search england language

Ochranné rúška ktorých je nedostatok, zaplavujú oceány

Pláž v Hong Kongu je už niekoľko týždňov znečistená desiatkami rúšok.

Ochranné rúška ktorých je nedostatok, zaplavujú oceány

Pláž v Hong Kongu je už niekoľko týždňov znečistená desiatkami rúšok.

Zdá sa, že ľudia sa naozaj nikdy nepoučia. S celosvetovou krízou, ktorá vznikla kvôli corona vírusu, začal byť zo strany verejnosti obrovský záujem o ochranné rúška. Aktuálne ich je naozaj nedostatok aj medzi zdravotníkmi a lekármi. U nás na Slovensku, ale aj v okolitých štátoch si začali ľudia šiť svoje vlastné látkové rúška, no smutné je, že pláže v okolí Hong Kongu sú zamorené odhodeným zdravotníckym materiálom, najmä lekárskymi rúškami. Gary Stokes, ktorý je zakladateľom environmentálnej organizácie Oceans Asia, sa podieľa na čistení pláží a len na 100 metrovom úseku sa mu podarilo vyzbierať až 70 odhodených rúšok. Keď sa na miesto vrátil o týždeň neskôr, objavil 30 ďalších.

Samotný Hong Kong vyprodukuje ročne 6 miliónov ton odpadu, z toho až 70 percent končí na skládkach. Na recykláciu odpadu sa dbá veľmi málo. Lekárske rúška sú vyrobené z polypropylénu, ktorý sa v prírode len tak nerozloží. Ľudia si myslia, že ak sa použitého rúška zbavia, chránia tým svoje zdravie. Odkedy svetová zdravotnícka organizácia WHO vyhlásila mimoriadny stav pandémie, nakazených ľudí pribúda čoraz viac. Preto by sme mali zobrať zodpovednosť za naše činy a počúvať nariadenia ktoré dostávame od predstaviteľov jednotlivých krajín a samozrejme nevytvárať odpad z použitých rúšok. Neohrozujme našu prírodu a ľudí okolo nás. 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj: vimeo.com, www.interez.sk, zdroj titulnej fotografie: pixabay.com 

23.03.2020 00:38