search england language

Prospešné aktivity pre našu planétu

Ak vám ide o dobro a pomoc našej planéty, tak tento článok je pre každého, komu nie je jedno čo sa deje okolo nás. 

Prospešné aktivity pre našu planétu

Ak vám ide o dobro a pomoc našej planéty, tak tento článok je pre každého, komu nie je jedno čo sa deje okolo nás. 

 

Ako ste si už určite všimli našu planétu zasiahla obrovská globálna katastrofa zvaná – znečisťovanie. Určite ste videli na internete rôzne články či videá, aktuality v správach, alebo informácie v rádiu ktoré sa denno-denne dostávajú do obehu. Prečo je to tak? Pretože, táto situácia zašla už tak ďaleko, že je čas začať niečo robiť. Téma znečisťovania plastom a celkovo odpadom je čo raz viac aktuálnejšia ba priam horúca. Je až neuveriteľné ako ďaleko dokázalo ľudstvo zájsť a ako veľmi dokázalo znečistiť našu zem. Ak radi cestujete, určite vám tiež neunikli informácie o plážach niektorých krajín (Ázia, Indonézia...) ktoré sú zasypané odpadom a v minulosti boli veľmi populárne tzv. „raj na zemi“. Ak to bude takto ďalej pokračovať, tak môžeme zabudnúť na zdravé a chutné potraviny, čisté lesy a prírodu a celkovo zdravý životný štýl. Samozrejme na toto všetko môžu zabudnúť aj naše deti a ďalšie generácie, pretože to už nezažijú. A asi sa vás nemusím pýtať, či chceme aby to takto ďalej pokračovalo. Nechceme! Takže čo urobíme? 

Určite treba podstúpiť potrebné kroky, ktoré pomôžu tejto problematike. Ak sa zjednotíme, tak máme šancu. Ako ste si mohli všimnúť na našich stránkach, nedávno sme sa zúčastnili celosvetového čistenia #WorldCleanupDay a pomohli sme životnému prostrediu odľahčiť sa od odpadu. Táto akcia prebiehala po celom svete a na koniec mala veľmi dobré výsledky. Týždeň potom, cez víkend sme organizovali našu akciu zameranú na zber odpadu na Scheveningen beach v Holandsku. Prostredníctvom tejto akcie, sme chceli združiť Slovákov a Čechov žijúcich v zahraničí a zapojiť ich tak do tejto problematiky.

Klikajte sem - VIDEO z akcie si môžete pozrieť tu.

Kto sme?

Sme cestovateľský web magazín a trápi nás aktuálna situácia na celom svete. Milujeme cestovanie a pobyt v prírode, preto chceme priložiť ruku k dielu a pomôcť dobrej veci. Nechceme za to vôbec NIČ! Nerobíme to pre peniaze, ale preto aby sme aspoň trochu pomohli niečo zmeniť. 

Touto cestou by som vás chcel poprosiť a vyzvať o pomoc pri zbieraní plastu a odpadu. Naše akcie budú pokračovať naďalej a budeme radi ak sa zapojí každá voľná a ochodná ruka. Ak sa nemôžete zúčastniť našej akcie, tak to vôbec nevadí. Môžete si vytvoriť svoju a ísť sami, alebo s kamarátmi a jednoducho začať čistiť svoje okolie. 

Ak sa nachádzate v zahraničí a hovoríte si: „ale prečo by som to mal robiť za ostatných ľudí a veď ani nie som vo svojej krajine!?“
Presne tak, máte pravdu. Ale kto to urobí? Vstúpte si do svedomia, či naozaj triedite odpad a ani trochu neprispievate k znečisťovaniu prostredia. Ak máte naozaj čisté svedomie, tak vám gratulujem a máte obdiv. Ak nie, tak je čas to zmeniť. Pretože treba začať od každého jedinca, čiže od – SEBA! 

Presadiť sa v cudzej krajine a začať v nej žiť, nie je jednoduché. Začleniť sa do nového prostredia, spoznať ľudí a okolie môže niekedy zabrať dosť námahy. Nikdy však nezabúdajte nato, odkiaľ pochádzate a akú máte výchovu. Prezentujme naše krajiny v dobrom svetle a ukážme kdekoľvek vo svete, že máme dobré srdce. Nenechajme o sebe rozprávať klamstvá a prirovnávať sa k iným národnostiam, ktoré sa nevedia kultúrne správať a nemajú výchovu. Pamätajme nato, že sme Slováci a Česi! Kedysi sme boli jeden národ, no napriek tomu môžeme držať spolu za jeden povraz. 

