search england language

20-ročný študent, sa rozhodol zdolať 56 najvyšších vrchov a pohorí Slovenska - ROZHOVOR

Slovenská 56-stka, alebo od Burdy na Gerlach.

20-ročný študent, sa rozhodol zdolať 56 najvyšších vrchov a pohorí Slovenska - ROZHOVOR

Slovenská 56-stka, alebo od Burdy na Gerlach.

Nedávno som natrafil na mladého turistu a milovníka prírody. Okamžite ma zaujala myšlienka a projekt, ktorý zahrňa výstup na najvyššie vrchy a pohoria Slovenska. Na svojom facebooku Slovenská 56-stka alebo od Burdy na Gerlach opisuje návštevu jednotlivých vrchov s fotografiami. Takže keď si tam kliknete, natrafíte na zaujímavé čítanie a okrem toho sa môžete inšpirovať a urobiť si svoj turistický plán. Najlepší relax a oddych od uponáhľaného každodenného života, je predsa návšteva prírody v spojení s turistikou. Takže pokiaľ máte čas a chuť, môžete sa pustiť do niečoho podobného a využiť tak svoj voľný čas v našej krásnej prírode.

Na veľkom Choči

 

Som 20-ročný študent VŠ a mojou záľubou je turistika a fotografovanie. Som mladý zasran takže nie som v pozícii aby som tu ľudí nejak poučoval (smiech). Pár rokov dozadu som nemal na Slovensku pochodené takmer nič. No dnes si už môžem povedať že som videl celkom slušnú časť Slovenska.

Ako vznikla myšlienka navštíviť 56 najvyšších vrchov na Slovensku?

Dosť ma štvalo že veľa ľudí chodí na dovolenku do zahraničia a popritom nepoznajú svoju vlastnú krajinu. Preto som rozmýšľal akým spôsobom by som mohol spoznať celé Slovensko. Môj pôvodný plán bol prejsť Rudnú magistrálu a Cestu hrdinov SNP.  No to už prešlo viacero ľudí a ja som chcel niečo originálne. Raz som dostal od známeho knihu najvyššie vrchy kde je 33 vrchov zo Slovenských pohorí. A tak ma napadlo že ich prejdem no keď som si zisťoval ďalej tak som prišiel nato že ich je 56. Hoci neuvidím všetky krásy Slovenska dostanem sa do každého kúta aspoň na chvíľu. Momentálne mám za sebou 13 vrcholov.   

Ako dlho sa venuješ turistike?

Turistike sa venujem prakticky odmalička. Vyrastal som v dedine kde sme boli z mojej generácie len traja. A keďže bývam blízko lesa bol som viac tak ako s kamarátmi. No tak dosť aktívne sa venujem turistike posledné štyri roky a každým rokom sa to len stupňuje.

Máš nejaké cestovateľské zážitky aj zo zahraničia?

Zo zahraničia nemám momentálne žiadne zážitky ale do budúcnosti určite plánujem. V podstate keď dokončím tento projekt tak sa budem sústrediť na zahraničie.

V posledných týždňoch sa rozbehla aktívna kampaň na záchranu našich lesov. Ako vnímaš túto situáciu, z pohľadu obyčajného človeka?

Úplne nesúhlasím ani s jednou stranou. Je pravda že dnes sa rúbe takým tempom že ak sa niečo nezmení o 20 rokov tu nič nebude. No na druhej strane úplne zakázať všade ťažbu je blbosť. Proste treba rúbať ale s rozumom ako to robili naši starý rodičia aby tu ostalo niečo aj pre budúce generácie. S ochranármi súhlasím v tom že národné parky a chránené územia by mali byť bezzásahové zóny. Tam nech si to príroda riadi sama veď preto je to národný park. 

Máš nejaký odkaz pre našu generáciu a ľudí, ktorí navštevujú našu prírodu? Ďakujem za odpovede a prajem veľa úspechov na cestách.

Neseďte už toľko za tým Facebookom a vybehnite niekam do prírody. Veď predsa reálny život máme len raz a nikdy neviete kedy môže skončiť a preto si treba plniť všetky sny. Len nechoďte na ten kopec lanovkou, ale pekne pešo. 

Burda pohľad na Ostrihom
Jeseň na Kláštorskej skale pohorie Vtáčnik

Nízke Tatry smer Ďumbier

Smer Flochová Kremnické vrchy

Veľká Fatra z Ostretku pohľad na Krížnu

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. V prípade, že chcete tiež porozprávať svoje príbehy z ciest, tak sa nám ozvite a neváhajte podeľiť sa s nami o svoje zážitky.
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram, kde budú pribúdať ďalšie príspevky a zaujímavé články.

 

 

Zdroj: facebook.com/odBurdynaGerlach, zdroj fotografií: Pavel Forgáč

03.12.2017 19:33