search england language

Opustená a strašidelná dedina na konci Belgicka

Návšteva opustenej, takmer neobývanej dediny v Belgicku, z ktorej vyžaruje naozaj strašidelná atmosféra.

Opustená a strašidelná dedina na konci Belgicka

Návšteva opustenej, takmer neobývanej dediny v Belgicku, z ktorej vyžaruje naozaj strašidelná atmosféra.

Zdroj: urbex.nl

Keďže sa istý čas nachádzame v Holandsku, rozhodli sme sa stráviť pekný deň cestovaním. Počas chladného, ale zato slnečného víkendu, sme sa vybrali do neďalekého Belgicka, kde sa nachádza opustená dedinka Doel. Dedina sa nachádza v belgickej provincii Východné Flámsko. Známou sa stala v 60. rokoch, kedy vznikli plány na rozšírenie prístavu v Antverpách. Prvé plány vznikli v roku 1963 a predpokladalo sa, že celá dedina by mala zmiznúť z mapy Belgicka. V roku 1968 nadobudol zákaz vstupu do budov. Ľudia museli opustiť svoje pozemky a presťahovať sa. Smutné je, že do dnešného dňa sa neuskutočnili žiadne vyvlastnenia a ľudia ostali v neistote čo bude ďalej.

Štatistiky hovoria, že obec mala v roku 1972 približne 1300 obyvateľov. Ľudia postupne odchádzali a v roku 2013 to nebolo ani 30 obyvateľov. Dnes sú v Doel obývané asi iba tri domy. V minulosti bola dedina Doel významnou rašelinovou oblasťou. Jej ťažba spôsobovala riziko pred záplavami, ktoré sa aj naozaj niekoľko krát udiali. 

Viacero domov postavených vo flámskych renesančných štýloch v centre obce, pochádza z historických čias. V centre sa nachádza aj kostol Panny Márie s cintorínom a malá kaplnka ukrývajúca sa v hustom poraste. Atrakciou Doelu je jeden z najstarších kamenných veterných mlynov zo 17. storočia, ktorý je mimo prevádzky od roku 1927. Dnes slúži pre turistou ako reštaurácia. 

V roku 1969 sa začalo s výstavbou jadrovej elektrárne, ktorá sa skladá zo štyroch reaktorov a nachádza sa v blízkosti Doel. Podľa získaných informácií som sa dozvedel, že obyvatelia Holandska majú obavy pred touto starou elektrárňou, pretože by mohla vzniknúť nejaká jadrová katastrofa.

V priebehu najbližších rokov by sa vraj už malo začať s demoláciou ďalších budov a zaplavením dediny. Momentálne je dedinka občasne navštevovaná turistami, vandalmi a bezdomovcami. Čo bude s dedinou ďalej ukáže čas.

Rád by som prešiel k nášmu najnovšiemu videu z tohoto miesta, v ktorom uvidíte spomínané elektrárne, kostol, starý mlyn a tiež opustené budovy. Do niektorých z budov sa nám podarilo aj dostať a nahliadnuť ako to tam vyzeralo v minulosti, keď tam bývali ľudia a rodiny s deťmi. Toto video by som zaradil medzi urbex unikáty.

Urbex - Urban exploration alebo infiltrácia je súkromný prieskum verejne/oficiálne neprístupných nadzemných aj podzemných objektov a zariadení vytvorených ľuďmi najmä v mestách. Medzi skúmané objekty patria najmä katakomby, staré nepoužívané budovy, kanalizácia, staré továrne, strechy, kostoly, nemocnice, tunely, mosty a podobne.

Urobte si pohodlie a vychutnajte si najnovšie video z našich ciest.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

stará poštová známka Doel

 

 

Zdroj: youtube.com, zdroj fotografii: dafson.sk

18.02.2018 20:12