search england language

Karina Janská: ,,Príbeh, ktorý som vykreslila, denne zažíva mnoho žien."

Spisoveteľka Karina Janská vo svojej novej knihe otvorila tému, ktorá je v mnohých rodinách veľké tabu. 

Karina Janská: ,,Príbeh, ktorý som vykreslila, denne zažíva mnoho žien."

Spisoveteľka Karina Janská vo svojej novej knihe otvorila tému, ktorá je v mnohých rodinách veľké tabu. 

Téma ktorá je aj dnes stále aktuálna za dverami mnohých rodín, no nehovorí sa o nej až toľko ako by sa malo. Nedávno som natrafil na zaujímavý post od spisovateľky Kariny, ktorá vydala svoju novú knihu a za tak krátku dobu si získala srdcia mnoho čitateľov. V knihe otvorila tému manipulácie či násilia v manželstve a zakomponovala ju do svojho pútavého príbehu. Okrem novej knihy sme rozobrali aj cestovanie a aktuálnu situáciu u nás doma ale aj vo svete. Ak sa chcete dozvedieť viac o tejto talentovanej slovenskej spisovateľke, tak pokračujte nižšie v čítaní nášho nového rozhovoru.

Ahoj Karina. Na úvod by si sa mohla v krátkosti predstaviť a prezradiť niečo zaujímavé o sebe.
Ahoj, hneď na začiatok by som sa chcela poďakovať za váš záujem a čitateľom za čas, ktorý strávia čítaním nášho rozhovoru. Veľmi si to cením. Niečo zaujímavé o mne... Na Cypruse žijem už šestnásť rokov, založila som si tu aj rodinu. Pracujem v známej obchodnej sieti s oblečením a módou a táto práca ma baví. Som matkou dvoch malých detí, a hoci som ustavične zaneprázdnená, stále si nájdem čas na svoje obľúbené činnosti; čítanie a písanie. Keďže som tak trochu dobrodružná duša, milujem taktiež prírodu, stanovanie a rodinné výlety.


Keď som natrafil na tvoju stránku, zaujala ma tvoja záľuba v písaní kníh. Ako dlho sa venuješ písaniu?
Písaniu sa venujem už roky. Najprv som si zapisovala iba myšlienky z kníh, ktoré ma zaujali. Potom som začala tvoriť krátke príbehy, poviedky a neskôr som nabrala odvahu pustiť sa aj do písania celých kníh. Avšak moju tvorbu verejnosť nikdy nevidela, písala som skôr pre seba. Vyrastala som v neúplnej rodine a nemala som práve najľahšie detstvo. Knihy boli pre mňa vždy únikom z ťažkej situácie, miestom, kde realita nemala na mňa dosah. Vždy som pri čítaní naďabila na nejakú vetu, ktorá mi zmenila myslenie a posunula ma vpred. Ak niekto tvrdí, že knihy sú terapiou duše, tak má pravdu. Nie je nič silnejšie, ako príbeh, ktorý vás dokáže inšpirovať. Mám ešte jedného brata a ten tiež našiel záľubu v písaní, no on sa venuje skôr fantasy žánru.

Nedávno ti vyšiel nový román s názvom "Uväznená v manželstve". Mohla by si nám priblížiť ako táto kniha vznikala a čo ťa viedlo k napísaniu takéhoto románu?
Ako som už spomínala vyššie, sama viem, že život nás niekedy dokáže potrápiť rôznymi ťažkými skúškami, či už v detstve, alebo v dospelosti. Vybrala som tému - manipulácia v manželstve, keďže je to veľmi citlivá téma a málo sa o nej hovorí. Knihu som napísala na základe presvedčenia, že aj situácie, ktoré som v nej vykreslila, sa v živote stávajú, no netreba sa poddávať osudu. Citujem z mojej knihy: „Keby sme neprechádzali viacerými bojmi, nedostali by sme šancu poučiť sa z ťažkých situácií. Nikdy by sme neporástli a svoj život by sme iba prežívali. A zmysel nášho bytia je snaha zdokonaľovať samých seba každý deň. Okresať sa do najlepšej možnej verzie a snažiť sa vyťažiť zo svojho života to najlepšie.“

