search england language

Celosvetová očistná akcia World Cleanup Day 2019 už v Septembri!

Jedna z najväčších koordinovaných očistných akcií na svete, sa bude konať aj tento rok v septembri. 

Celosvetová očistná akcia World Cleanup Day 2019 už v Septembri!

Jedna z najväčších koordinovaných očistných akcií na svete, sa bude konať aj tento rok v septembri. 

Takmer pred rokom 15. septembra 2018 sa 158 krajín a území po celom svete pripojilo k zelenej vlne vyčistení. Séria čistení začala na malom ostrovnom štáte Fidži a prešla planétou, aby skončila v americkej Samoa. Šesť tropických cyklónov ovplyvňujúcich viac ako 15 krajín v rôznych častiach sveta muselo niekoľko krajín a mnoho regiónov zmeniť svoje vyčistenie, aby sa zaistila bezpečnosť zúčastnených ľudí. Väčšina z týchto čistení už bola vykonaná.

Svetový deň očistenia bol poháňaný občianskym hnutím Poďme na to!, Ktoré v poslednom desaťročí iniciovalo upratovacie akcie v 169 krajinách, na ktorých sa dnes zúčastňuje vyše 36 miliónov dobrovoľníkov.

„Každý región a krajina má svoje jedinečné problémy týkajúce sa odpadu, ale základné príčiny sú rovnaké. Spolupráca na nich a zdieľanie najlepších miestnych postupov zvyšuje naše šance na vytvorenie trvalej zmeny. Cez Svetový deň vyčistenia a poďme na to! hnutia, priniesli sme novú generáciu vodcov, ktorí túži zapáliť posun vo svojich komunitách, krajinách a regiónoch, “uviedol vedúci sieťového tímu Svetového dňa vyčistenia Heidi Solba. Dodala: „Je zrejmé, že vyčistenie nie je samoúčelné riešenie, ale je to mocný nástroj na vzdelávanie a zvyšovanie povedomia. Aby sme vytvorili trvalú zmenu, musíme myslieť na ďalšie kroky. “

Skupina renomovaných výskumných pracovníkov a odborníkov na čele s Enzom Favoinom pracuje pod krídlom hnutia na príprave jasného súboru návrhov s názvom „Keep It Clean Plan“, ktorý bol zverejnený 16. septembra. V pláne sú zakotvené zásady stratégie „nulového odpadu“ a na konci sú odporúčané kroky pre podniky, vlády, občanov a mimovládne organizácie s cieľom vykonať konkrétne kroky na riešenie globálnej situácie v oblasti nesprávneho hospodárenia s odpadmi.

Organizačné tímy zmobilizovali ohromujúcich 7,7 milióna ľudí v Indonézii, 3 milióny v Pakistane, 1,5 milióna v USA a 535 000 v Nepále na Svetový deň očistenia 2018. Niektorým z ostatných zúčastnených krajín sa podarilo získať značné množstvo svojej populácie; Do Kosova sa zapojilo 10,22% (195 000), Kirgizsko 7,2% (420 000), Bulharsko 5,8% (409 703) a Bahamy 5,4% (18 000). Viac štatistík nájdete tu: https://bit.ly/2CLmfWn

„Videli sme, že vyčistenia sú impulzným prvým krokom pri zvyšovaní informovanosti o problémoch odpadového hospodárstva a zdrojov v celej spoločnosti. Táto výzva však ani zďaleka neskončila - potrebujeme väčšiu informovanosť a väčší tlak na všetky strany, ktoré sú schopné ovplyvniť spôsoby, akými navrhujeme, vyrábame, spotrebúvame a recyklujeme naše výrobky. Problém je globálny, a preto si riešenie vyžaduje globálne úsilie. Preto musíme vybudovať dynamiku spoločne, nie samostatne, “uviedol vedúci komunikácie pre Let's Do It! pohyb, Tiina Urm.

Stiahnite si aplikáciu a začnite mapovať

Vyhľadajte oblasti s nežiadúcimi odpadkami vo vašom miestnom susedstve alebo v blízkosti prírodných lokalít a označte ich polohu v našej ľahko použiteľnej mapovacej aplikácii.

Prečo?

Zvyšovať povedomie o globálnom probléme s odpadom a pomáhať pri hľadaní udržateľných riešení globálneho problému s odpadmi

Lepšie porozumieť rozsahu problému globálneho odpadu vizualizáciou zozbieraných údajov

Pomôžte nám naplánovať Svetový deň vyčistenia!

Tohtoročná kampaň mapovania odpadu na Svetový deň čistenia sa začína 1. augusta a trvá do septembra. Počas tohto obdobia LDIW vyzýva všetkých občanov a zainteresované skupiny, ktorí chcú prispieť k čistejšiemu svetu, aby našli odpad vo svojej oblasti a zmapovali ho.

Let's Do It World spolupracuje s TrashOut pre WCD 2019 s cieľom poskytnúť všetkým mapovačom ľahko použiteľný smartphone a webovú aplikáciu na mapovanie odpadu. Lucia Kelnarová, projektová manažérka spoločnosti TrashOut, uviedla: „Svetový deň vyčistenia je úžasná udalosť a sme radi, že aplikácia TrashOut túto udalosť obohatí  technológiou a údajmi. Ak získame údaje o rozsahu problému odpadového hospodárstva, potom môžeme zmerať náš skutočný príspevok k čistejšiemu svetu. Mapovanie je super jednoduché a zábavné, čo má v tomto hnutí veľký význam. “

Svetový deň vyčistenia je sľubný, že tento september bude väčší ako kedykoľvek predtým. Čistiace akcie sa uskutočnia globálne 21. septembra, pričom sa do akcie zapoja milióny ľudí. Všetci jednotlivci, skupiny, organizácie a spoločnosti sú vítaní, aby sa pripojili k mapovacím a čistiacim akciám po celom svete.

Ak ste sa dočítali až sem a máte v tom už jasno, zaznačte si do svojho kalendára dátum 21.september a vyrazte spolu s priateľmi, rodinou, susedmi, zbierať odpad vo svojom okolí. Prípájame tiež naše video, v ktorom sme priblížili niekoľko aktuálnych faktov (v číslach) o znečisťovaní našej planéty a na záver sme si pre vás pripravili súťaž. Takže neváhajte a zapojte sa do tejto udalosti spolu s nami. 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

 

Zdroj: worldcleanupday.org , youtube.com TrashOut PR
 
 

 

10.08.2019 13:03