search england language

LEELA: "Na výrobu sa využívajú bavlnené vlákna, ktoré zvýšia po projektoch väčších rozmerov. Tieto vlákna recyklujeme a dávame z nich tkať naše koberčeky."

Pred pár rokmi ich zlákala jóga, dnes ich táto aktivita živí a vnútorne napĺňa. 

LEELA: "Na výrobu sa využívajú bavlnené vlákna, ktoré zvýšia po projektoch väčších rozmerov. Tieto vlákna recyklujeme a dávame z nich tkať naše koberčeky."

Pred pár rokmi ich zlákala jóga, dnes ich táto aktivita živí a vnútorne napĺňa. 

Jóga sa za posledné roky stáva čoraz viac populárnou záležitosťou u mladej, ale samozrejme aj staršej generácie. Svedčia o tom rôzne prednášky, kurzy a otvorenia nových škôl zamerané na výuku na našom území. Jóga je filozoficko-náboženský smer a pochádza zo starovekej a stredovekej Indie. Toto staroveké cvičenie slúži na prečistenie tela, mysle v spojení s meditáciou. Okrem zlepšenia svojej fyzickej kondície sa odpútate aj od každodenného zhonu a stresu, ktorý zažívate v bežnom živote. Cvičenie jógy má viacero typov a foriem, napríklad ako jóga na zdravý chrbát, jóga pre viac životnej energie, jóga na schudnutie, relaxačná jóga, a pod. Preto ak hľadáte niečo nové od klasického cvičenia v posilňovni, tak možno práve toto staroveké cvičenie si vás získa a začnete sa mu venovať. 

Možno si spomínate na náš video rozhovor s inštruktorkou jógy Nika Fit, v ktorom ste sa mohli dozvedieť rôzne zaujímavosti ohľadom tohto cvičenia. Tentokrát som oslovil na rozhovor Martina s Monikou, aby som vám dal do povedomia ich skvelú pomôcku ku cvičeniu jógy a tiež sme sa porozprávali o samotnej jóge a ich začiatkoch s jej cvičením. Dúfam, že vám bude tento rozhovor inšpiráciou a motivuje vás v ďalších krokoch v živote. 

Ahojte. Na začiatok, by ste sa mohli našim čitateľom v krátkosti predstaviť a prezradiť o sebe nejakú zaujímavosť.

Ahojte!
Sme Martin a Monika, párik z východného pobrežia republiky, ktorí svoj voľný čas trávia rôznymi aktivitami - od cestovania, lezenia, študovania jógy až po varenie a konzumáciu jedla. Máme blízko ku kultúre, divadlu, literatúre a spoznávaniu nových kultúr.


Keď som objavil bavlnené koberčeky značky LEELA, zaujalo ma skvelé farebné prevedenie, ktoré hneď udrie do očí. Prezradíte, ako a kedy vznikol nápad založiť túto značku a čo presne znamená jej význam?

Koberčeky sme objavili počas našich ciest po Indii. Aktívne sme ich využívali pri svojej jógovej praxi. Nakoľko je India krajina teplejšia, človek sa pri praxi zapotí viacej a preto je potrebné aby pot počas praxe nezavadzal ale sa pekne upratal do podložky – v tomto prípade do koberčeka. Po príchode z ciest sme zakotvili na Slovensku a počas cvičenia v jógovej komunite koberčeky vzbudili záujem. Nakoľko to bol v tom čase nedostatkový materiál, rozhodli sme sa ich priniesť medzi jogínov a jogínky na Slovensku.

Značku sme postavili na hesle – jednota v rôznorodosti. Ako si už vyššie spomenul, farebné prevedenie zaujme. Aj napriek tomu, že sú koberčeky farebne odlišné, je na nich poznať ako sa vraví – ako by ich jedna mater mala.
Na výrobu sa využívajú bavlnené vlákna, ktoré zvýšia po projektoch väčších rozmerov. Tieto vlákna recyklujeme a dávame z nich tkať naše koberčeky. Preto nikdy nevieme a ani nechceme ovplyvniť túto peknú hru náhody – práve vďaka tomu, sú koberčeky unikátne
a farebne sa neopakujú. Z toho pochádza aj názov - LEELA. V Hinduizme sa LEELA vysvetľuje ako božská́ hra, opisuje realitu a kozmos ako hru Najvyššieho, ktorý́ sa s nami len hrá a podnecuje nás k tomu, aby sme sa nebrali príliš vážne. Tak by to malo byť aj na podložke - počúvať svoje telo, nebrať sa príliš vážne a celú prax si užívať a brať len ako hru.


Koberčeky prevažne prezentujete ako doplnok na jógu, ktorej sa obaja aktívne venujete. Má tento produkt aj iné využitie?

Samozrejme! Dá sa to využiť aj ako dizajnový doplnok v domácnosti, je to super podložka na výlety do prírody alebo na pláž. Obľubu si to našlo aj u majiteľov štvornohých miláčikov a mačky tieto koberce obzvlášť milujú (smiech).


