search england language

Mikulášska krása Vtáčnika

Spoznávanie krás zimného Vtáčnika (1 345,8 m.n.m.). Výrazný bralnatý vrchol na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria.

 

Mikulášska krása Vtáčnika

Spoznávanie krás zimného Vtáčnika (1 345,8 m.n.m.). Výrazný bralnatý vrchol na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria.

 

Vtáčnik (1 345,8 m n.m.)

je výrazný bralnatý vrchol na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria. Nachádza sa v centrálnej časti pohoria, na hranici Trenčianskeho a Banskobystrického kraja i okresov Prievidza a Žarnovica.

Dominantu okolia pokrýva ihličnato-listnatý les, samotný vrchol je čiastočne odlesnený a umožňuje výhľad na Štiavnické, Kremnické a Strážovské vrchy, Veľkú i Malú Fatru a Žiarsku i Hornonitriansku kotlinu.

 

 

Trasa

Na výstup sme použili ako štart tak i cieľ obec neďaleko mesta Nováky - Kamenec pod Vtáčnikom. Z tohto miesta vedie kedysi značený turistický chodník - žltou značkou. Avšak nikto z ľudí mi nevedel zodpovedať, prečo nieje táto turisticka značka obnovovaná. Kto vie? Jedno viem ale určite, nieje zakázaná a dokonca je staré značenie vidno i na podaktorých stromoch. Aj podľa turistickej mapy na stránke www.hiking.sk si viete túto trasu naplánovať, dokonca je uvádzaná ako náučný chodník. 

 

Naša cesta viedla nasledovne:

Končitá rázc. 460mnm - ↑590m ↓0m - 3,6km - 1h45min - Siahy 1050mnm

Siahy 1050mnm - ↑296m ↓0m - 2,3km - 0h55min - Vtáčnik 1346mnm

Vtáčnik1346mnm - ↑9m ↓105m - 1,3km - 0h20min - Kláštorská skala 1250mnm 

Kláštorská skala 1250mnm - ↑0m ↓530m - 3,1km - 1h05min -  Horný dom 720mnm

Horný dom 720mnm - ↑0m ↓295m - 4,4km - 1hod00min - Sekaniny 425mnm

Sekaniny 425mnm - ↑0m ↓35m - 0,6km - 0h10min - Gepňárová dolina 390mnm

Gepňárová dolina 390mnm - ↑70m ↓0m  - 0h25min - Končitá rázc. 460mnm

vysvetlenie: FARBA POZADIA UVÁDZA FARBU TURISTICKÉHO ZNAČENIA CHODNÍKA, ↑ - STÚPANÍE V DANOM ÚSEKU ↑ - KLESANIE V DANOM ÚSEKU, *h*min - čas daného úseku

 

Náš výstup

 

Čo budem robiť na Mikuláša? Pýtam sa sám seba, keď tu nahliadnem do pracovného kalendára. Pri pohľade na nástup v práci až 21:13 sa pohrávam s myšlienkou - jasné opäť do hôr - tam, kde je mi najlepšie. Prehliadam mapu, chvíľu uvažujem a pri pohľade na okolie Trenčína mi "udrel" do očí Vtáčnik. Naposledy som tam bol pred rokom 30.12.2016 a tak som sa rozhopdol prostredníctvom našej stránky na FB vytvoriť udalosť, ktorá s odstupom času ukazovala až 30 prihlásených ľudí na túto akciu.

Ako sa blížil deň D - pozerám a informujem sa u ľudí s kým môžem rátať a s kým naopak nie. Neodpisujú všetci, no Tí, ktorí odpísali sme sa dohodli na podrobnostiach.

Je to tu, ráno vstávam 3:30 ( ranná kávička a iné potrebné veci musím stihnúť ) a o 6:00 už utekám na bod, kde pre nás prichádza Pedro z Nemšovej. Chvíľku mešká, no nám to nevadí. Po jeho príchode nasadáme do jeho novej Rapidky a valíme na miesto stretnutia.

