search england language

Gouda - mesto s príchuťou syra

Gouda je holandské mesto ležiace v provincii Južný Holland. Krásne pamiatky, história, obchodíky ktoré lákajú návštevníkov svojou bohatou ponukou, ale predovšetkým cítiť z každej strany vôňu syra.

Gouda - mesto s príchuťou syra

Gouda je holandské mesto ležiace v provincii Južný Holland. Krásne pamiatky, história, obchodíky ktoré lákajú návštevníkov svojou bohatou ponukou, ale predovšetkým cítiť z každej strany vôňu syra.

Ako už sám názov mesta napovedá, práve tu je rodisko toho najlepšieho syra v Holandsku. Syr Gouda je jeden z nájznámejších druhov syra v Holandsku a aj v celej Európe a dostal pomenovanie po starom holandskom mestečku. Mesto s rovnakým názvom Gouda, je preslávené hlavne svojimi syrmi a sladkými vaflami. V strede jedného z najkrajších trhových námestí v Európe sa nachádza krásna gotická radnica z 15. storočia. Odporúčil by som vám navštíviť toto mesto počas týždňa vo štvrtok, kedy sa pravidelne od 10 hod. ráno konajú tradičné syrové trhy. Tieto trhy v prípade priaznivého počasia trvajú od apríla do augusta. Keď ochutnáte rôzne druhy syrov, tak vám garantujem, že nebudete chcieť odísť. 

Okrem námestia môžete navštíviť múzeum syrov a remesiel, kde sa dozviete niečo zaujímavé z histórie a výrobe syrov. Ak vás už omrzia syrové výrobky, môžete sa poprechádzať malebnými uličkami mesta a pozrieť sa do miestnych obchodíkov. 

Mesto je známe aj výrobou tradičných sirupových vaflí. Starostlivo vyberané domáce ingrediencie sú pridávané do rokmi zachovávaného receptu na tradičné vafle. Niekedy v roku 1810 Pieter Willem Kamphuijsen otvoril so svojou rodinou pekáreň v Goude a do dnešnej doby sa snažia zachovať túto tradičnú špecialitu. 

Od sladkostí a syrov sa presuňme k nápojom. V minulosti bola Gouda považovaná za najlepšie miesto piva v Holandsku. Okolo roku 1470 bolo v Goude 200 pivovarníkov, ktorí vyrobili celkom 15 miliónov litrov piva za rok. Takže ak patríte k milovníkom piva, určite stojí za ochutnávku tento miestny mok.
V roku 1853 bola v Goude založená fabrika na výrobu sviečok "Stearine Kaarsenfabriek". Aj tento druh výrobku nájdete na každom rohu a určite to bude aj skvelá voľba na darček pre svojich blízkych.

Toto všetko a ešte oveľa viac stojí za ochutnávku v tomto meste. Ak som vám práve spravil chuť, neváhajte a urobte si výlet do tohoto krásneho mesta plného chutí a dobrôt.

Na záver naše krátke video z návštevy mesta.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj: welcometogouda.com, youtube.com, zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

02.04.2018 19:13