search england language

Exotická Srí Lanka alebo chladný Island, ktorú destináciu by ste zvolili vy?

Stále premýšľate nad svojou letnou dovolenkou a neviete sa rozhodnúť? Chceli by ste nejaké slnečné exotické miesto, alebo skôr niečo chladné a zamerané na turistiku? Tak v tomto článku nájdete oboje, no rozhodnutie kam vyraziť, bude iba na vás. 

Exotická Srí Lanka alebo chladný Island, ktorú destináciu by ste zvolili vy?

Stále premýšľate nad svojou letnou dovolenkou a neviete sa rozhodnúť? Chceli by ste nejaké slnečné exotické miesto, alebo skôr niečo chladné a zamerané na turistiku? Tak v tomto článku nájdete oboje, no rozhodnutie kam vyraziť, bude iba na vás. 

Ako už nadpis článku napovedá, budeme sa baviť o dvoch rôznych miestach. Blíži sa čas dovoleniek a preto, by som vás chcel inšpirovať a pomôcť vám pri výbere. Nedávno som natrafil na ďalšie skvelé videá od Patrika Paulínyiho, známeho filmára a cestovateľa. Naposledy "sme s ním cestovali" do čarovnej Indie, kde sa mu podarilo natočiť naozaj úžasné video. Inak tomu nebude ani teraz a prostredníctvom jeho videí, vyrazíme do exotickej Srí lanky a do chladného, ale za to naozaj krásneho Islandu. 

Videá vychádzajú na YouTube kanálu Union Poisťovňa, pretože Patrikovi sa v minulom roku, podarilo vyhrať cestovateľskú súťaž práve s touto spoločnosťou. Na našom webe, ste si mohli prečítať aj zaujímavé články cestovateľov, ktorí natáčali svoje vlogy a zapájali sa tak do súťaže, no vyhrať mohol iba jeden. 
Prejdime ale k hlavnej téme, ktorou sú spomínané dve destinácie. Ako prvou by som začal so Srí Lankou

Srí Lanka je známa hlavne svojimi pralesmi, krásnymi piesočnatými plážami, majestátnymi horami a samozrejme kultúrou. Čaj ktorý sa pestuje a vyrába v tejto krajine, je preslávený po celom svete. Orčite stojí za ochutnávku, pri niektorom z budhistických chrámov. 

„Ľudia sú tu vysmiati, milí a ochotní pomôcť. Pláže sú takmer prázdne a ak nám vadili aj tí dvaja ľudia, zobrali sme motorku a našli pláž, kde sme boli totálne sami." - spomína Patrik.

V minulosti Srí Lanku pokrývala hustá džungľa, no po príchode Britov ju premenili na čajové plantáže. Až do roku 1972 sa ostrov nazýval Cejlón. Ak sa chystáte na juh či západ ostrova, naplánujte si svoju cestu v mesiacoch december až marec. V severnej a východnej časti ostrova je hlavná sezóna zas apríl až september

„Počas hlavnej sezóny však nájdete ostrov preplnený turistami, ceny budú vyššie a možno i ti milí domáci napokon nebudú takí milí. Preto je lepšie vyhnúť sa tomuto obdobiu. A práve mesiace apríl, október a november sú mesiacmi, kedy je počasie pomerne stále, bez dažďov a na ostrove nenájdete toľko turistov." - hovorí Patrik.

Ak sa budete nachádzať v jednom z najväčších a najrušnejších miest Colombo a budete mať v pláne presúvať sa vlakom, myslite na to, že možno sa vám nepodarí ani nastúpiť. Vlaky bývajú maximálne prelnené a ľuďia sedávajú skoro aj na strechách, alebo trčia z dverí. Miestenky tu nie je možné zakúpiť. 

Foto: Patrik Paulínyi


V druhom najväčšom meste Srí Lanky - Kandy, nájdete obľúbené a navštevované miesto Chrám Budhovho zubu. Slon srílanský je typickou ikonou Srí Lanky. Práve v tejto krajine, je najväčší výskyt slonov zo všetkých krajín Ázie. 

Foto: Patrik Paulínyi


Ak rozmýšľate nad dopravou po Srí Lanke, výhodná voľba je zaplatiť si šoferá na tuk-tuku

Ak vás zaujíma ešte viac, pozrite si Patrikove video, z návštevy Srí Lanky.

Island je oproti Srí Lanke chladnou, ale veľmi krásnou krajinou. V dnešnej dobe patrí medzi obľúbené turistické destinácie. Naposledy ste si mohli o Islande prečítať v tomto článku. Ak nemáte radi slnečné počasie a príliš veľké teplo, Island je krajina práve pre vás. Aj túto krajinu navštívil Patrik a pripravil ďalšie zaujímavé video, v ktorom sa dozviete množstvo zaujímavostí. 

V južnej časti ostrova nájdete vrak havarovaného amerického lietadla, ktoré je obľúbené pre fotografovanie. V minulosti ste sa k nemu mohli dostať autom, dnes si musíte odšľapať cca 5km chôdze

„Ďalším mojím obľúbeným miestom je hora Vestrahorn. Nachádza sa len 20 kilometrov od hlavnej cesty, no aj to stačí na to, aby sem väčšina turistov neodbočovala. A tak na tomto mieste nájdete prevažne len fotografov. Najväčší nápor ľudí tu očakávajte skoro ráno a počas západu slnka." - prezradil Patrik.

Viac o celom ostrove, vám prezradí Patrik vo svojom cestovateľskom videu.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

 

Zdroj: Union Poisťovňa, youtube.com, zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

03.04.2018 10:50