LEELA koberčeky sú vyrobené z bavlneného materiálu, ktorý je určite príjemný dotyk a na aktivity nim určené. Aká je kvalita tohto materiálu pri aktívnom používaní a ako sa treba o tento doplnok starať?

Ide o ručne tkané koberčeky z bavlny. Z množstva tkanín, ktoré sme testovali bol práve tento úplet láska na prvý pohľad. Koberček je super odolný, nerozťahuje sa a nestráca tvar. Aj pri každodennej praxi nebadať známky opotrebenia. Vlákna sa určite časom zmenia, avšak nestratia na pevnosti ani na forme. Koberček má tendenciu stať sa jemnejším, príjemnejším na dotyk a prestane sa ´šmýkať´ ako sa pri prvom dotyku môže zdať.

Údržba je jednoduchá - stačí ho hodiť do práčky a potom prirodzene nechať usušiť. Žiadna sušička! 


Ako a kde prebieha samotná výroba?

Koberčeky sa ručne tkajú v Indii v štáte Tamil Nadu, ktorý je jedným z najväčších výrobcov bavlny na svete.


Na náš trh ste priniesli produkt, ktorý oslovuje komunity venujúce sa jóge. V čom sú vaše koberčeky lepšie od klasických podložiek na jógu? Prečo by si mal zákazník vybrať práve značku LEELA?

Neradi by sme sa púšťali do hodnotenia lepší vs. horší. Každému sa cvičí dobre na niečom inom. Niekomu vyhovujú koberčeky, niekomu korkové podložky atď. Najvyššia autorita v tomto je vlastná skúsenosť. Ak to ľudom funguje, super! Ak nie, nech si nájdu podložku, ktorá im bude vyhovovať viacej. Z našej vlastnej skúsenosti vieme s určitosťou povedať, že sú pre nás lepšie nakoľko ide o prirodzenejší materiál. Koberček sa na telo nepríjemne nelepí, je to teplý materiál, ktorý sa dá tiež super udržiavať čistý. Ak sa človek zapotí, priľnavosť končatín sa na podložke zvýši a tak sa na koberčeku nešmýka. Človek sa tiež naučí nespoliehať sa na koberček, že ho bude držať prilepeného ale, že začne aktívne zapájať svaly a vnútorné stabilizátory, ktoré posilnia stred tela.


Máte v pláne na váš e-shop zaradiť aj nejaké iné produkty?

Niečo sa chystá... nechajte sa prekvapiť 


Momentálne sa obaja nachádzate v Indii, kde sa venujete štúdiu jógy. Čo všetko obnáša toto štúdium a ako prebiehajú jednotlivé hodiny?

Na chvíľku sme si pracovne odbehli (smiech). Jednak dozrieť na výrobu ale aj za štúdiom. Podstatnou súčasťou štúdia je si jednotlivé poznatky upevňovať, vychytávať nejaké muchy, ktoré vznikli počas cvičenia bez učiteľa ale samozrejme prehlbovať poznanie a učit sa novým veciam. Náš denný program prebieha primárne v troch rôznych školách.
Začíname budíčkom a fyzickou ásanovou praxou o 6:00. Výuka je vedená formou ´Mysore štýl´, čo znamená, že človek cvičí naučenú sekvenciu (ashtanga jóga), počas ktorej je pod dozorom učiteľa, ktorý mu v pozíciach poskytuje dopomoc alebo konzultuje bezpečné prevedenie pozícií. Následne absolvujeme raňajky a presúvame sa do školy, kde sa učíme základom Ajurvédy a Ajurvédskej masáži. Potom máme obed a po ňom absolvujeme hodiny Pranajámy. Tento náš denný program trvá do 17.00. Potom máme ´voľno´, ktoré využívame na prechádzanie si poznámok z daného dňa a oddych. Takto fungujeme od nedele do pondelka, v sobotu oddychujeme, perieme a pripravujeme aby sme novy týždeň začali plní sily.


Jóga je čoraz viac populárna záležitosť vo svete, ale aj u nás na Slovensku. Ako dlho sa jej venujete?

Jógu sme vnímali už dlhší čas ale aktívnejšie sme sa jej začali venovať asi pred 3 rokmi.

Myslíte si, že jóga má budúcnosť a dostane sa na takú úroveň ako iné pohybové aktivity?

Jóga tu bola už pred všetkými pohybovými aktivitami. Ide o systém, ktorý je starý tisíce rokov. V posledných rokoch prebehla obrovskou vlnou komercializmu, fyzické cvičenie ktoré je len 1/8 celkovej náuky sa dostalo do fitness centier a povedomie o niečom takomto určite stúplo. Sprístupnilo sa to širšej verejnosti. Častokrát však ide viac o aerobik ako o jógu. Ale to je tiež fajn a neodsudzujeme to.


Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí by sa chceli začať venovať jóge? Aké výhody im to môže priniesť do života?