Máš nejakú osobnú skúsenosť, alebo niekto v tvojom okolí ako opisuješ v príbehu vo svojom románe?
Nie je to moja autobiografia, ale takisto to nie je nič, čo sa nemôže odohrať aj v reálnom živote. Príbeh, ktorý som vykreslila, denne zažíva mnoho žien. A veľa z nich sa hanbí o svojej situácii rozprávať. Navonok sú milé a usmievavé, no vo vnútri trpia. Existuje milión dôvodov, prečo v manželskom živote nastane skrat, no tu je potrebné si uvedomiť, že akékoľvek násilie páchané na žene, nie je jej chyba. Niekedy to však býva aj naopak, kde trpí práve muž. Nikto však nemá právo porušovať dôstojnosť inej osoby. To prosto nie je v poriadku. Čím skôr sa so svojím problémom niekomu zdôverí a začne hľadať riešenie, tým skôr unikne z naoko bezvýchodiskovej situácie. Samozrejme, existujú aj prípady, keď sa partner zmení k lepšiemu, ale to musí predovšetkým chcieť on a celý proces si žiada veľa vytrvalosti a taktiež ochotu akceptovať pomoc aj zvonku.

Tvoja kniha sa stáva v kníhkupectvách obľúbenou a populárnou. Ako vznikla spolupráca s vydavateľstvom?
Knihu „Uväznená v manželstve“ som písala zakaždým, keď som mala trochu voľného času. Pre mňa písanie znamená absolútnu koncentrovanosť, chvíľkovú stratu kontaktu s okolitým svetom, rozprúdenie fantázie na plné obrátky a skladanie slova k slovu, vety k vete, až z toho vzniká úžasný textový celok. Mám rada texty, ktoré môžem ochutnať, ovoňať, precítiť. Keď som dopísala knihu, chvíľu som ju mala uloženú len tak, v počítači. Jedného dňa som natrafila na internete na milú výzvu vydavateľstva Bestseler: „Máte skvelý rukopis, ktorý by sme mali vydať? Pošlite nám ho...“ A tak som poslala, i keď som neverila, že si ma všimnú, pretože slovenská spisovateľská scéna je plná skvelých autorov a do vydavateľstva im každý deň prichádza množstvo nových rukopisov. Prešiel dosť dlhý čas a ja som už prestala veriť, keď jedného dňa som si našla v emailovej schránke správu od vydavateľstva, že ich zaujal môj rukopis. Pamätám, ako som si správu čítala asi stokrát za sebou, lebo som nemohla uveriť tomu, že sa mi splnil môj sen. Začala veľmi príjemná spolupráca s vydavateľstvom Bestseler, ktorému by som touto cestou chcela poďakovať za príležitosť.

Spomínala si, že už roky nežiješ na Slovensku a tvojím ďalším domovom sa stal Cyprus. Ako si sa tam dostala a prečo si sa rozhodla práve pre túto krajinu?
V roku 2004 sa Slovensko spolu s inými štátmi stalo členom Európskej únie. Mnohí mladí ľudia to vnímali ako „otvorenie dverí do sveta.“ Začalo sa húfne odchádzať za prácou do zahraničia. Ani ja som nebola výnimkou. Ovládala som angličtinu a Cyprus ma zaujal tým, že je to turistická destinácia, kde je druhým neoficiálnym jazykom práve angličtina. Naozaj, po anglicky sa tu dohovoríte aj s osemdesiatročnou babičkou, keďže ostrov bol kedysi anglickou kolóniou. Dokonca sa tu jazdí aj po ľavej strane. V tom čase tu bolo veľmi ľahké nájsť si prácu. Cyprus sa ekonomicky rozvíjal, stavali sa hotely, rástli obchodné siete, zamestnancov však bolo málo. Mám vyštudovanú hotelovú akadémiu, ovládala som angličtinu, prácu v novom hoteli som si našla takmer okamžite. Zaujímavé bolo, že pomedzi cyperských zamestnancov sme sa miešali aj my, cudzinci z Európskych krajín. Okrem mňa sa v hoteli zamestnali aj ľudia z Maďarska, Česka a Poľska a nikoho netrápilo, odkiaľ pochádzame. Boli sme skvelá parta, spomínam na tie časy rada. Pravdou však je, že Cyprus bol odjakživa turistickou destináciou, takže obyvatelia boli zvyknutí na cudzincov.