Samozrejme to nie je iba o čistení a zbieraní odpadu. Riešení je oveľa viac. Ak chcete obmedziť zbytočný plast vo vašej domácnosti, tak ho jednoducho prestante kupovať. V prípade, že sa ľudia zjednotia a prestanú podporovať predaj rôznych výrobkov, ktoré sú zabalené v zbytočných plastoch tak tie firmy sa k tomu možno postavia inak. Uvedomia si, že robia niečo zle pretože dostávajú jasnú odpoveď od ľudí. To isté sa týka aj oblečenia, potravín, kozmetiky a všetkého čo je ľuďom ponúkané rýchlo a lacno. Ak sa vám niečo vo vašom okolí nepáči, hovorte o tom. Dajte vedieť danej firme, že niečo nie je v poriadku a že je čas na zmenu, samozrejme k lepšiemu. Čo vám to prinesie? 

- tak jednoznačne super pocit, že ste urobili niečo dobré a prospešné
- pomôžete moru, živočíchom a celkovo prírodnému procesu, vďaka ktorému sa zlepší životná situácia.
- zlepšíte život obyvateľom v okolí daného „postihnutého“ miesta 
- spoznáte nových ľudí žijúcich v zahraničí 
- spoločne sa zabavíte a užijete si pekný deň

Tak čo poviete, idete do toho? 

FAKTY o znečisťovaní:


Znečistenie je jedným z najväčších svetových zabijakov. Postihuje viac ako 100 miliónov ľudí. Toto číslo je porovnateľné s obeťami globálnych chorôb ako je malária a HIV.Vyčistenie znečistenia planéty môže zachrániť životy nespočetne veľa zvierat a ľudí. Iniciatíva v čistení môže tiež odradiť ľudí od znečisťovania v budúcnosti.

- V roku 1975, Národná akadémia vied odhadla, že nákladné a výletné lode vyhodili do oceánu vyše 7000 ton odpadu.Viac ako milión morských vtákov a 100 tisíc morských cicavcov každý rok zahynie kvôli znečisteniu morí a oceánov.Ľudia, ktorí žijú v mestách s vysokou úrovňou znečistenia v ovzduší sú vystavený o 20% vyššiemu riziku úmrtia na rakovinu pľúc než ľudia, ktorí žijú v menej znečistených oblastiach.

- Rieka Mississippi odhadom obsahuje 1,5 milióna ton dusíkatého znečistenia a nesie ho do Mexického zálivu. Každoročne tak v zálive vyhubí rastliny aj živočíchy žijúce v tejto zóne.

- Približne 40% jazier v Amerike sú príliš znečistené na rybárčenie, vodný život alebo plávanie.Američania tvoria cca 5% svetovej populácie. Avšak, USA využíva 25% svetových zdrojov. 25% svetového uhlia, 26% ropy a 27% zemného plynu.

- Každý rok vznikne asi 45 miliárd hektolitrov nespracovaného odpadu.

- Kým deti tvoria 10% svetovej populácie, viac ako 40% celosvetového zaťaženia zo znečistenia má dopad práve na ne. Viac ako 3 milióny detí ročne, mladších ako 5 rokoch, zomiera na faktory životného prostredia.

- V roku 2010, pomocou recyklácie a kompostovania sa podarilo vyprodukovať o 85 miliónov ton odpadu menej. V roku 1980 to bolo len 18 miliónov ton.

Viem, že to nie je vina každého z vás. Tento článok vôbec neslúži ako forma obviňovania, ale ako výstraha či upozornenie na aktuálnu situáciu. Je dôležité otvoriť si oči a vnímať svet okolo nás. Je úplne v poriadku, že platíte za odpad, sortujete ho a snažíte sa neznečisťovať životné prostredie. Ale ako vidíte, sú ľuďia ktorí to nerešpektujú a preto vždy môžete urobiť niečo viac. Nemôžeme stále obviňovať iné národy a kontinenty, ale músime spoločne šíriť tento odkaz a učiť ľudí k zmene kdekoľvek na svete. Urobme spoločne krok k lepšiemu a zachráňme našu planétu. Ak nám to bude jedno a budeme sa iba prizerať, bude to stále iba horšie a príroda nám to dá pocítiť. 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: pixabay.com, youtube.com Natalia PazickaPatrik Paulinyi

24.09.2018 22:20