Nech začnú! Určite sa toho nebojte a argumenty typu, nie som dosť ohybný alebo, že to je len ženská záležitosť odložte bokom. Jógova prax poskytuje mnoho techník, takže si určite každý nájde to pravé orechové. Či už máte záujem o niečo dynamickejšie alebo kľudnejšie, to všetko si v jógovej praxi viete nájsť. Najdôležitejšíe je si nájsť svojho učiteľa, ktorý vám sadne a s ktorým sa budete cítiť v pohode.
Čo sa týka výhod, tak toho je mnoho. Záleží, akej forme jógy sa jednotlivec začne venovať. Spektrum je pomerne široké - od zlepšenia fyzického stavu/ kondície až po pomoc pri liečení, zlepšenie celkového stavu, trávenia, koncentrácie... Záleží ako hlboko sa chce človek ponoriť, nám sa zmenil život o 180 stupňov. Zlepšili sa nám stravovacie návyky, zmenilo sa nám vnímanie seba a okolia a pomohlo nám to usporiadať si hodnoty v našom živote.


V septembri ste sa zúčastnili festivalu udržateľnosti - POMALO v Bratislave. Ako sa vám tam páčilo a aké boli reakcie ľudí na LEELA koberčeky ktoré ste ponúkali?

Na POMALO sme sa zúčastnili už 3 krát! V prvom radi sme veľmi vďační, že sme dostali možnosť byť toho súčasťou! Je to super akcia a je cítiť, že je za tým kus práce šikovných ľudí, pretože sa to posúva dopredu a je to zakaždým lepšie. Je super, že povedomie o udržateľnosti a životnom prostredí na Slovensku stúpa. Vidieť to bolo na návštevníkoch a ich otázkach ohľadom produktov. Čím ďalej takisto vidieť viacej zaujímavých projektov z domácich radov takže festival sa pekne rozrastá. A reakcie? Rôzne (smiech). Niektorí nás už poznali, či už z internetu alebo od známych alebo z podobných akcií. Pre iných sme boli milé prekvapenie na trhu. Priznali, že sa nad témou prírodných a recyklovaných materiálov v tomto odvetví nezamýšľali a bolo to pre nich obohacujúce.
Na takýchto akciách sa snažíme primárne vniesť povedomie o našom produkte, pokecať s luďmi a zoznámiť sa. Dať im vedieť, že existuje aj iná alternatíva ako plastové podložky.


Naši čitatelia vedia, že u nás nájdu články hlavne o cestovaní a preto by ma zaujímalo, aké je vaše obľúbené miesto či mesto ktoré by ste chceli navštíviť? Viete si predstaviť, že by ste sa odsťahovali niekam do sveta, alebo myšlienka odsťahovať sa zo Slovenska neprichádza do úvahy?

Čo sa týka nášho spoločného pôsobenia, po strednej škole sme začali študovať v Brne. Od toho času sme pokračovali štúdiom v Dánsku. Počas štúdia sme bohato využili možnosti výmenných pobytov a stáži. Vďaka tomu sme si vyskúšali život aj v krajinách ako je Španielsko alebo Francúzsko. Po výške nás odvialo na Filipíny a potom do Indie. Momentálne sme zakotvili na Slovensku. Takže odpoveď na tvoju otázku asi je - že sa vieme bez problémov odsťahovať a fungovať hocikde (smiech).
Čo sa týka cestovateľských plánov, máme v merku Latinskú Ameriku. Ešte sme tam neboli ale ľudí, ktorých sme na cestách z Latinskej Ameriky spoznali nám boli srdcu blízki. Máme radi španielčinu a preto nám aj táto kultúra prirástla k srdcu.


Aký máte názor na znečisťovanie a klimatické zmeny, ktoré aktuálne prebiehajú na našej planéte?

Určite by sme tomu mali venovať svoju pozornosť a netváriť sa, že mňa sa to netýka. Nech každý začne od seba! Toľko, koľko zvláda v svojej momentálnej situácií.


Okrem stránky www.leelayogarugs.com kde si môžu ľudia objednať koberčeky, vás môžu nájsť ešte na nejakom inom mieste? Plánujete nejaké prednášky, workshopy alebo cvičenia jógy?

Kamennú prevádzku zatiaľ nemáme. Koberčeky môžete vidieť naživo na 2 miestach – v Bratislave ´U Dobrožrúta´ (majú geniálne koláče) a v jógovom štúdiu Anahata vo Zvolene.
Sem – tam sa zúčastníme festivalov ale to je skôr sporadické. Momentálne neplánujeme žiadne prednášky ani výuku. My sami sme momentálne dobre zavalení štúdiom a neplánujeme žiadne workshopy ani nič podobné.


Ďakujem za super rozhovor a prajem veľa úspechov na vašej ceste. 

Ďakujeme krásne a prajeme všetko dobré! Držte sa!

V prípade, že vás zaujala značka joga koberčekov LEELA , tak aktuálne novinky nájdete aj na facebooku, alebo tiež na instagramovom profile

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: archív LEELA

24.11.2019 19:54