Náš magazín sleduje veľa cestovateľov a ja predpokladám, že krajinu v ktorej sa aktuálne nachádzaš máš už aspoň trochu precestovanú. Vedela by si poradiť a dať tip na nejaké zaujímavé miesto na Cypre ktoré sa oplatí navštíviť?
Môj manžel je cyperský grék a počas nášho dlhoročného manželstva mi ukázal snáď všetky krásne miesta na Cypruse a je ich naozaj veľa. Je to tretí najväčší ostrov v stredomorí a nie nadarmo sa nazýva miestom, kde sa zrodila Afrodita. Nádherné pláže, cyperské dedinky s úzkymi uličkami, vôňa mora a jazmínu... Skoro vždy tu svieti slnko a zima trvá štyri mesiace. Podnebie umožňuje pestovať rôzne odrody hrozna, a tak sa na Cypruse produkuje široký výber chutného vína.
V časti Cyprusu Paphos sa v prímorských dedinkách nachádzajú mnohé múzeá, kde si turisti môžu pozrieť, ako sa kedysi vyrábalo víno. Keby som mala odporučiť nejaké miesta, ktoré by sa oplatilo navštíviť, tak jednoznačne časť Paphos. Tam sa nachádzajú jedny z najkrajších miest v stredomorí, taktiež pláž s názvom: Afroditine kúpele. Vraví sa, že práve pri vysokých kameňoch, ktoré trčia z mora, sa zrodila Afrodita. Je to pastva pre oči; krásna tyrkysová farba mora a pláž s bielymi kamienkami. Neďaleko sa nachádza dlhočizná časť Akama, ktorá je nedotknutá a kde nie sú hotely, a práve tam v letnom období vychádzajú na pláž korytnačky-karety naklásť vajíčka. Je to chránené miesto, no napriek tomu je vstup povolený.
Rarita: Nicosia je jediným rozdeleným hlavným mestom na svete s hranicou priamo v centre. Rozdeľuje tureckú časť od gréckej. Na gréckej strane si môžete vychutnávať kávu alebo skvelé jedlo v mestskej kaviarničke, či reštaurácii a o pár metrov od vás sa nachádza priechod na tureckú stranu. Ďalšia zaujímavá časť Cyprusu sa nazýva Varosha-Famagusta a považuje sa za „mesto duchov.“ Je to zelená línia, ktorá nepatrí ani tureckej, ani gréckej časti. Počas vojny v roku 1974 boli obyvatelia nútení opustiť svoje domovy a už sa tam nikdy nevrátiť. Kedysi to bolo jedno z najmodernejších turistických stredísk v stredomorí. Dokonca ho navštevovali také hviezdy ako Alian Delon, Elizabeth Tailor, či Brigitte Bardot. Teraz je len spustnutým miestom, ktoré svojou opustenosťou pripomína Černobyľ. Časť tohto mesta sa dá vidieť plavbou turistickými loďami. Cyprus má spustu nádherných miest. Ďalším krásnym miestom sú hory nazývané Troodos, kde v zime sneží, čo je v tomto podnebí raritou.

Máš nejaké vysnívané miesto alebo krajinu, ktorú by si chcela navštíviť?
Áno, rada by som v budúcnosti absolvovala okružnú plavbu loďou po gréckych ostrovoch Mykonos, Santorini, Katakolon a Bari. Z počutia viem, že sú krásne a Santorini má vraj najkrajší západ slnka.

Čomu sa ešte okrem písania venuješ?
Venujem sa rodine a deťom. Milujeme prechádzky, prírodu.

Máš v pláne sa ešte niekedy vrátiť na Slovensko, alebo si už túto možnosť vylúčila?
Keďže som si tu pred rokmi založila rodinu, na Slovensko sa už nevrátim. Môžem však prezradiť z pohľadu Cyperčanov a cudzincov, ktorí navštívili našu krajinu, že ju považujú za výnimočnú. Tí, ktorí u nás boli, sú nadšení z našej prírody, máme skutočne veľa zámkov, zrúcaniny, hradby, históriu. Našim klenotom sú jaskyne, či termálne kúpaliská... Je zaujímavé vidieť Slovensko aj z iného pohľadu. Navždy ostane pre mňa krásnou krajinou.

