stáť veľa času a energie, dám do toho vždy všetko, nesnažím sa ísť tou ľahšou cestou.

Na konte máš veľmi pekné dokumenty. Môžeš sa pochváliť aj nejakými oceneniami?

Ocenení veľa nemám, ale určite najviac si vážim cenu pre začínajúceho filmára na festivale Hory a mesto za film „Slovensko na šnúrkach“. Potom som ešte dva krát získal špeciálnu cenu poroty na festivale Horyzonty v Trenčíne za filmy „výzva“ a „Island na skladačke“.

Najnovšie dokončuješ svoj nový film s názvom VOLANIE DIAĽOK, ktorý opisuje veľmi náročnú cestu hrdinou SNP. Povieš nám o ňom niečo viac a kde ho budú môcť ľudia vidieť?

Presne tak. Film „volanie diaľok“ je môj najnovší film ktorý je tesne pred dokončením. Jeho premiéra bude 10.11 v Trenčíne práve na festivale HoryZonty.

Film mapuje zrejme najrýchľejší zdokumentovaný prechod cesty hrdinov SNP. Čo je teda najznámejšia diaľková trasa na Slovensku ktorá vedie od Dukly až na Devín a meria 765 km. Tento prechod má na startosti, trojica chalanov Mikuláš Kéri, Ivan Mudroň a Patrik Hrotek. Všetkých troch dobre poznám, preto bol tento film pre mňa veľmi osobnou záležitosťou. Nie je teda len o ceste samotnej, ale ponúka aj pohľad ako taký na diaľkové pochody a behy.

Čomu sa venuješ vo voľnom čase, ak práve nenatáčaš?

Rád behám, sem tam sa preveziem na bicykli a v zime ešte občas snowboard.

Keďže sme hlavne cestovateľský magazín, zaujímalo by ma, ktoré miesto či mesto čo sa ti doteraz podarilo vidieť by si ľuďom odporúčil určite navštíviť? (Môže to byť u nás doma na Slovensku, alebo kdekoľvek na svete)

Po svete som toho moc nepocestoval určite krásny je Island ale tak ten odporúčať asi extra netreba. Slovensko mám vďaka diaľkovým behom pochodené celkom slušne teda aspoň čo sa hôr týka. Najkrajšie miesto ale máme tu u nás doma malý kopec v Strážovským vrchoch – Bradlo tam to spolu s mojou manželkou zbožnujeme.

Máš nejaké vysnívané miesto, mesto, krajinu kde si ešte nebol a určite by si tam vyrazil?

Strašne by som sa chcel raz pozrieť na Kamčatku to ma fakt láka a možno ešte nejaká pekná tropická krajina ako Zanzibar v takej som nikdy nebol. Ale viac ma to vždy ťahá od nás skôr na sever ako na juh.

Aké sú tvoje životné priority? Čo je pre teba to najdôležitejšie?

Tak to je jasné, že na prvom mieste je a vždy bude rodina to je proste základ všetkého. Jediná naša úloha v tomto živote je založiť rodinu a vychovať slušných ľudí.

Ak by si mal možnosť niečo vo svete zmeniť, čo by to bolo?

Asi nič. Myslím si že všetko je tak ako má byť. Jediné čo viem a môžem zmeniť som ja sám. Snažím sa byť lepším človekom a tak v budúcnosti vychovať aj svoje deti.

Zaujímalo by ma, aké sú tvoje plány do budúcna? Môžu sa tvoji fanúšikovia tešiť na nejaké nové dokumenty?

Plán do budúcna je určite stále hladať námety a točiť filmy. Zatiaľ nič konkrétne v rukách nemám ale snažím sa mať oči vždy otvorené a dúfam že čoskoro na nejakú myšlienku prídem. Práve dnes som práve dokončil spomínaný film volanie diaľok a už by som sa ver rád pustil do niečoho ďalšieho.

Čo by si odporučil začínajúcim filmárom?

Tak to neviem pretože sám som stále na úplnom začiatku. Ale asi ako vo všetkom platí hlavne byť trpezlivý, stále na sebe pracovať a dať do toho všetko o ostatné sa postará už vesmír.

Ďakujem za rozhovor a prajem ti veľa úspechov v tvojej ďalšej tvorbe. Tvoj odkaz na záver?

Robte to čo vás naozaj baví a robte to čo najlepšie možno tak bude tento svet o čosi krajším miestom na život.

Ak sa vám tento rozhovor páčil, určite ho podporte zdieľaním, alebo sa kľudne vyjadrite v komentároch. Viac z Adamovej tvorby nájdete na jeho oficiálnom webe adamlisy.com alebo na jeho facebook stránke. Určite sa môžete tešiť aj nabudúce na dalšie zaujímavé skutočné príbehy, z prostredia ktoré je nám tak blízke. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii adamlisy.com

 

06.10.2018 01:54