 

7:30 hlásime príchod na parkovisko, kde už nás očakávajú parťáci. Tu zrazu počujem môj telefón zvoniť - HALÓÓÓ? - Ahoj tu je Miňo, prosím počkajte ma 7:49 som tam. Čakáme :)

 

7:50 sme všetci, celá zostava ( Ja, Joko, Ivan, Martin, Mariana, Miňo, Pedro, Terka a Milan ). Počasie ako sme pozerali deň predtým podľa viacerých stránok bolo také ako hlásili. Oblačné... Zahajujeme výstup, po ceste striedam svoje pozície, raz som medzi prvými, raz vzadu, len preto, aby som spoznal nových parťákov. Zišli sme sa dnes naozaj výborná pozitívne naladená zostava.

 

Po chvíľke dávame pauzu, tempo je skor vychádzkové (3km/h) ale kam sa ponáhľať? Pri prameni/studničke na rázcestí, kde sa kríži náučný chodník s modrou značkou oddychujeme. Milan tento moment využije a vyťahuje ťapku, každému uleje po jednom na zahriatie. Niekto si dá, iný odmietne. Ja som si dal :)

Čím sme vyššie, pribúda i snehu. Cesta je samozrejme neprešlapaná a tak sa striedame i v predu. No snehu bolo maximálne po kotníky, nakoľko od posledného prešlapania nenapadlo veľa cm nového smehu.

 

Sme tu, hore! 1346mnm - VTÁČNIK

 

Bez výhľadov, ale zato s dobrou náladou, ako vždy. Hore trávime asi hodinku času, Milan opäť ponúkne svojou Jabĺčkovicou, tu nezaváha ani Terka a ponúkne svojou dobrotkou, ku ktorej ponúkne aj výborný čaj. Joko objavil čaro Selfie tyčky, ktorú priniesla Marianka a nikomu ju už nechce požičať. Pofotili sme, nasmiali sme sa a ideme ďalej. Čaká nás zostup.    

 

Pozerám na náš smer, aha! tu už dávno nik nešiel. Naviaty sneh na stromoch nám znemožnil nájsž značku. Ale medzera medzi stromami hovorila jasne. Spravím krok - noha po kolená v snehu. Hovorím si toto bude poriadna makačka, niečo ako stepper v posilňovni. Po asi 10 minútach to vzdávam a prenechávam razenie cestičky oddýchnutému členovi. Nech sa páči priateľu, ja si musím oddýchnuť. Paradoxne klesáme, ale výška snehu stúpa. Ako sa blížime ku Kláštorským skalám - miestami sme sa zaborili podaktorí až po pas :D Niesom škodoradostný, iba sa trošku zasmejem

Opäť niečo pofotíme a vydáme sa dolu žltou značkou. Značenie znovu na bode mrazu a tak cestu triafame. Prídeme až popod skalu, kde Terku napadne, že by bolo vhodné doplniť koféin a ponúka zo svojej ešte horúcej kávičky každéeho účastníka výstupu. Značenie odtiaľto smerom dolu bolo ešte mizernejšie ako doposiaľ,ale nemáme kde zablúdiť. Kolmo dole a už vidíme Starú chatu, kde sa občerstvujeme. Tu som ako hlavný klobáskár zlyhal, no Joko myslel na všetko a vyťahuje z batožku domácu klobásku. Podelí sa s každým z nás a vydávame sa do nášho cieľa. O hodinu sme na parkovisku, kde sa rozlúčime, rozdám nálepky z výstupu účastníkom na pamiatku. Polovička posádky smeruje na chatu občerstviť sa - my ideme dolu, nakoľko moja nočná nepočká.  Ďalší krásny deň za nami.

 

Brodenie snehom našej Marianky

 

Vrcholovka - Vtáčnik 1346mnm 

 

Kláštorska skala 1250mnm

 

Video z tripu:

 

Foto: Marek Madunický a Joko Kovachome

Facebook: Klobáskári on tour

Blog :klobaskari on tour

 

 

 

08.12.2017 11:27