search england language

Bagety, syr, víno, romantika a mnoho iného spájajú hlavné mesto Francúzska - Paríž.

Ďalší #TIPnaTRIP po Európe, pre Vaše cestovateľské predstavy.

Bagety, syr, víno, romantika a mnoho iného spájajú hlavné mesto Francúzska - Paríž.

Ďalší #TIPnaTRIP po Európe, pre Vaše cestovateľské predstavy.

Po Berlíne a stovežatej Prahe o ktorých som písal, náš #eurotrip pokračoval ďalej a súčasťou zastávok po Európe, sa stal aj Paríž. Mesto plné lásky, romantiky, dobrého jedla, vína, sme preskúmali a navštívili zaujímavé miesta a pamiatky, ktoré sa oplatí vidieť.
Na množstvo atrakcií a pamiatok, ktoré sa nachádzajú v Paríži, si treba určiť dostatok času aby sa Vám podarilo všetko stihnúť. V našom prípade to bol iba jeden deň, no napriek tomu sme dokázali vidieť tie najdôležitejšie miesta a pamiatky.

Známa aplikácia Tripadvisor.com zostavila rebríček najnavštevovanejších miest v Paríži, vďaka hodnoteniu stovky návštevníkov.

 • Musee Nissim de Camondo
 • Musee de l’Orangerie
 • Musee d’Orsay 
 • Musee du Louvre 
 • Saint-Chapelle
 • Luxemburské záhrady
 • Katedrála Notre Dame
 • Eiffelova veža
 • Le Marais
 • Musee Rodin
 • Saint-Germain-des-Pres

Naša cesta mestom začala pri najznámejšej a snáď jednej z najnavštevovanejšej atrakcií, ktorou je Eiffelova veža. Užasná 324 vysoká a viac ako 10 000 tón vážiaca stavba, predstavujúca symbol Francúzka. Eiffelovka sa nachádza v okolí rieky Seina a ročne ju navštívi viac ako 6 miliónov ľudí, čo nie je naozaj malé číslo. Ak máte odhodlanie pozrieť sa zo samého vrchu na mesto a užiť si výhľad, tak pod vežou Vás čaká naozaj dlhá rada, v ktorej si musíte počkať (možno aj niekoľko hodín) na lístok hore. Nám sa čakaním nechcelo strácať čas a preto sme si užili okolie veže a vybrali sa pozrieť na iné zaujímavé miesta. Cestou očakávajte otravných predavačov suvenírov, ktorých uvidíte naozaj na každom rohu a na konci dňa ich budete počítať snáď na stovky. Budú Vás nútiť čokoľvek kúpiť za pár eur a na cene sa vedia vždy dohodnúť len aby predali. Takže sa nenechajte odradiť a s úsmevom na tvári a slušným gestom ich odpálkujte.

Od Eiffelovky sme smerovali ku katedrále Notre-Dame. Staroveká stavba z 12.-teho storočia, ktorá denne láka davy turistov. Opäť si tu počkáte v dlhej rade na vstupný lístok, alebo to vzdáte a budete pokračovať v ceste ďalej.

Počas prechádzky mestom sme strašne vyhladli a preto sme zvolili francúzsku reštauráciu, v ktorej sme ochutnali miestne špeciality. Ako pozornosť nechýbal pohár vína a typické bagetky. Samozrejme výber je obrovský a môžete si vybrať z rôznych druhou a cenových kategórií.

Ako spôsob dopravy mestom, sme používali metro. Za pár minút sa s celodenným lístkom dostanete naozaj všade. Od nášho hotela, ktorý sa nachádzal cca 10km od centra, sme sa do centra doviezli autobusom. Neodporúčam vchádzať do mesta autom. Chaotická doprava plná trúbenia a množstvo nekontrolovateľne sa pohybujúcich chodcov a cyklistov, by Vás priviedla k ozajstnému šialenstvu. Kam som sa pozrel, tam boli poobíjané autá a ľudia na križovatkách doslova prechádzali na červenú.
Na ubytovanie sme využili službu booking.com, kde nájdete naozaj množstvo hotelov v rôznych kategóriach.

Naše ďalšie kroky smerovali do známeho múzea du Louvre, ktoré je najnavštevovanejšie umelecké múzeum na svete. Najúžasnejšie zbierky umenia, nachádzajúce sa v jednej budove. Hlavný vstup sa nachádza pred Pyramídou, ale zas a znovu Vás čaká veľmi dlhá rada. Odporúča sa použiť iný vchod, kde je to rýchlejšie. Takže pre milovníkov umenia odporúčam vyčleniť si na toto múzeum takmer celý deň. Určite si nezabudnite pozrieť otváracie hodiny, pretože my sme prišli krátko pred zatvorením a neostalo nám už veľa času vidieť všetky diela, ale aj tak sa nám podarilo vidieť úžasné obrazy a tiež dielo známe na celom svete od Leonarda da Vinciho. Na obraz Mony Lízy, sa vrhol dav ľudí snažiacich sa odfotiť toto vzácne a chránené dielo.

Určite odporúčam aj návštevu Luxemburských záhrad. Ak sa chcete vyhnúť ruchu mesta a len tak v pokoji oddychovať, určite musíte navštíviť toto miesto plné zelených plôch, fontán, sôch a naplno si ho vychutnať.

Posledná naša zástavka bola pri Víťaznom oblúku (Arc de Triomphe) , ktorý bol postavený pre Napoleona. Ak by ste sa pozreli na túto veľkolepú pamiatku z vtáčej perspektívy, pripomínala by Vám hviezdu, pretože na každú svetovú stranu smeruje 12 ciest. A samozrejme by nechýbal ani pohľad na šialene chaotickú dopravu, ktorá sa vytvára okolo obluka.

Na záver sme si vychutnali večernú atmosféru pri blikajúcej Eiffelovke s vínkom v ruke a so spomienkou na zážitky, ktoré si odnášame z Paríža.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. V prípade, že viete o ďalších zaujímavých miestach v tomto meste, podeľte sa s nami o svoje zážitky.
Nezabudnite sledovať náš facebookinstagram, kde budú pribúdať ďalšie príspevky z ciest.

 

 

Zdroj: pariz.sk, zdroj fotografií dafson.sk

04.07.2017 13:57