search england language

Legendárny Leonard Cohen zomrel !

Významný kanadský pesničkár (spevák a gytarista), básnik a spisovateľ

Legendárny Leonard Cohen zomrel !

Významný kanadský pesničkár (spevák a gytarista), básnik a spisovateľ

So žialom oznamujeme že legendárny spevák, básnik a spisovateľ zomrel. Túto informáciu večer zverejnila web stránka Sony Music.

 

Významný kanadský pesničkár (zpevák a gytarista), básnik a spisovateľ (nar. 1934). Prvé básne zveřejňuje v dobe svojích štúdií v r. 1951. V rokoch 1955 - 56 mu vychádzajú prvé dve zbierky a v r. 1963 prvý román. Neskôr napísal ešte dve drámy.

jeho hudobná kariéra mnohonásobne prekryla jeho prácu ako spisovateľa. Aj po vstupe do hudebného priemyslu pokračoval v tvorbe básní, avšak už iba zriedka.

Bol jedným z najvýznamnejších a najvplyvnejších autorov piesní v angličtine v 20. storočí. Spočiatku Cohenove piesne vychádzali z folkovej hudby, no od sedemdesiatych rokov je cítiť prevažujúci vplyv popu a kabaretnej hudby. Od 80. rokov spieva s preňho typickým hlbokým basom, s podporou ženských vokálov v pozadí.

Cohenove texty mali veľký vplyv na ďalších autorov a dodnes bolo nahraných viac ako tisíc cover-verzií jeho piesní. V Kanade je Cohen ikonou, bol uvedený do kanadskej hudobnej siene slávy a ocenený najvyšším kanadským civilným vyznamenaním - rádom Order of Canada.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: http://www.supermusic.sk/

         http://www.databazeknih.cz/

         http://zivotopis.osobnosti.cz/ 

         http://assets.rollingstone.com/ 

11.11.2016 07:50