search england language

Hory a horský film opäť v Trenčíne

Vo štvrtok ôsmeho novembra otvorí svoje brány festival dobrodružných filmov HoryZonty. Trinásty ročník bude po tretíkrát zastrešovať Kino Hviezda a Klub Lúč. Na návštevníkov čakajú novinky zo slovenskej a svetovej kinematografie z horského prostredia a desiatka zaujímavých hostí prevažne zo Slovenka a z Čiech.

Hory a horský film opäť v Trenčíne

Vo štvrtok ôsmeho novembra otvorí svoje brány festival dobrodružných filmov HoryZonty. Trinásty ročník bude po tretíkrát zastrešovať Kino Hviezda a Klub Lúč. Na návštevníkov čakajú novinky zo slovenskej a svetovej kinematografie z horského prostredia a desiatka zaujímavých hostí prevažne zo Slovenka a z Čiech.

Organizátori majú v týchto dňoch plné ruky práce. Kvôli pretrvávajúcemu havarijnému stavu najväčšieho kultúrneho stánku v Trenčíne – Posádkového klubu, šijú program na miery alternatívneho priestoru. Prípravy im toho roku skomplikovala aj revitalizácia parku M. R. Štefánika pri železničnej stanici. V ňom sa totiž doteraz konali sprievodné podujatia. Tie sa po dohode s vedením mesta podarilo usporiadateľom presunúť do tesnej blízkosti Zátoky pokoja k Váhu. Trenčania si tak majú možnosť vyskúšať pumptrackovú dráhu, bradlá na workout i jazdu na psom záprahu.


Vo Hviezde a v Lúči sa návštevníci tohoročných HoryZontov môžu spoľahnúť na osvedčenú dramaturgiu a programovú štruktúru. Popri najnovších filmoch od našich i zahraničných autorov usporiadatelia opäť pripravili súťaž o najlepší festivalový neprofesionálny film. „Do filmovej súťaže sme zaradili 15 snímok a môžem povedať, že by obstáli aj medzi profesionálnymi dokumentami,“ zhodnotila úroveň prihlásených diel riaditeľka podujatia Mária Dutková. No nie je to len kvalita filmov, ktorá z roka na rok posúva úroveň festivalu vyššie, ale aj program, ktorý prináša návštevníkom vždy niečo nové. A nebude tomu inak ani teraz.„Pre priaznivcov festivalu sme pripravili novú sekciu s názvom Trvalo udržateľné dobrodružstvo,“ hovorí Dutková. Cieľom HoryZontov je totiž nielen zabávať ľudí, ale aj inšpirovať a motivovať k alternatívnemu spôsobu života, akým je ten konzumný, ktorým sa v súčasnosti naša spoločnosť uberá. A čo môžeme od novej sekcie čakať? „Každý festivalový deň dostane priestor na svoju prezentáciu jedna z lokálnych komunít, zaoberajúca sa ekológiou, alternatívnym spôsobom života, či trvalo udržateľným rozvojom. Už je na nich, ako ponúknutý čas využijú a teda či si pripravia prezentáciu alebo workshop,“ hovorí Dutková. Na festivale tak diváci budú môcť spoznať aktivity organizácií Zelená hliadka Trenčín, Bezobalis a Zero waste.

Trojdňové HoryZonty sa začnú síce v polovici novembra, no predchádzať im budú ešte dve podujatia. V rámci cyklu Umenie a šport v živote zdravotne postihnutých sa 20. októbra v Kaviarni Na ceste predstaví Dagmar Sváteková. Hostku, ktorá je príkladom toho, že aj život s telesným obmedzením môže byť pekný a plnohodnotný, sa organizátorom podarilo pozvať aj vďaka podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. V nedeľu pred festivalom sa bude konať blok Retro v Metro, v rámci ktorého budú môcť diváci aj vďaka podpore Audiovizuálneho fondu vzhliadnuť tri horolezecké dokumenty z archívov Slovenského filmového ústavu.

Okrem všetkého si festival Horyzonty pripravil aj skvelú fotosúťaž - „Unikát“

Už tradične sa do diania festivalu môžete zapojiť už skôr a to zaslaním troch fotografií s outdorovou tematikou. Tohtoročnou témou je “Unikát”. Tešíme sa na všetky jedinečné zábery, ktoré sa Vám podarilo zachytiť na Vašich potulkách svetom, či jednoducho zvečnený UNIKÁTny moment pri športovej aktivite, počas pozorovania prírodnej scenérie alebo ďalšie nevšedné zážitky, ktoré prináša život spätý so športom a pohybom v prírode.

Fotografie posielajte na e-mailovú adresu: fotosutaz@horyzonty.sk.
Uzávierka: 21.10.2018
Viac informácii získate na webovej stránke www.horyzonty.sk

40 najzaujímavejších fotografií bude vystavených v priestoroch kina Hviezda, z ktorých porota vyberie a ocení štyri najlepšie. Festival HoryZonty sa koná pod hradom Matúša Čáka už trinásty raz. Zameraný je na propagáciu dobrodružného filmu, všestrannú podporu zdravého životného štýlu a alternatívneho využitia voľného času.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj: horyzonty.sk, pixabay.com

03.10.2018 20:57