Ako vnímaš aktuálnu situáciu okolo pandémie, klimatických zmien, politiky na Slovensku ale aj vo svete?
Žijeme v chaose. Pandémia, vojny, globálne otepľovanie. Z každej strany sa na nás valí množstvo názorov, či konšpiračných teórií. Jedno je však isté; za všetko si môžeme sami. Ľahostajnosť k životnému prostrediu, morálny úpadok, kde zabúdame, že peniaze sa jesť, piť, ani dýchať nedajú. Svet už nezvláda nápor nenásytnosti. Žijeme v dobe, kde sociálne siete nahrádzajú ľudské kontakty, honíme sa za peniazmi s vidinou získať moc, pritom zabúdame, že práve rodina, úcta a láska sú skutočnými hodnotami života. Možno nám tie katastrofy chcú naznačiť, aby sme spomalili a prehodnotili našu existenciu na zemi. Aby sme prestali samých seba viesť do záhuby...

Vrátim sa ešte k tomu Cyprusu. Aký je tam život? Je to lepšie ako na Slovensku, alebo sa to nedá porovnať?
Domov je všade tam, kde máte svoju rodinu, svoj okruh ľudí, kde ste si vybudovali svoje zázemie. Ja to vnímam tak, že Cyprus sa neradí medzi krajiny s najvyššími zárobkami, ale dá sa tu celkom slušne žiť. Keď pochopíte mentalitu národa a rešpektujete ich zvyklosti, táto krajina sa môže stáť vaším domovom. Keďže je to malý ostrov, neexistuje tu taká kriminalita ako vo väčších štátoch. Cyprus je kontrolovaný armádnymi mierovými silami OSN a mierovou misiou UNFICYP, ktoré majú na starosti dodržiavať prímerie medzi znepriatelenými stranami, udržiavať práva na ostrove a vykonávať humanitárne úlohy. Anglicko tu má postavené vojenské základne a takisto Srbská, Maďarská, Ukrajinská a dokonca aj naša Slovenská armáda prispieva k bezpečnosti ostrova. Aj preto sa Cyprus považuje za jednu z najbezpečnejších turistických destinácií vôbec.

Aké sú tvoje plány do budúcna? Môžu sa tvoji fanúšikovia tešiť aj na ďalšie knihy?
Písanie milujem a nikdy neprestanem. Práve pracujem na svojej novej knihe. Veľmi sa teším, ak sa čitateľom páči moja tvorba. Práve čitatelia sú hnacím motorom pre každého autora, bez nich by písanie nemalo zmysel. Chcem sa poďakovať každému, kto siahol po mojej tvorbe, neskutočne si to vážim a veľa to pre mňa znamená. Ďakujem.

Ďakujem za rozhovor a prajem ešte veľa úspechov v živote ale aj v predaji tvojej novej knihy. 
Aj ja ďakujem za skvelé otázky, rozhovor som si príjemne užila. Prajem vám veľa fanúšikov, pretože vaša webová stránka uverejňuje zaujímavé články zo sveta, z ktorých sa človek dokáže veľa naučiť. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za príležitosť a prajem veľa úspechov.

V prípade, že vás spisovateľka Karina Janská zaujala, tak si kliknite aj na jej facebook stranku kde nájdete vždy nové a aktuálne informácie. Ak patríte medzi tzv. "knihomoľov" tak práve táto kniha môže byť super tip na jesenné čítanie, alebo môže poslúžiť ako darček k narodeninám, pod stromček, alebo akúkoľvek inú príležitosť. Knihu nájdete v známych kníhkupectvách, ktoré často poskytujú rôzne zľavy ako napr. Panta Rhei, bux alebo na Martinuse odkiaľ posielajú aj do zahraničia. Čo viac dodať, stáčí iba objednať a pustiť sa do čítania. 

 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: archív Karina Janská

08.11.2020 21:31