search england language

Cesta hrdinov SNP za 19 dní: Chodiť, jesť, spať a dokola - DOKUMENT

Cesta, ktorá vám zmení život. 

Cesta hrdinov SNP za 19 dní: Chodiť, jesť, spať a dokola - DOKUMENT

Cesta, ktorá vám zmení život. 

Určite ste už počuli o ceste hrdinov SNP a ak predsa ešte nie, tak teraz je ten správny čas. Ak patríte medzi milovníkov turistiky a radi navštevujete naše krásne hory, tak táto cesta by mohla byť zaujímavá aj pre vás. Je to najdlhšia a najnáročnejšia turisticka trasa na našom území, ktorá nie je úplne pre každého. Základ je samozrejme mať nejaký vzťah k samotnej prírode či turistike, ale aj dobrú kondíciu a odhodlanie vyraziť. Túto trasu absolvovalo už naozaj množstvo ľudí ako napríklad Patrik Paulinyi takmer pred dvoma rokmi, kedy z tejto cesty vytvoril aj úžasný dokument, ktorý inšpiroval už množstvo ľudí. Otázkou je tiež či sa chcete na cestu vydať solo alebo so skupinou. SNP-čka nie je naozaj jednoduchá a počas cesty mnohokrát siahnete až na dno svojích síl, ale zážitky ktoré zažijete vám už nikto nezoberie. 

Cesta hrdinov SNP je najdlhšia turistická magistrála na Slovensku. Siaha zo severovýchodu Slovenska - Dukliansky priesmyk až na západ po Devín.
Od Bradla (Štefánikova mohyla) ide súbežne až po Biely kríž aj ako Štefánikova magistrála. Cesta hrdinov SNP prechádza väčšinou významných oblastí Slovenska, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas Slovenského národného povstania, alebo počas oslobodzovania krajiny v rokoch 1944 až 1945.
Celá táto magistrála je značená červeným turistickým značením. Na území Slovenska je na väčšine trasy totožná s medzinárodnou turistickou trasou E8, celková dĺžka dosahuje 770 km. Trasa Cesty hrdinov SNP bola pomenovaná v roku 1956. Jej priebeh kopíroval od Devína po Dobšinskú ľadovú jaskyňu staršiu Štefánikovu cestu z roku 1928, ďalej už išla trasa smerom do Košíc, Prešova, Bardejova, Svidníka na Duklu po svojej trase.

Nedávno som natrafil na ďalší krásny dokument z cesty hrdinov SNP od dobrodruha menom Roland Regely, ktorý patrí medzi ďalších hrdinov tejto úžasnej cesty. 

"Aké je to byť turistom vo vlastnej krajine? Bol som zvedavý a tak som sa v máji 2022 rozhodol absolvovať najdlhšiu turistickú trasu na Slovensku - Cestu hrdinov SNP. Na cestu som sa fyzicky pripravoval šesť mesiacov a trasu som mal podrobne naštudovanú. Taktiež som ju pôvodne chcel absolvovať sólo. Život to však zariadil úplne inak. Napokon to, čo mi Cesta hrdinov SNP ukázala, bolo natoľko intenzívne, že som sa o to rozhodol podeliť aj s ostatnými. Na trase som strávil 18 dní a 18 hodín, teda takmer 19 dní. Dokumentárny film Chodiť, jesť, spať a dokola však nie je o tom, ako rýchlo sa dá táto 770 km dlhá trasa prejsť. Práve naopak, ak by som sám mohol, išiel by som tú púť aj dva mesiace. Je to príbeh o tom, čo všetko môže človek zažiť na červenej značke aj za predpokladu, že nemá veľa času, no chuť na dobrodružstvo je obrovská. Môj film zachytáva radosť, vyčerpanie, ale aj všetky tie nepopísateľné pocity, ktoré zažije ten, ktorý sa vyberie pešo z Dukly až na Devín. Na mnohé miesta Cesty hrdinov SNP som sa vrátil a doteraz vraciam." - prezdradil Roland pod svojím videom. 

Určite sú to krásne a neopísateľné pocity, ktoré dokáže opísať iba účastník SNP-čky ako napríklad Roland. Svoje zážitky a poznatky, opísal tiež v knihe "Chodiť, jesť, spať a dokola: 19 dní na Ceste hrdinov SNP", no vidieť tieto zážitky aj vo vizuálnej podobe je tiež skvelé a tak vás pozývam k sledovaniu viac ako hodinového dokumentu z cesty hrdinov SNP. 

Ak sa vám Rolandova cesta páčila, môžete ho sledovať aj na instagrame, kde nájdete viac fotografii. 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: pixabay.com, youtube.com, cestasnp.sk

23.02.2023 15:13